Video placeholde

Mladí dokážou dřít, ale ne odpočívat, říká trenér závodníků ve fitness a kulturistice

Nepoučenému může slovo kulturistika znít trochu strašidelně – vždyť i ve světě fitness musí trenéři stále přesvědčovat své klientky, že silový trénink z nich neudělá „chlapy“, ale naopak je nezbytný pro štíhlou a sexy postavu. Přitom právě u kulturistů, dokonce i u těch vrcholových, může mnoho inspirace najít i běžný cvičenec. V čem přesně ji hledat? A jak vlastně vypadá příprava na soutěž ve fitness či kulturistice? O tom se Hana Reinders Mašlíková v dalším díle podcastu Restart časopisu Dieta bavila s Vjačeslavem Vinogradovem, dvojnásobným mistrem světa a trenérem úspěšných závodníků.

Chci být fit, ale ne jako kulturista – to už je moc. S touhle myšlenkou vyráží do posilovny stále mnoho lidí. Zejména ženy se svalů tak trochu bojí. Přitom to ale vůbec není třeba. „Je velký rozdíl v přípravě závodníka a člověka, který chce jen být vitální a dobře se cítit, dobře vypadat. Závodník je nějaký extrém, běžný cvičenec zase může být opačný extrém a mohou se od sebe učit,“ vysvětluje v novém dílu podcastu Restart Vjačeslav Vinogradov, mimo jiné také trenér závodníků a závodnic ve fitness a kulturistice.

Mladí lidé – závodníci podle něj umí dřít, správně jíst, zvládnou zvedat těžké váhy, ale nevěnují se dostatečně regeneraci. Běžný cvičenec naopak mívá odpočinku hodně, ale má problém ujít denně 10 tisíc kroků.

V čem vlastně příprava závodníků spočívá? „Výhodu mát ten, kdo se alespoň nějak aktivně hýbá. Pokud žádný základ nemá, má třeba i dost podkožního tuku, pak může příprava na kulturistiku trvat i několik let. Není to navíc jen o svalech – jde i o pózování, neverbální komunikaci, stravu a odvodnění. Stojí to spoustu času i peněz; třeba jen startovné, nátěr speciální barvou a plavky pro ženy vyjdou celkem zhruba na 30 tisíc korun,“ vypočítává Vinogradov.

Ten závodníky nejenom trénuje: ze závodů má zkušenost také jako rozhodčí. „Ženy soutěžící ve fitness a kulturistice mají podobně jako modelky přesně daná kritéria, která musí splnit. Je to například symetrie – přestože je žena perfektně připravená svalově, může jí genetika při rozhodování ublížit,“ uvádí dvojnásobný mistr světa a dodává, že ve výsledku roli hraje více proměnných. Ublížit totiž někdy může i nadměrná osvalenost.

Celý rozhovor s Vjačeslavem Vinogradovem si můžete poslechnout na Spotify:

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Červencové číslo časopisu Dieta si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Veronika Kašáková na obálce časopisu Dieta 07/22.
Veronika Kašáková na obálce časopisu Dieta 07/22. | Zdroj: Lucie Robinson