Nejlepší letní šaty pro plné tvary z řetězců i od udržitelných značek

3 min čtení

3 min čtení

Kde koupíte nejen krásné, ale i udržitelné letní šaty, když máte velikost XL nebo i větší? Máme odpověď!

Na úvod dobrá zpráva. Hranice mezi běžnou a plus size konfekcí se stírají, a to díky častějšímu inkluzivnímu castingu modelek jak na přehlídkách, tak i těch, které fotí pro on-line módní obchody. Šaty, které dříve výhradně prezentovala modelka s velikostí 36, nyní vídáme i na ženách normálních tvarů, aniž jsou přitom označovány jako plus size.

TIP NA VIDEO: Souboj velikostí S a XL

Minulý rok například podlehla tlaku tělesné diverzity i Zara a najala modelku plnějších tvarů. Letos se modelky s velikostí 40–42 objevují i v kolekcích řetězce & Other Stories. Je to náhoda, že oblečení, které prezentují, bývá rychle vyprodané? Další oblíbená značka šatů – britská Rixo – své modely sice prezentuje na standardně štíhlých ženách, nicméně alespoň rozšířila nabídku velikostí: nyní si zde koupíte i šaty velikosti 46. Když nic jiného, je to alespoň příslib postupné změny.

Pravda, stále vídáme i pravý opak – ženy normálních tvarů v módní kategorii plus size. Ale lepší se to. Ideál by pak samozřejmě byl, aby jeden konkrétní střih na e-shopech předváděly modelky dvou nebo tří různých velikostí. Bez škatulek!

Udržitelná móda XXL?

Magazín Heroine loni zveřejnil článek poukazující na to, že jsou to právě rychlé řetězce, které zachraňují ženy s většími velikostmi. Jenže pokud tytéž ženy chtějí například šaty udržitelné značky, byť by si za ně musely připlatit, mají smůlu, protože u většiny z nich končí nabídka velikostí 40.

Pravda je, že lokální nabídka zatím na plus size zákaznice příliš necílí, v zahraničí se to ale výrazně mění. Například americká udržitelná značka Reformation začala před třemi lety nabízet vybrané modely až do velikosti 56. A ani zde u šatů nechybí odvážné výstřihy či rozparky! Podobně na změnu přistoupila další americká udržitelná značka, která proslula především romantickými prérijními šaty – Christy Dawn, kde najdete vybrané modely až do velikosti 60.

Jednou z nejpopulárnějších modelek přehlídkových mol se za uplynulý rok stala Paloma Elsesser – třicetiletá Londýňanka kyprých tvarů přesvědčila i značky, které byly do té doby vůči tvarové diverzitě rezistentní – jako třeba Nensi Dojaka. Sama nedávno navrhla kolekci ve spolupráci s losangeleskou značkou Miaou. Je sexy, barevná, sebevědomá, plná korzetů a transparentních materiálů a nosí ji i Ashley Graham.

Miaou se rovněž hlásí ke standardům udržitelnosti. Za zmínku rozhodně stojí i nezávislý multibrandový e-shop Lisa Says Gah, který se zrodil v San Franciscu. Jeho zakladatelka Lisa Bühler se rozhodla stvořit antimódní značku, která nebude slepě následovat trendy, bude šít ze zbytků látek (takzvaného deadstocku) a současně zohlední i větší velikosti. Tipy na šaty od těchto značek najdete ve fotogalerii.

Modelka Paloma Elsesser na přehlídce Nensi Dojaka

Asi nepřekvapí, že změna přichází ze Spojených států, kde je tlak na módní značky veliký, jelikož průměrná žena zde má velikost 16, respektive 46. Z evropských vyhlášených značek pro ženy od velikosti 46 dál šije italská značka Marina Rinaldi, která má butik i v Praze. V Rumunsku se zase zrodila udržitelná značka Loud Bodies, která vznikla tak, že její zakladatelka Patricia Luiza Blaj nakráčela do obchodu, kde nenašla nic na sebe, co by nepřipomínalo pytel. Pro změnu z Německa pochází návrhářka Anna Scholz, která neměla kvůli kypré postavě co na sebe už ve třinácti, tedy v 80. letech, a už tehdy se rozhodla, že to jednou změní. Jaké šaty nabízí? Podívejte se do fotogalerie.