Nejlepší letní šaty pro plné tvary. Z řetězců i od udržitelných značek

11. července 2021 • 06:00
Kde koupíte krásné letní a třeba i udržitelné plus size šaty? • Foto: Archiv firem

Kde koupíte nejen krásné, ale i udržitelné letní šaty, když máte velikost XL nebo i větší? Máme odpověď!

Na úvod dobrá zpráva. Hranice mezi běžnou a plus size konfekcí se stírají, a to díky častějšímu inkluzivnímu castingu modelek jak na přehlídkách, tak i těch, které fotí pro on-line módní obchody. Šaty, které dříve výhradně prezentovala modelka s velikostí 36, nyní vídáme i na ženách normálních tvarů, aniž by přitom byly označovány jako plus size. Před pár měsíci například podlehla tlaku tělesné diverzity i Zara a najala modelku plnějších tvarů. Podobně oblíbená kodaňská značka Ganni nově prezentuje několik svých modelů i na ženě velikosti zhruba 40. Když nic jiného, je to alespoň příslib postupné změny.

Tip na video: Souboj velikostí S a XL
Souboj velikostí S vs. XL: Kalhoty, které sednou i boubelkám VIDEO Videohub

Pravda, stále však vídáme i pravý opak – ženy normálních tvarů v módní kategorii plus size. Ale lepší se to. Ideál by pak samozřejmě byl, aby jeden konkrétní střih na e-shopech předváděly modelky dvou nebo tří různých velikostí. Bez škatulek!

Jacquemus podzim/zima 2021–22 Jacquemus podzim/zima 2021–22 Autor: Profimedia.cz

Udržitelná móda XXL?

Magazín Heroine nedávno zveřejnil zajímavý článek, v němž poukazuje na to, že jsou to právě rychlé řetězce, které zachraňují ženy s většími velikostmi. Jenže pokud ty samé ženy chtějí například šaty udržitelné značky, byť by si za ně musely připlatit, mají smůlu, protože u většiny z nich končí nabídka u velikosti 40. Pravdou je, že lokální nabídka zatím na plus size zákaznice příliš necílí, v zahraničí se to ale výrazně mění. Například americká udržitelná značka Reformation začala před dvěma lety nabízet vybrané modely až do velikosti 56. A ani zde u šatů nechybí odvážné výstřihy či rozparky! Podobně na změnu přistoupila další americká udržitelná značka, která proslula především romantickými „prérijními“ šaty, a to Christy Dawn, kde najdete vybrané modely až do velikosti 60.

Asi nepřekvapí, že změna přichází ze Spojených států, kde je tlak na módní značky veliký, jelikož průměrná žena zde má velikost 16, respektive 46. Z evropských vyhlášených značek pro ženy od velikosti 46 dále šije italská značka Marina Rinaldi, která má butik i v Praze. V Rumunsku se zase zrodila udržitelná značka Loud Bodies, která vznikla tak, že její zakladatelka Patricia Luiza Blaj nakráčela do obchodu, kde nenašla nic na sebe, co by nepřipomínalo pytel. Pro změnu z Německa pochází návrhářka Anna Scholz, která neměla kvůli kypré postavě co na sebe už ve třinácti, tedy v 80. letech, a už tehdy se rozhodla, že to jednou změní. A za zmínku stojí i malé berlínské studio Van Der Nag, které se zaměřuje na pomalou, minimalistickou a plus size módu. Přesně něco takového nám tu chybí!

Fotogalerie: Kde koupíte krásné letní plus size šaty?

Fotogalerie

38 fotografií

 

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy