Dokonalý jarní detox těla a mysli. Začněte hned!

Vypadá to, že zima je definitivně za námi a my svou mysl a tělo můžeme s chutí připravit na období jara. I v těchto dnech můžete načerpat sílu, zatočit se stresem, posílit imunitu a nabít se energií. Tak jak postupně měníte oblečení, pozměňte i svůj jídelníček a péči o tělo. Jde se na detox.

Nastartujte pitný režim

Naprostým základem by měl být dostatečný pitný režim (alespoň 2,5 litru vody za den). Proč? Protože nedostatek tekutin vám může způsobit suchou a nehezky vypadající pokožku. Hodně pít je zásadní součástí detoxikace nejen pokožky. Voda pomáhá vyplavovat toxiny i chemické látky a zároveň zabraňuje vysušení pokožky. Pozor ale, káva ani sladké limonády se do pitného režimu nepočítají. Po ránu si raději dejte do vody trochu citronové šťávy a půl lžičky medu. Nakopnete tím regeneraci pokožky. Důležité je se také pořádně „zapotit“ buď sportem, nebo třeba v sauně. Pocení stejně tak detoxikuje tělo a čistí póry. Čistá voda a omezení cukrů pomůže našemu tělu načerpat více energie i zlepšit schopnost koncentrace. A to bezesporu potřebujeme.

Povolejte tekuté bylinky

Bylinkové čaje jsou další variantou pro ozvláštnění pitného režimu, mnohdy s blahodárnými účinky. Mezi nejznámější jarní bylinky s detoxikačními účinky patří kopřiva dvoudomá, která pročišťuje krev a obsahuje řadu minerálních látek. Čaj z kopřivy se k detoxu skvěle hodí. Mezi další léčivé bylinky, které pomáhají urychlit látkovou výměnu, patří pampeliška, čekanka, kořen lopuchu, puškvorec. Z bylinek s detoxikačními účinky bychom neměli opomenout také ostropestřec mariánský, který je silným antioxidantem a obsahuje komplex bioflavonoidů.

Pleti dopřejte hydratační šok

Na správnou závlahu nezapomínejte ani u své pleti. „Cítíte-li, že máte pleť opravdu vysušenou, což je ve středním věku po zimním období jev běžný u většiny lidí, je dobrým řešením jednou za rok zajít na speciální hydratační proceduru, tzv. Skinbooster, která pokožku hydratuje zevnitř a tím ji na povrchu současně omlazuje. Skinbooster je účinná a hluboká hydratace pleti kyselinou hyaluronovu pomocí jemných vpichů. Jde o velmi efektní, ambulantní zákrok anti-aging medicíny. Zabere čtvrt hodinky a ideální je jeho provedení právě před jarním či letním obdobím, kdy potřebujeme dodat našemu tělu pořádnou hydratační terapii,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic. Takže už víte, na co se případně těšit, až to situace dovolí.

Změna životosprávy

Co může začít už v těchto dnech je detoxikace organismu. Lidskému tělu je detoxikace vlastní a má svůj přirozený systém, který jede 365 dní v roce. Tento proces funguje díky našim orgánům, jako jsou játra, ledviny, částečně plíce, kůže a lymfatický systém. Pro správné fungování těchto orgánů je důležitá pravidelná, kvalitní a vyvážená strava s dostatkem energie a aminokyselin – stavebních kamenů bílkovin, díky kterým se tělo dokáže zbavit toxinů. Detoxikace pomocí změny životosprávy může být v horizontu dlouhodobém či krátkodobém. Pokud nemáte správně nastavenou životosprávu a zdravý životní styl vám doposud nic neříkal, doporučujeme přistoupit ke změně raději pomalými krůčky, aby vám vaše odhodlání vydrželo a tělo se nastavilo do zdravého režimu. S příchodem jara zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny, zahrňte do jídelníčku chuťově pestré smoothies, čímž zvýšíte příjem vlákniny a pročistíte si střeva.

Pomůže brokolice

Abyste svému tělu i pleti dostatečně ulevili, eliminujte na nějakou dobu alkohol, potraviny i nápoje s rafinovanými cukry, tuky živočišného původu a samozřejmě cigarety. Naopak do jídelníčku přiberte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Výborné jsou luštěniny. Konzumujte také brokolici, která je velkým zdrojem vitamínu C a E a obsahuje kyselinu listovou.

Co zkusit očistný půst?

Jestli svou životosprávu konzultujete s nutriční specialistkou nebo fitness trenérem, určitě vám doporučí možnost očistného půstu, který vás má za úkol pročistit. Typů půstu je mnoho, avšak než se do něj pustíte, raději ho zkonzultujte s odborníkem či někým, kdo s ním má zkušenost. Ověřený očistný půst najdete například v UGO, kde startuje nový program na jaro pro každého, kdo se chce vyhnout jarní únavě a umožnit tělu efektivně využít jeho přirozené samočistící schopnosti. Kombinace tří dnů na šťávách se šesti tzv. čistými dny, během kterých dodržujete lehkou stravu, pomůže tělu odpočinout si od zatěžujícího jídla, alkoholu, kávy a nastartovat změnu stravování a zdravého životního stylu. Pití zeleninových a ovocných drinků v kombinaci s přerušovaným půstem je způsob, jak dát šanci jarnímu restartu.

Vhodná kosmetika

V detoxikačním období se zaměřte také na vitamín C jak v potravě, tak i v kosmetice v podobě sér, krémů či masek. Vitamín C má antioxidační účinky, chrání pleť před volnými radikály a posiluje tvorbu kolagenu. Navíc má dobrý vliv na aktivaci buněčného metabolismu. „Na začátku jara je také vhodné podstoupit chemický peeling, který sjednotí pokožku, zlepší její strukturu a pleť po něm vypadá jasná a zdravá. Chemický peeling se provádí za pomoci AHA kyselin, které podporují čištění pleti, odstranění zrohovatělé vrstvy pokožky a zároveň také obnovují kožní buňky – ideální procedura na oživení pokožky po zimním období,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic. Na pleť si také na jaře raději dávejte lehké hydratační fluidy než těžké krémy, které zatěžují. Rozhodně také sáhněte po pleťových maskách s detoxikačním účinkem.

Koupele a masáže

Proces detoxikace těla můžeme pomocí vody podpořit nejen vnitřně, ale také zvenčí. Teplá voda otevírá póry v pokožce a umožňuje tělu detoxikaci prostřednictvím kůže. Detoxikační koupele jsou jedny z nejznámějších léčebných terapií, které pomáhají tělu zbavit se škodlivin. K detoxikačním koupelím patří sůl, vyzkoušejte třeba himalájskou sůl do koupele. Doporučujeme vyzkoušet také střídavé sprchování, bylinné či bahenní koupele anebo masáže. Při koupeli lze použít navíc tělový peeling či různé houby, které nám pomohou odstranit z kůže vrstvu již mrtvých buněk. Veškeré tyto relaxační procedury nám navodí pocit relaxace, odbourají stres a uvolní svalové napětí. Zkuste čas strávený koupelí využít k meditaci a žádoucímu odpočinku. Nechte v tento moment veškeré starosti za dveřmi koupelny a myslete jen na své tělo a jak se cítíte příjemně. „Z našeho průzkumu vyplývá, že až 88 % žen vnímá horkou sprchu či koupel za formu relaxace, kterou si dopřávají nejraději večer. Ženy středního věku (45+) si dokonce tuto chvilku pohody dopřávají častěji nejen večer, ale i ráno,“ zmiňuje Jana Kozlová, brand manažerka značky sprchových gelů a pěn do koupele Authentic toya Aroma.

Detox mysli meditací

Mentální detox naší mysli patří mezi nezbytnou součást procesu očisty celého těla. S příchodem jara a prvními slunečními paprsky se nám většinou zlepšuje nálada a detox pro naši mysl je tudíž na jaře ideálním obdobím. Psychická pohoda a dostatek odpočinku jsou klíčové. Avšak negativní psychické aspekty nám dokáží nově nabitou energii rychle a nenávratně vysát. Mezi účinné metody, které nám v jakékoliv situaci dokážou pomoci navodit pohodu a uklidnit mysl, patří meditace. Tato metoda představuje zklidnění mysli, navození koncentrace a naprostého klidu.

Jestli nevíte jak na to, mrkněte do knihy Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli – Jak meditovat kdykoliv a kdekoliv, kde po jasném a rychlém výkladu můžete meditovat. A že tuhle část detoxu mysli nepodceňovat, dokládají i moderní psychologické výzkumy, ze kterých vyplývá, že lidé, kteří ji praktikují, mají mnohem aktivnější část mozku související s pozitivními emocemi. Sílu a význam meditačních cvičení zná mnoho špičkových manažerů, kteří tento rituál začlenili do svého každodenního harmonogramu. Příkladem je například slavná americká moderátorka Oprah Winfrey, která svůj den začíná 20 minutami meditace pro udržení klidu a harmonie mysli. Zkuste to také a výsledky se jistě brzy dostaví.