Babí léto je mým nejmilejším obdobím celého roku. Vzduch voní hlínou, rána a večery už příjemně chladí a všechno prostupuje taková zvláštní melancholie. Vezmu vás proto do míst, kde kouzlo přelomu léta a podzimu vyznívá obzvlášť působivě. Na cestu si vezměte láhev burčáku, přibalte slovník „ponašismu“ a nasedněte na vlak do Těšína.
Dva v jednom
Je úplně jedno, na jaké straně řeky Olše, Olszy nebo Olzy – a tudíž ve které zemi – se ocitnete, protože stejně nakonec budete vnímat oba dva Těšíny jako jeden jediný celek. Česká strana je z pohledu běžného turisty nepoměrně ochuzená o krásné historické jádro, které po rozdělení zůstalo na polské straně. Kromě nádraží (neboli výpravní budovy železniční stanice) z roku 1888, které je jedinou známou dochovanou realizací projektu výpravny na území České republiky, není u nás skoro nic, co byste v polském Těšíně postrádali. Pokud tedy neholdujete satelitním sídlištím a vietnamským večerkám, kterých tu je požehnaně. Díky společnému vstupu České republiky a Polské republiky do schengenského prostoru v roce 2007 byly zrušeny hraniční přechody, a tak se na Těšín můžeme opět dívat jako na celek a srdce regionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński.
TIP NA VIDEO: Kam v Česku vyrazit na výlet o zářijovém víkendu?
Poklad za řekou
Radím vám dobře, dlouho se nerozmýšlejte a přeběhněte na druhou stranu mostu. Jedno z nejmalebnějších míst v Těšíně je totiž bezesporu bývalá tkalcovská čtvrť Młynówka. Nachází se na polské straně řeky v uličce Przykopa, jejíž název je odvozen od českého slova příkop a vytváří ji řada unikátních roztomilých domečků, které jsou přístupné po malých můstcích vedoucích přes umělý potok, jenž tudy protéká.
Od středověku využívali tohle místo lidé, kteří ke svému řemeslu potřebovali přístup k vodě. Nejprve lazebníci, kteří pracovali v místních lázních, potom mlynáři a kováři a v 16. století se tu nacházela i poměrně velká zemědělská usedlost. Zajímavostí je, že obyvatelé tohoto místa nebyli těšínskými měšťany, ale přímými poddanými knížete. Dnes tu najdete celou řadu drobných galerií a obchůdků, které rozhodně stojí za bližší prozkoumání.
Tři bratři
Studna tří bratří je legendárním místem těšínské historie. Od středověku sloužila jako zásobárna vody pro místní obyvatele i městský pivovar. Je zároveň spojena s legendou o založení města. Tři královští bratři se tak moc těšili ze svého setkání nad studánkou s průzračně čistou vodou, až tu založili Těšín. Uvnitř třímetrového altánu je dnes umístěna tabulka s textem legendy v polštině, latině a němčině. Ačkoliv se o studně dočtete v každém turistickém průvodci, na lačné výletníky zapomeňte. Ti sem totiž obvykle nezabloudí. A tak si atmosféru středověké uličky Trzech braci budete moci vychutnat dosyta.
Zákon protikladů
Těšín je ideálním místem pro porovnávání české a polské nátury. Nepíše se mi to snadno, ale na polské straně je pšenka o dost zelenější. Nejen, co se městských památek, ale i vkusu a vychování týče. Zatímco českou stranu řeky lemují nonstop bary a herny s pančovaným alkoholem, pračky na peníze a další střípky z mozaiky tradičních obrázků českého pohraničí, o pár desítek metrů dál se stylově oblečení lidé procházejí po středověké dlažbě nebo vysedávají v půvabně zařízených kavárničkách, kde i vám usměvavá servírka plynulou češtinou nabídne skvělou kávu a zákusek.
Živá historie
Nejstarší a nejcennější památkou Těšínska je bezpochyby rotunda sv. Mikuláše, která byla v románském slohu vystavěna někdy v první polovině 11. století. Celá staletí sloužila jako hradní kaple a jako jediná zděná budova ve městě zastávala během válek i funkci obrannou. Hned vedle rotundy se tyčí gotická Piastovská věž, nazvaná podle piastovských orlic, které jsou umístěny na nárožích jejího zakončení. Je z ní nádherný výhled na celé město a park, který ji obklopuje. Kromě toho, že tu kdysi býval nejstarší těšínský hřbitov, na vás lesnatý park zapůsobí neopakovatelnou a lehce potemnělou atmosférou, která je pro celý Těšín typická.
Roztržená židovská obec
Židé v Těšíně bydleli už od středověku, přičemž většina z nich žila na pravém břehu řeky. Vzpomínky na dobu, kdy se ve městě konaly rituální obřady ortodoxní větve Schomre Schabos a dámy nosily klobouky od Mosese Löbla Maye, matně vyvolávají už jen dva židovské hřbitovy. Narazíte na ně, když se nevzhlednou panelákovou zástavbou vydáte dál za řeku Olši, zámek a centrální náměstí. I když okolí hřbitovů vypadá dost neutěšeně, jejich kouzlu a mystičnosti nic nechybí. Jejich tajemná historie a stále živý odkaz obyvatel s pohnutou minulostí, kteří tak i nadále zůstávají nedílnou součástí tohoto úchvatného místa, vás rozhodně nenechají bez emocí.
Velká burza
A abyste se z Těšína nevraceli domů s prázdnou, určitě se zastavte také v nedaleké tržnici, kde najdete všechno a ještě mnohem víc. Potraviny jsou tu výrazně levnější než v Česku a pro místní sýry, makrely a karamelové bonbony zvané krówki se sem rádi budete vracet. Kreditní karty nechte v peněžence, platit můžete jen v hotovosti. Výhodou je, že můžete využít eura, zloté i koruny a od prodejců navíc dostanete výživnou lekci „ponašimu“ zdarma.