Kateřina Kaira Hrachovcová: Když mám hodně práce, obědvám v autě!

Krásná herečka je živým důkazem toho, jak důležité je udělat si pořádek hlavně v sobě. Její dokonalá postava je totiž výsledkem pozitivního přístupu a respektu těla. 

Na začátek musím zmínit, že si tykáme, protože jsi spolužačka mého manžela, a zeptat se na to, co bude asi zajímat hodně lidí. Všichni si tě pamatujeme jako trochu dětsky zakulacenou brunetku ze seriálu Život na zámku a dneska je z tebe blondýna, jejíž postavu obdivuje nejen spousta mužů, ale i žen. Jak k té proměně došlo?

Je to krásné, jestli se na mě někdo takto dívá. Ten můj „úspěch“, takovéto mé vzezření, jsem vážně neplánovala. (smích) Začala jsem se měnit velmi postupně. Je to přístupem k sobě, posloucháním toho, co potřebuji, a nasloucháním tělu, abych se cítila dobře. Stala jsem se pozorovatelkou svých pocitů.

Takže tam nebylo nějaké období nebo okamžik, kdy sis uvědomila, že chceš něco změnit?

Takový moment právě vůbec nebyl, že bych si řekla, že najednou chci vypadat nějak jinak. Vždy jsem ale byla a jsem důsledná v tom, co dělám, a soustředěná na to dělat věci, protože se mi chce, ne, že musím. Šlo to samovolně, samozřejmě. Do ničeho jsem se nenutila a bylo to spontánní, postupné. Nebylo to tak, že bych si řekla: A teď budu držet dietu. Nikdy jsem nebyla vyloženě při těle, ale když se něco dělá pravidelně, tak to začne být vidět. Jak na těle, tak na duchu. Ale nikdo nezhubne, pokud se mu něco nezmění v hlavě. Každopádně je moc fajn cítit se ve svém těle dobře. A cítit se dobře ve svém těle neznamená, že to musí být štíhlé nebo hubené tělo. Jsou ženy, které nikdy nebudou hubené. Je to o tom, přijmout ho takové, jaké je. A když nad tím přestanete přemýšlet, tak ono se tak nějak samo přirozeně dotvaruje. (smích)

Kateřina Kaira Hrachovcová

Jak to ale přestat řešit?

Dosáhne se toho tak, že se člověk začne soustředit na něco úplně jiného, na úplně jinou, novou činnost. Ale s tím, že ho to opravdu baví a že to chce. Pro někoho se touha po dobrém těle a po zhubnutí může stát až úplnou závislostí, která obtěžuje. Pak se to nedaří a člověk začíná znovu a znovu. V takovém případě je opravdu dobré tuto závislost, která nevychází, vyměnit za nějakou jinou, která bude naopak přínosem. Povýšit ji. Začít dělat něco jiného, být v něčem tvůrčí, začít dělat, co mě baví, zažrat se do toho a nechat se tím pohltit. Mít svoji novou vizi. Svůj plán. A plnit si ho s úsměvem.

Ráda inspiruji, a to v mnohém, nejen v tom být třeba i víc odhalená, nestydět se, být přirozená. Svá.

Zkoušela jsi někdy na nějakou dobu změnit jídelníček nebo pít třeba jenom ovocné a zeleninové šťávy?

Ne, tak to jsem nikdy neudělala. I když jsem zkoušela různé potraviny a slyšela i zkusila plno rad od fitness poradců i odborníků na stravu. Těchto informací je dnes hodně, hodně moc. Myslím, že v tomto je skvělé nechat se inspirovat, ale pak poslechnout, co sama potřebuji. Pro mě slovo dieta představuje něco omezujícího. Je to pro mě nesvobodné a řekla bych, že i pro spoustu lidí, kterým se nedaří něco se sebou a svým tělem udělat. Můj způsob života a stravování se někomu může zdát omezující, ale každý jsme jiný a mně to „moje“ jednoduše vyhovuje. A co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat někomu jinému. Jím velmi intuitivně a je to skvělé.

Teď je třeba hodně populární koncept tzv. clean eating…

Já myslím, že bychom se neměli řídit tím, co je zrovna moderní, protože pořád se nabízí něco nového. Opravdu bychom měli poslouchat jenom své tělo, na co máme chuť, a to velmi vědomě. To jsou možná ty nejtěžší věci, ale každý je umíme. Mimochodem i já se pořád učím více a více si naslouchat.

Ta základní hodnota by ale měla být to, jestli je člověk zdravý a cítí se dobře, ne jestli je malý, velký, tlustý nebo hubený…

Doslova tak to je. Já mám také nějak narostlou kostru, prsa a mám nějakou délku rukou a nohou a to nezměním. Jsme jako stromy. Každý je nějak jinak rostlý, jinak se ohýbá, má silný široký kmen, anebo je naopak vysoký a křehký, větve jako párátka. Je nás hodně takových, na které někdy někdo v nějakém období špatně pohlížel. Je to nedobré, ale děje se to. Je tu hodně žen, ke kterým se, zvlášť v období dospívání, kdy jsme začaly dozrávat, kulatit se a narostla nám prsa a zadek, někdo i třeba blízký nějak špatně vyjádřil. A děje se to i veřejně, když je někdo známý. A i když si říkáte, že vás se to netýká, tak někde uvnitř to bohužel zůstává.

A v dnešní době sociálních sítí je takových možností do někoho se navážet ještě víc. Ty máš ale docela štěstí na fanoušky…

Jsem si toho vědoma a děkuji za to. Opravdu, v posledních letech, co se týká reakcí na mě, tak jsou moc krásné, a já to vůbec neberu jako samozřejmost. Je to moc hezké a někdy se tomu i směji, když někdo přehání. Mám krásné reakce, ale bohužel nejde vždy na všechny reagovat.

Rozhovor pokračuje na další stránce!