.

. Zdroj: Zdroj: iStock, Instagram @mamamedicine

Terapie hudbou i párty bez alkoholu: Jaké lifestylové trendy ovládnou rok 2023?

Módní a beauty výhledy na novou sezonu jsou většinou známé už během podzimu. Jaké trendy ale budou v následujících dvanácti měsících ovlivňovat náš volný čas, naše bydlení i třeba to, kam zajdeme v pátek večer na skleničku? Pojďme se podívat na sedm klíčových lifestylových hitů, které podle studie Pinterest Predicts ovlivní tento rok.

Eklektický vintage interiér

Eklektický, barevný styl bytů a domů se v bublině sociálních sítí objevuje se železnou pravidelností. Teď ovšem jeho estetický význam nabývá na intenzitě. Naše domovy se v roce 2023 začnou proměňovat v pestrá místa vzdávající hold hned několika stylům naráz. Představte si třeba kombinaci art deco prvků s mid-century komodou a doplňky jako vystřiženými z éry okolo roku 2000. Čím bláznivější a kontrastnější vybavení bude, tím lépe. Samozřejmě můžete tento trend aplikovat i v podstatně minimalističtější formě. Začít lze třeba s retro tapetou, vintage lampou nebo cool vázami od českých designérů.

TIP NA VIDEO: Jak správně zařídit obývací pokoj?

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 7

Nealkoholické drinky

Mocktails neboli koktejly bez alkoholu se těší nejen u generace Z stále větší oblibě. A tak není divu, že se postupně usidlují i ve stálé nabídce těch nejvyhlášenějších barů. Stejně tak bude během roku 2023 sílit poptávka po nealkoholických verzích destilátů (zmiňme třeba Ceder’s gin bez alkoholu) a piv (perfektní je například Proovan Nealko IPA od pivovaru Proud). Jejich výhodou je, že u nich nepoznáte rozdíl od tradiční alkoholické verze, zároveň ale budete mít krásně čistou hlavu. A není snad lepší pocit než se ráno probudit bez kocoviny.

Pokračování 3 / 7

Nové formy terapie

Sedět v křesle proti svému terapeutovi a vykládat mu z očí do očí své trable? Klasika, která umí pomoct. Dnešní možnosti terapie jsou ale mnohem širší. A také zábavnější. Zejména mladí lidé, pro něž jsou psychické problémy mnohem menší tabu než pro starší mileniály nebo boomery, se začínají zajímat o alternativní způsoby, jak se popasovat se svou hlavou, což dokazuje i značný nárůst některých vyhledávaných výrazů na Googlu. Zájem stoupá především o arteterapii, muzikoterapii a terapii vedenou skrze journaling a psaní.

Pokračování 4 / 7

Ruční tvoření

Vypnout hlavu a zabořit ruce do hlíny. A to doslova. Po spoustě hodin strávených u počítače toužíme nechat digitální svět ležet ladem a uchýlit se k manuální činnosti. Nejenže zapojíme jiné části mozku, ale také mnohdy ulevíme své duši. Podívat se na hmatatelný výsledek své práce totiž často pomůže víc než sezení u psychologa. V roce 2023 proto podle výzkumu Pinterest Predicts značně stoupne zájem o umělecké kurzy a také práci s papírem. Pokud si netroufáte namalovat vlastní abstraktní obraz, můžete začít třeba u poklidného skládání origami. Jestli vás to ale táhne k malířskému stojanu nebo k hrnčířskému kruhu, zkuste se podívat po uměleckém kurzu v Draw Planet anebo ve skvělém ateliéru Hlína.

Pokračování 5 / 7

Techno a rave party

Také jste si všimli, že spousta vašich přátel začala v poslední době chodit na techno a rave party? Není to žádná náhoda. Chuť protančit v koženém harnessu noc v berlínském Berghainu anebo v Praze v klubu Ankali, Neone či Fuchs 2 je stále intenzivnější. A popravdě se není čemu divit. Po třech letech od vypuknutí covidové pandemie lidé opět touží po tanci, probdělých nocích a zábavě, která je alespoň na pár hodin odpoutá od ekonomické krize a myšlenek na válku na Ukrajině. Zároveň lze počítat s tím, že se techno a rave prvky budou dostávat také do módních a beauty trendů.

Pokračování 6 / 7

Koupelna, nebo wellness?

V lockdownu jsme začali o sebe mnohem více dbát, a jak se zdá, trend self care už jen tak nepovolí. Po důrazu na péči o vlasovou pokožku a pleť se letos do popředí dostanou blahodárné účinky koupelí a také sprchování. Koupelny se proměňují v uklidňující wellness spoty, které si zaslouží perfektní vybavení a vyladěný design. Začít můžete třeba u pořízení měkkých osušek a županů (skvělou kolekci ze 100% bavlny nabízí třeba česká značka Lejaan) a následně přikročit k nákupu relaxačních svíček a uklidňujících produktů pro očistu těla i mysli.

Pokračování 7 / 7

Cestování vlakem

Letět přes půlku světa letadlem? Kdepak! Přeplněná letiště, nečekané změny v letových řádech a ztrácející se kufry už mnohým nestojí za to. A tak znovu začínáme objevovat kouzlo cestování vlakem, kde prostě jen nasednete a necháte se v klidu a téměř bez rizika dovézt, kam jen budete chtít. A poděkuje vám za to i příroda. Pokud zrovna přemýšlíte, kam se letos vydat na dovolenou, co zkusit netradiční vlakový road trip po Evropě? Začít můžete cestou na východ do Budapešti, případně se projet do Varšavy nebo na západ téměř do všech koutů Německa. A třeba se náhle přistihnete, že už sedíte ve vlaku Eurostar směr Londýn. Cesty jsou nevyzpytatelné, ve vlaku si je ale užijete na maximum.