Sean Young ve snímku Blade Runner (1982)

Sean Young ve snímku Blade Runner (1982) Zdroj: Profimedia.cz

Blade Runner slaví 40 let: Jak inspiroval nejgeniálnější módní návrháře?

Kultovní snímek režiséra Ridleyho Scotta Blade Runner z roku 1982 letos oslavil čtyřicet let od premiéry. A zatímco tehdy propadl jak kritickým, tak i komerčním sítem, dnes je považován za mistrovský kousek, který ovlivnil celou řadu slavných sci-fi filmů, seriálů i videoher. Velký dopad měl ovšem také na módu, inspiraci z něj čerpali ti největší géniové-pankáči jedné slavné generace.

Když před pěti lety vznikalo nové filmové pokračování s názvem Blade Runner 2049, oslovil režisér Denis Villeneuve ke spolupráci kostýmní designérku Renée April – byť nakonec nabídku přijala, její prvotní reakce hovoří za vše. „Můj bože, to nezvládnu, to je příliš velká výzva, to nemůžu,“ svěřila se televizi CNN. Narážela přitom na fakt, že původní Blade Runner, dystopický, vizuálně temný a přitom barvitý snímek Ridleyho Scotta z roku 1982, zkrátka nemá šanci z hlediska módního odívání překonat – jeho kult, který mezitím vyrostl do výšin, totiž bezpečně zastíní každého, kde se mu pokusí přiblížit.

TIP NA VIDEO: Top second handy v Praze, které musíte navštívit

Video placeholde

Příběh, který vychází z románu spisovatele Philipa K. Dicka Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách (1968), je zasazen do Los Angeles roku 2019 – megapole, jejíž futuristické budovy připomínají temné stíny, zatímco světla a neony se rozpouštějí v nánosech smogu a kyselých dešťů. Technologický pokrok se zvrtl, když lidé vyvinuli humanoidy, aby je mohli využívat na otrocké práce. Ti sice žijí jen čtyři roky, jinak jsou ale fyzicky k nerozeznání od běžných lidí. I když, koho lze ve fiktivním světě Blade Runnera, jehož existenciálně laděné postavy ze všeho nejvíc připomínají metaforu Babylonu, vlastně považovat za běžného? Poté, co se několik replikantů vzbouří, je jim vstup na Zemi zakázán pod trestem smrti, na což dohlíží speciální policejní tým Blade Runner.

Jeho bývalý člen, detektiv Rick Deckard (Harrison Ford) je povolán do akce poté, co mu jeden replikant zabije kolegu. Pátrá i v koncernu Tyrell, který replikanty vyrábí. Zde se seznamuje s krásnou Rachael (Sean Young), která je jednou z nich, sama se však považuje za člověka. Právě její postava s typicky podtočenou ofinou se stala múzou pro módní návrháře od Alexandera McQueena v 90. letech po Tomase Maiera během jeho působení u módní značky Bottega Veneta.

Sean Young ve filmu Blade Runner (1982)
Sean Young ve filmu Blade Runner (1982) | Zdroj: Profimedia.cz

Sean Young ve filmu Blade Runner (1982)
Sean Young ve filmu Blade Runner (1982) | Zdroj: Profimedia.cz

Givenchy podzim/zima 1998-1999
Givenchy podzim/zima 1998-1999 | Zdroj: Profimedia.cz

Gareth Pugh podzim/zim 2016-2017
Gareth Pugh podzim/zim 2016-2017 | Zdroj: Profimedia.cz

Blade Runner (1982)
Blade Runner (1982) | Zdroj: Profimedia.cz

Bottega Veneta podzim/zima 2017-2018
Bottega Veneta podzim/zima 2017-2018 | Zdroj: Profimedia.cz

Ve filmu se setkáváme také s replikantkou Pris (Daryl Hannah), kterou Scott pojal jako sexuální hračku pro muže. Sexy blondýna tyto atributy naplňuje kouřovými očními stíny a transparentním overalem v kombinaci se zvířecím vzorem. Ani tento punkový look nezůstal bez odezvy v módním světě, shodně se do něj zamilovali John Galliano i Jean-Paul Gaultier.

Daryl Hannah ve filmu Blade Runner (1982)
Daryl Hannah ve filmu Blade Runner (1982) | Zdroj: Profimedia.cz

Dion podzim/zima 2006-2007
Dion podzim/zima 2006-2007 | Zdroj: Profimedia.cz

Jean-Paul Gaultierpodzim/zima 2009-2010
Jean-Paul Gaultierpodzim/zima 2009-2010 | Zdroj: Profimedia.cz

Za původním snímkem přitom nenajdeme žádné slavné návrhářské jméno, byť například tehdy třicetiletý Gaultier by se svým módním stylem nabízel. Jeho chvíle u filmu přišla ale až o patnáct let později, kdy vytvořil ikonické bandážové kostýmy k filmu Pátý element (1997). Pod Blade Runnerem jsou podepsáni kostýmní návrháři Michael Kaplan (Flashdance, Klub rváčů) a Charles Knode.

Při budování své futuristické oděvní vize se snažili nejen předvídat budoucnost, ale vycházeli i z klasického detektivního žánru noir – tomu ve filmu odpovídá například pojetí detektiva Deckarda, které vycházelo ze stylu elegána Humphreyho Bogarta. (Původně měl mít i klobouk, jenže Ford zrovna dotočil Dobyvatele ztracené archy a filmaři z něj nechtěli dělat dalšího Indianu Jonese.)

Harrison Ford ve snímku Blade Runner (1982)
Harrison Ford ve snímku Blade Runner (1982) | Zdroj: Profimedia.cz

Postava Rachael rovněž vychází z elegance 40. a 50. let, předlohou pro účes i módní styl se stala herečka Joan Crawford. V kostýmech s výraznými rameny však nelze nevidět ani vliv avantgardní disco královny Grace Jones, které byla původně hlavní ženská role v Blade Runnerovi nabídnuta.

Joan Crawford ve 40. letech
Joan Crawford ve 40. letech | Zdroj: Profimedia.cz

Svět módy pak nenechal bez povšimnutí ani transparentní pláštěnku, kterou má při útěku na sobě další ženská postava, replikantka Zhora (Joanna Cassidy) – v roce 2002 ho na přehlídkovém mole uvedla Miuccia Prada, o patnáct let později Raf Simons – další velký fanoušek počinu Ridleyho Scotta.

Ve stejném roce uspořádal v New Yorku i pánskou přehlídku, která scénografií explicitně připomínala atmosféru snímku – včetně „deštěm“ smáčeného mola a světel neonů. Blade Runner zkrátka není jen filmovou učebnicí, ale také módní. A soudě dle přehlídek pro jaro a léto 2023 se tato inspirace ani po čtyřiceti letech nevyčerpala.

Joanna Cassidy ve filmu Blade Runner (1982)
Joanna Cassidy ve filmu Blade Runner (1982) | Zdroj: Profimedia.cz

Raf Simons jaro/léto 2018
Raf Simons jaro/léto 2018 | Zdroj: Profimedia.cz

Transparentní catsuit v podání Daryl Hannah
Transparentní catsuit v podání Daryl Hannah | Zdroj: Profimedia.cz

Transparentní catsuit na newyorské přehlídce Tia Adeola(jaro/létp 2023)
Transparentní catsuit na newyorské přehlídce Tia Adeola(jaro/létp 2023) | Zdroj: Profimedia.cz