Výlet za uměním a nejlepšími lívanci na světě: Jak strávit 72 hodin v Berlíně?
Berlín je město mnoha podob. Jednou se promění ve zpoceného techno nadšence v koženém oblečku, jindy vás jako starý známý obejme a přijme do svého kruhu, aniž se znáte. Kterou z tváří Berlína odhalíte jako první, je zcela na vás. Jisté ale je, že strávit několik podzimních dnů v hlavním městě Německa bude vždy balzámem na duši.
Hype kolem Berlína je už spoustu let obrovský. Zatímco nejprve všichni adorovali místní kavárenskou kulturu, později si sem mnozí začali dělat výlety v naději, že se shodou šťastných náhod dostanou do jednoho z nejslavnějších techno klubů v Evropě – Berghainu – a protančí zde noc (a klidně i den). Já popravdě nikdy tomuto kouzlu nepropadla, přesto se mi ale Berlín vryl pod kůži už navždy.
TIP NA VIDEO: Berlín vás neláká? Tady jsou tipy na říjnové výlety po Česku
Město jsem navštívila nespočetněkrát. Jako teenagerka jsem sem pravidelně jezdila na koncerty své oblíbené kapely, v dospělosti jsem se pak začala schovávat na tajných posprejovaných dvorech, abych při ucucávání domácího radleru hrála klidně i několik hodin v kuse piškvorky a bitevní lodě. Zní to možná trochu infantilně, ale v Berlíně skutečně můžete být, kýmkoliv chcete. A vždy tu najdete lidi, s nimiž se uvidíte poprvé v životě, ale ihned budete mít pocit, že se znáte celý život.
Způsobů, jak poznat Berlín, je mnoho a žádný není lepší ani horší než ty ostatní. Já vám nyní představím způsob, jak si zde ve dvou (ať už s partnerem, nebo s kamarádem) užít perfektní podzimní víkend. Období oranžového listí je totiž v tomto městě zcela kouzelné. A nikde nechutná pivo a filtrovaná káva tak dobře, jako v paprscích babího léty kdesi v Kreuzbergu nebo Hackesche Höfe. Pokud tedy máte času nazbyt, skočte na ranní vlak nebo autobus a užijte si německou metropoli v době, kdy už není přeplněná turisty.
Den první: Ve jménu tradice a přírody
Když řeknete náhodnému mileniálovi, který do Berlína vyrazil za uměním, kávou a poznáváním nových lidí, že jste ubytovaní ve čtvrti Charlottenburg, nejspíš se sarkasticky usměje a zařadí si vás do kolonky snoba. Ale to nevadí. I přes to, že skutečně jde o jednu z prominentnějších čtvrtí, vždy hledám ubytování právě v ní. Zaprvé se zde cítím bezpečně i pozdě v noci a zadruhé si cením polohy jen pár stovek metrů od slavné ZOO a Pamětního kostela císaře Viléma. A navíc se tu dá najít hezké ubytování za slušnou cenu. My si tentokrát vybrali hotel Max Brown, který sází na propojení designu a dětské hravosti. Na pokoji jsme tak měli jak gramofon se čtyřmi vinyly, tak basketbalový koš. Dole v hotelu se pak nachází oblíbený brunch spot a pekárna s těmi nejnadýchanějšími croissanty.
Z hotelu se pak rozhodně vyplatí zajít na Savignyplatz, které je vzdálené zhruba 15 minut pomalejší chůze. Na tomto náměstí a v jeho okolí se potkávají malé obchůdky s lokálním designem, fantastické kebabárny, voňavé kavárny a palačinkárny s názvy jako A Never Ending Love Storynebo Coffee Drink Your Monkey. Zároveň je toto místo domovem jednoho z mých nejoblíbenějších berlínských podniků – staré hospody Dicke Wirtin. Hned po vstupu vás přivítá bodrý Němec, který vám přinese velký ležák a obří klobásu vyráběnou speciálně pro tuto restauraci. A jako hlavní chod poté dostanete porci pečeného masa, knedlík nebo brambory se slaninou a cibulí a sladké červené zelí. Rozhodně nejde o žádnou fancy záležitost, ale v tom tkví to pravé kouzlo. O víkendu a večer počítejte s návalem štamgastů i turistů, ideální je zajít sem na páteční oběd.
Z Dicke Wirtin lze posléze nadzemní dráhou S-Bahn dojet na zastávku Hackescher Markt, která je skvělým místem pro nákupy, posezení v jednom z podniků ukrytých v cihlovém viaduktu, prozkoumání slavných dvorků Hackesche Höfe, obhlédnutí trhů nebo návštěvu galerie na Ostrově muzeí. My se nakonec vydali do obřího centra podvodního světa, v němž najdete i AquaDom, tedy vysoké sloupcovité akvárium, kterým zespoda až nahoru projedete speciálním výtahem. Pokud byste někdy do Berlína cestovali s dětmi, tohle místo byste rozhodně neměli vynechat.
Kousek od akvária se nachází slavný Alexanderplatz a Berlínská věž s vyhlídkou, popravdě ale toto místo vypadá mnohem lépe na fotografiích než v reálu. I proto jsme se nakonec přemístili do čtvrti Mitte, která je známá pro nekonečný seznam cool podniků a barů. Ve výběru místa zde víceméně nemůžete šlápnout vedle, my osobně ale první den většinou zakončujeme v pivnici skotského pivovaru Brewdog, kde kromě skvělých aleů nakonec vždy podlehneme jejich skvělé pizze s kozím sýrem nebo ndujou.
Den druhý: Nejdřív lívance, poté muzeum
Sobotní ráno si většinou říká o skvělý brunch. A ten v Berlíně najdete v mnoha podnicích. Za sebe doporučuji zejména Distrikt Coffee a také Annelies ve čtvrti Kreuzberg. Právě zde dostanete lívance, o kterých se říká, že jsou nejlepší na celém světě. Objednat si můžete buď sladkou verzi s borůvkovým džemem, krémem a asi litrem javorového sirupu, anebo slanou variantu v podobě snídaňového sendviče s plátkem mletého masa, čedarem, vajíčkem a sriracha mayo. I za cenu velkého přejedení doporučuji vyzkoušet obě verze. Sliny se vám budou sbíhat ještě mnoho dní poté.
V Kreuzbergu stojí za to se zdržet i po brunchi. Čtvrť je totiž plná tajných obchodů, multikulturních restaurací a bister a také second handů. Při brouzdání nezapomeňte zaběhnout také do obchodu Voo Store, který je skvělou směsicí luxusních fashion kousků, parfémů a knížek. Dělají tu navíc perfektní kávu, kterou si můžete vzít ven a vypít si ji, zatímco hodíte řeč s dalšími návštěvníky nebo prodavači. Uvidíte, že se tady rozpovídají i ti největší introverti.
Až se dostatečně nasytíte bohémskou atmosférou, vyrazte na již zmíněný Ostrov muzeí, kde si můžete vybrat hned z několika obřích historických komplexů a galerií. Velkým zážitkem je třeba Muzeum antického umění a Pergamonské muzeum, zaměřené na babylonské a perské exponáty. Žízeň z procházení rozsáhlých sbírek pak utíkejte spláchnout na graffiti dvorek do Café Cinema, které sousedí s Muzeem Anne Frank. Garantuji vám, že zde vydržíte sedět až do večera, protože tohle místo má navzdory drsnému vzhledu neskutečně silného genia loci.
Den třetí: Cesta do voňavé pekárny a na památky
Odjezdový den nejlépe zahájíte procházkou do vyhlášené pekárny Sofi, která se nachází hned naproti Hackesche Höfe; opět na utajeném dvorku. Tohle místo je vyhlášené svým sladkým pečivem, dokonale křupavými bochníky chleba a obloženými houskami. Počítejte s tím, že zde na vás může čekat dlouhá fronta, čekání nicméně stojí za to. Nakoupenou snídani si pak společně se skvělou filtrovanou kávou užijete na přilehlém dřevěném sezení. A i když to bude vypadat, že jsou všechny stolky obsazené, nebojte se – místo se tu vždy najde.
Pokud jste v Berlíně poprvé, případně nehodláte opustit žádné město bez navštívení památek, vyrazte ze Sofi směr Bundestag – Německý spolkový sněm a Braniborská brána. Odtud si pak udělejte procházku alejí podél parku Tiergarten. Uctěte památku obětí holocaustu u Židovského památníku a zastavte se na živelném Potsdamer Platzu, kde si můžete pročíst historii Berlínské zdi. Oběd si dejte za rohem ve slavném hamburgerovém řetězci Burgermeister, kde dostanete poctivý burger a domácí hranolky jako z restaurace. Výlet následně zakončete krátkou procházkou na Checkpoint Charlie, bývalou hranici mezi východním a Západním Berlínem, a dále na tržiště Gendarmenmarkt, které je považované za nejkrásnější náměstí v celé metropoli. Loučení s tímto místem bude sice o to těžší, ale za návštěvu rozhodně stojí.