Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Zamlžená údolí i romantika u rybníka: 5 tipů na podzimní ubytování v české přírodě

Čtete knihu, zatímco jste zabalení do deky. Z pohodlí od praskajících kamen a se sklenkou vína po ruce sledujete, jak se mlha valí údolím. Z klidného spánku vás probouzí bučení krav na nedalekých pastvinách. Zní to jako sen? Rychle se může stát realitou. Stačí si zabalit tašku a na pár dní se ubytovat v jednom z následujících míst. V každém z nich budete blízko přírodě a alespoň na chvíli utečete od stresu současnosti.

Aparthotel Svatý Vavřinec

Pec pod Sněžkou se za poslední roky proměnila k nepoznání. Jednou z dominant se stal Aparthotel Svatý Vavřinec, který v srdci horského města nabízí pravou alpskou atmosféru doplněnou o luxusní péči o tělo, pleť i duši. Pokoje zde mají vlastní kuchyň a některé disponují také finskou saunou nebo vířivkou. I přesto se však alespoň na chvíli vyplatí opustit útočiště designového ubytování a vyrazit obhlédnout místní wellness, kde čeká klasická suchá, parní i voňavá bio sauna. Stejně tak si můžete pro chvíle romantiky objednat privátní vířivku nebo jednu z relaxačních masáží. Vůbec největším lákadlem ve Vavřinci jsou ale v tuto chvíli kosmetické procedury, při nichž se využívá slavné kosmetiky Medik8. Absolutní relax, luxusní péče o pleť i nečekaný šlofík během beauty procedury jsou zaručeny.

TIP NA VIDEO: Jak bezpečně cestovat s dítětem v autě?

Video placeholde

Po dostatečném zkrášlení se můžete zastavit v útulné restauraci Vavřinec (najdete ji i v Gastromapě Lukáše Hejlíka), kde si pochutnáte na steacích ze stařeného hovězího masa. Na stejném místě pak také naleznete každý den bohaté snídaně, na které se nedá jen tak zapomenout – jejich domácí minibrownies a slané záviny se jednoduše musí ochutnat! V případě dobrého počasí můžete využít také ohniště, které najdete na pozemku mezi jednotlivými budovami hotelu. Na netradiční podzimní večery je toto místo zcela ideální.

Co dělat v okolí? Samozřejmě můžete vyjet na Sněžku, případně se vydat na jinou krkonošskou túru. Za výlet ale stojí i nedaleké Janské Lázně, kde najdete Stezku korunami stromů Krkonoše. Kromě příjemných horských výhledů se při postupném stoupání naučíte spoustu zajímavostí o lese, stromech a historii místní půdy. Na zem se pak můžete dostat speciálním tobogánem, který je sám o sobě adrenalinovým zážitkem. Na závěr se pak nezapomeňte stavit v místním bistru na houbového kubu, sladký plněný knedlík nebo výpečky. Stojí za to!

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 5

Dobčické rybníčky

Roztomilé chatičky schované u malých rybníků v jižních Čechách se již staly kultem. Rezervaci je nutné zadat alespoň rok dopředu, ale věřte, že čekání stojí za to. Dobčické rybníčky jsou útočištěm pro všechny duše, které touží po božském klidu a soužití s přírodou (a to doslova). Každá chatka je jinak koncipovaná; zatímco některé jsou postavené přímo na rybníčku, další najdete v korunách stromů. A nechybí ani týpí, které se tyčí na konci tajemné cesty u lesa.

Počítejte s tím, že na rybníčcích čas plyne jinak. Místní klid, absolutní soukromí (přesnou polohu chatky se dozvíte až v den příjezdu), zpěv ptáků, skákání pstruhů v rybníku a bučení krav z nedaleké louky jsou velmi návykové. V noci je tma tmavší než kdekoliv jinde, a pokud budete mít štěstí, můžete z relaxační vyhřívané kádě sledovat neskutečnou noční oblohu. Ráno pak na vás bude čekat pestrá snídaně od milých majitelů, v níž nechybí čerstvá vajíčka ani káva v termosce. Tohle je jednoduše slast, kterou je potřeba zažít.

Co dělat v okolí? Dobčické rybníčky jsou ideálním místem k relaxaci. Pokud ale přece jen budete chtít někam vyrazit, tak do dva kilometry vzdálených Holašovic spadajících do dědictví UNESCO. Kromě návsi s barokními statky se zajděte podívat na místní Stonehenge a procházku zakončete v Holašovické hospodě, kde nesmíte vynechat jejich vyhlášené domácí dvojctihodné koláče. Dojet sem mimochodem můžete i na kolech, která na vás na rybníčcích budou čekat.

Pokračování 3 / 5

V Bezovém údolí

Když se řekne butikový hotel, mnozí si nejspíš vybaví designově vybavené ubytování v centru velkého města. Co byste ale řekli na místo, kde se potkává česká tradice s udržitelností a pohádkovou atmosférou? Hotel vznikl ve zrekonstruované křížové chalupě, kterých se v Česku již moc nedochovalo – mimochodem, stavba se datuje až do období před bitvou na Bílé hoře. Při přestavbě se kladl důraz na to, aby byly využity stejné řemeslné postupy jako v původním provedení. Autentičnost odkazující na bohatou minulost českého venkova je tak všudypřítomná.

V Bezovém údolí na vás kromě krásného interiéru a božského klidu čeká také zážitková kuchyně pod vedením Karla Doležala, který dříve působil v Ambiente a Long Story Short. Chutě na čerstvé pečivo pak ukojí místní pekárna. Výrazně doporučujeme si svačinku zajít sníst k místnímu kouzelnému jezírku.

Co dělat v okolí? Hotel se nachází v Kryštofově údolí na úpatí Ještědu a u říčky Rokytky. Za návštěvu rozhodně stojí unikátní Novinský železniční viadukt, který je instagram friendly místem, a samozřejmě také nedaleký Liberec. Na vrcholku Ještědu si zabalení do deky udělejte podzimní piknik při západu slunce, případně sjeďte do centra – místní vyhlášené kavárny nebo iQLANDIA vás zabaví.

Pokračování 4 / 5

Tři domky

Tři dřevěné stavby, výhled na šumavské kopce, mlha valící se údolím a božský klid. Ubytování nesoucí přímočarý název Tři domky je další působivou možností, jak utéct před stresem městského života. Tady se nosí čelovky a holínky a vůně dřeva a táboráku má větší význam než luxusní parfém. Vybírat můžete mezi chatičkou Vyhlídka, která disponuje panoramatickým oknem a velkou terasou, prostornou Hruškou, kam se vejde celá rodina, a Ateliérem, který je skrytý pod starou vrbou a přiléhají k němu pastviny.

Ve všech třech domcích naleznete vybavenou kuchyň včetně trouby a krbových kamen. Na rozdíl od jiných míst podobného typu se zde také připojíte na WiFi. S ohledem na krásu krajiny a genia loci to ale nejspíš nebude potřeba.

Co dělat v okolí? Tři domky se nacházejí ve vesnici Děpoltice kousek od vodní nádrže Nýrsko. Jde tudíž o skvělou polohu, odkud můžete postupně prozkoumávat celou Šumavu. Udělejte si výlet na nedaleký Špičák a projděte se jezerní trasou k Černému a Čertovu jezeru. Do Borové Lady zajeďte obhlédnout Chalupskou slať, případně si na hoře Pancíř udělejte fotku u slavných „otevřených dveří“.

Pokračování 5 / 5

Horská chata Azzy

Vyrážíte na podzimní víkend s partou přátel nebo velkou rodinou? Poklidným, zato velmi prostorným útočištěm se vám může stát horská chata Azzy. Schovává se v lesích Bílých Karpat na Valašsku a místní přírodu tu budete mít doslova jako na dlani. Její dominantou jsou totiž obrovská okna, díky nimž budete moct nahlédnout do každodenního života ptactva a lesních zvířat. Prostor pojme až deset lidí, takže pokud přemýšlíte, kde uspořádat silvestra, možná jste právě narazili na velmi lákavou možnost.

Klidně si sem ale můžete zajet i na pár poklidných dní v týdnu, kdy se budete vyhřívat u okna v podzimních paprscích a lenošit v útulné ložnici obklopené dřevem. Večerní opékačka buřtů u táboráku je samozřejmě povinností. Rezervaci chaty můžete provést přes webové stránky Airbnb.

Co dělat v okolí? Můžete zajet na výlet do přilehlé obce Valašské Klobouky, případně si užít trochu lázeňské atmosféry v nedalekých Luhačovicích. Stejně tak ale můžete vsadit na jistotu a vyrazit do beskydské klasiky – Rožnova pod Radhoštěm. Prozkoumejte místní skanzen a poté vyjeďte na Pustevny. A až si na hoře obhlédnete Libušín, Maměnku a Radegasta, stavte se v jedné z kolib na vyhlášené brynzové halušky.