Dieta 08/2021

Dieta 08/2021 Zdroj: Lucie Robinson

Proč byste neměla vysedávat na pláži ve vlhkých plavkách?

Nejen v létě dokáže vaginální mykóza pořádně potrápit. Příčin je hned několik, a rozhodně neplatí, že by se jednalo jen o onemocnění způsobené nošením mokrých plavek.

S kandidózou, jak se tohle onemocnění odborně nazývá, se za život setká více než padesát procent žen. Některé ji považují za sezonní záležitost, jiné vědí, že právě tenhle intimní problém nikdy nespí a že vám může pořádně zavařit během každého ročního období.

Jak vysvětluje gynekoložka MUDr. Monika Kučerová: „Mykóza je onemocnění pochvy, které je nejčastěji vyvoláno mikroorganismem Candida albicans. Pozor ale, příznaky nemusí být vždy totožné, někdy dokonce probíhá bezpříznakově. Nejčastěji o sobě dá vědět svěděním, pálením zevních i vnitřních rodidel, případně se doprovodně objeví hrudkovitý tvarohovitý výtok. Následně se může objevit diskomfort při pohlavním styku, pálení při močení.

Tip na video: Jak si ulevit při menstruačních bolestech?

Video placeholde

Vzhledem k tomu, že posezení na pláži ve vlhkých plavkách je jen jednou z příčin vzniku nemoci, je důležité zaměřit se i na další rizikové situace a především, pokud se nemoc stále opakuje, hledat příčinu. Ta je totiž pro vypořádání se s nemocí mnohem důležitější než neustálé přeléčování antibiotiky, vůči kterým může být organismus nakonec rezistentní.

Nejen v létě

Jestliže mykózami trpíte i během roku, nejen po dovolené u vody, zaměřte se na to, zda vám není vlastní některý z nešvarů dnešní doby. Pokud nosíte nesprávnou velikost spodního prádla, případně jej máte z nevhodného materiálu, potrpíte si na voňavé aviváže a parfémované prací prášky, pravidelně nosíte tanga nebo si libujete v módě upnutých kalhot, koledujete si o pořádně vleklý problém. Jak vysvětluje lékařka, právě zapaření může nastat v intimních partiích kdykoli během roku, takže je dobré volit v rámci prevence bavlněné prádlo klasického střihu a na praní používat prací prostředky k tomu určené. A v neposlední řadě také hygienický sprchový gel pro každodenní intimní hygienu.

Živnou půdou pro rozvoj onemocnění je také častá konzumace antibiotik, těhotenství nebo nadměrný příjem cukru ve stravě. Medvědí službu vám prokáže rovněž alkohol nebo přehnaná konzumace bílého pečiva. Gynekoložka ale upozorňuje také na to, že riskantní může být používání některých hygienických pomůcek. „Dejte si pozor na parfemované vložky, tampony bělené chlorem a intimní gely s parfemací, které mnohdy nadělají více škody než užitku.“

Možná si právě mnete ruce, protože nic z výše uvedeného se vás netýká, takže by se vám onemocnění mělo vyhnout, na druhou stranu nezapomeňte, že vaginální mykóza postihuje také ty, kdo podstupují často nechráněný pohlavní styk, nebojí se rizika, případně si užívají dlouhých postelových hrátek bez dostatečné hygieny. A v neposlední řadě pak může být spouštěčem vleklého onemocnění oslabení imunity, nemoc či stres.

Jak se bránit?

Jakmile u sebe zpozorujete první příznaky nemoci, okamžitě nasaďte volně prodejné vaginální čípky, které seženete v lékárně. Stejně tak vám může pomoci vaginální mast, kterou aplikujete na zevní rodidla. A objednejte se na gynekologii. Pokud se vaše problémy opakují, je důležité soustředit se pod vedením odborníka na prevenci, probrat s ním a dohledat, co je spouštěčem nemoci ve vašem případě.

MUDr. Kučerová k tomu dodává: „U chronických pacientek upřednostňuji prevenci. Tedy okyselování pochvy preparáty s vitaminem C. Doporučuji preventivně užívat vaginálně laktobacily, pro období menstruace je dobré sáhnout po tamponech s laktobacily nebo menstruačním kalíšku. Výborné jsou také pravidelné výplachy pochvy koloidním stříbrem, případně si lze koupit a nosit kalhotky se stříbrem. Rozhodně rovněž doporučuji při nákupech přípravků pro intimní hygienu sahat po neparfemovaných přípravcích. Pro zevní aplikaci je skvělý i olej z grepových jader.“

Zdraví začíná na talíři

Pokud se chcete vyhnout problémům, pak si naordinujte a pečlivě dodržujte protikvasinkovou dietu. Z jídelníčku je nezbytné vynechat cukry, droždí, mléčné výrobky, ovoce, med a další produkty, které do organismu dodávají přebytek cukru. Rozhodně ale nejde o to, že byste měla hubnout, a ani to od protikvasinkové diety neočekávejte. Jejím smyslem je vytvořit takové vnitřní prostředí organismu, kde se „nebude mykózám líbit“.

Jestliže trpíte často se opakujícími záněty, můžete vsadit také na dočasnou bezlepkovou dietu, která by měla napomoci výraznému zlepšení stavu. Kromě toho existují bylinkové směsi na odplísnění organismu. Vyzkoušejte do svého jídelníčku zařadit čaj z ostropeřce a pravidelně popíjejte zelený ječmen nebo aloe vera. Základním pravidlem, abyste si každé roční období užívala bez obtíží, je správná hygiena, zdravý jídelníček a dýchání. Nenechte se svazovat a když budete mít náladu, klidně se vydejte během léta ven v dlouhé sukni – a naostro. I to je totiž způsob, jak se vyhnout obtížím.

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Dieta. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.