Nejlepší jídla z králíka: Zkuste ho na víně nebo jako paštiku

Pořiďte si pořádný hrnec a máte zaděláno na králičí speciality inspirované řeckou, britskou a francouzskou kuchyní. Vyžadují čas, ale ne moc práce.

Králičí vývar s masem v balíčku

4–6 porcí, příprava: 2,5 hodiny

Suroviny: 1 králík, kachní nebo vepřové sádlo, 500 g kořenové zeleniny na polévku (stejný poměr mrkve, petržele a celeru), 1 cibule, 3 kuličky nového koření, 7 kuliček černého pepře, 1 bobkový list, sůl a pepř, 2 šalotky, 1 snítka tymiánu, 2 stroužky česneku, 100 ml smetany ke šlehání, 1 žloutek, 12–16 listů kapusty, 6–8 plátků parmské šunky

Králíka naporcujte a vykostěte. Sádlo rozpusťte a zalijte jím maso tak, aby bylo zcela ponořené. Dejte na 2 hodiny péct do trouby předehřáté na 120 ᵒ C. Kosti vložte do polévkového hrnce, přidejte očištěnou zeleninu, rozpůlenou cibuli, nové koření, kuličky pepře a bobkový list a zalijte asi 1 l studené vody.

Přiveďte k varu, plamen stáhněte na minimum a 2 hodiny zvolna táhněte. Upečené králičí maso vyjměte z tuku a rozeberte na kousky. Polovinu dejte do mísy, přidejte jemně nakrájené šalotky, tymián, česnek, smetanu a žloutek a rozmixujte na hustou hmotu.

V případě potřeby přidejte pár lžic vývaru, těsto ale musí držet pohromadě. Z kapustových listů vykrojte tuhé řapíky a zbytek řapíku natlučte paličkou. Doprostřed položte ½ plátku parmské šunky a na ni naneste část těsta z králičího masa a zabalte knedlíčky. Převažte provázkem a 10 minut povařte ve vývaru. Vývar podávejte s nakrájenou zeleninou z polévky, knedlíčky a zbylým králičím masem.