Týdenní přehled: Odhoďte zábrany na Glam Rock Kiki Ball nebo Bert & Friends
Říká vám něco jméno Andrew Tate? Divili bychom se, kdyby ne – možná ale tak docela netušíte, co je tenhle pán, který je teď doslova všude, vlastně zač. My vám to vysvětlíme. A k tomu vás pozveme na jubilejní ročník festivalu noirových filmů, jediný letní pražský koncert oblíbených Bert & Friends nebo na Glam Rock Kiki Ball.
Co se řeší: Kdo je Andrew Tate a proč by vás to (ne)mělo zajímat?
Pokud fungujete na TikToku, je vysoce pravděpodobné, že už jste se tu setkali se jménem Andrew Tate, ačkoliv on sám tu žádný účet nemá. Někdejší kickboxer a účastník britské verze reality show Big Brother je teď skoro všude. Jak to? Hýří totiž kontroverzními názory, které se často týkají žen a přístupu k nim. Podle Tatea by ženy například měly nést odpovědnost za znásilnění, pokud se stanou jeho obětí. „Se ženou, která si myslí, že je rovná muži, bych nestrávil ani minutu svého času,“ řekl v podcastu BFFs. Právě ženy Tate často přirovnává ke psům, dětem, jídlu nebo třeba předmětům.
Tate svůj mizogynní postoj k ženám vysvětluje jako obhajobu tradičního mužství. Jeho fanoušci to vidí podobně – jedni tvrdí, že tím, že říká pravdu, je mnoha lidem trnem v oku, ale ve skutečnosti bychom mu měli být vděční, že svou upřímností pomáhá mladým chlapcům, aby z nich vyrostli pořádní chlapi. Druzí zase vysvětlují, že jeho nekorektní prohlášení jsou ve skutečnosti satira, a kdo to nechápe, je přecitlivělá sněhová vločka. Faktem je, že jeho aktuální popularita je především dílem promyšleného on-line marketingu. Bohužel je stejně tak pravda, že má moc svými názory ovlivnit mnoho dospívajících. Tak až na něj příště někde narazíte, zbytečně se nerozčilujte a už vůbec daný příspěvek nesdílejte – jenom mu zvýšíte dosah.
Po stopách kinematografie: Noir Film Festival 2022
Je noc, prší, tmu prosvětlují pouze blikající neony. Postava schovaná ve stínu ztěžka vyfoukne cigaretový kouř. Pak se vynoří krempa klobouku a ostře řezaná tvář soukromého detektiva, který má problém s alkoholem i svou vlastní minulostí. A zatímco posloucháme jeho myšlenky, vidíme, že se za ním objevuje někdo další – svůdná femme fatale, z níž čiší na první pohled nebezpečí i sex-appeal. Film noir je žánr, který vznikl ve 40. letech 20. století a na vrcholu byl v letech padesátých. Některé jeho prvky ale přežívají dodnes a najdeme je nejen v kriminálkách, ale třeba i ve sci-fi. Má specifické kouzlo, jemuž v českém prostředí už deset let vzdává hold Noir Film Festival. Letošní jubilejní ročník se bude konat od 17. do 21. srpna v magických prostorách hradu Český Šternberk. Více informací najdete na festivalovém webu, vstupenky na projekce a festivalové pasy je možné si objednat přes e-mail (rovněž k dohledání na webových stránkách).
Prázdninová pohoda: Jediný letní koncert Bert & Friends v Praze
Kapela Bert & Friends před několika lety vzala českou hudební scénu útokem a okouzlila hitem Plody moří, surreálnými videoklipy i svérázným projevem frontmana Alberta Romanuttiho. Ať už patříte k věrným fanouškům, nebo chcete poznat něco nového, nenechte si ujít jejich jediný letošní letní pražský koncert. Bert & Friends zahrají ve čtvrtek 18. srpna v Riegrových sadech v rámci série koncertů Muzika v parku. Areál otevírá v 17 hodin, koncert začne v 19:30. Vstupenky doporučujeme zakoupit on-line v předprodeji.
Kino tip: Podezřelá – nový kus od režiséra kultovního Old Boye
Mistr rafinovaných příběhů a neotřelých režijních nápadů Park Chan-Wook se pět let po psychologickém thrilleru Komorná vrací s dalším nečekaným pojetím osudové romance. Podezřelá je příběhem detektiva, který se bezhlavě zamiluje do vdovy podezřelé z vraždy vlastního manžela. Mnohovrstevnatý příběh vyprávěný napříč korejským poloostrovem sleduje jejich nepravděpodobný vztah, kde z lehkých náznaků náklonnosti vyrůstá opravdová láska. Na nový počin autora kultovního Old Boye můžete v českých kinech zajít od 18. srpna.
Nebojte se být sami sebou: Glam Rock Kiki Ball
Ballroomová kultura má svůj původ v newyorských klubech 80. let. Tehdy ostrakizovaná LGBTQ+ komunita se potýkala nejen s odsudky kvůli sexuální orientaci, ale také s epidemií HIV. Takzvané bály se staly bezpečným místem, kam mohl přijít kdokoliv, kdo se cítil vyčleněný, nepochopený, opuštěný. Jeden takový se bude konat v sobotu20. srpna od 18 hodin v Praze na Veletržní 61. Ball je místem, kde se naše lokální i mezinárodní ballroom komunita schází, abychom mohli oslavit život, talent, naši queernost, sexualitu a tělo. Na tomto eventu není místo pro žádnou diskriminaci! píší organizátoři na facebookové události Glam Rock Kiki Ball. Nedílnou součástí ballroom culture je také móda reprezentovaná často nápaditými kostýmy, díky nimž mohou účastníci i diváci bez zábran vyjádřit svou individualitu, a samozřejmě i taneční styl vogue. Chcete objevit tuhle jedinečnou scénu? Nebojte se vstoupit!