Trend výrazných rtěnek ovládne tento rok. Vyzkoušíte je také?
Dva roky jsme rty schovávali pod rouškami a respirátory a místo rtěnek jsme raději sázeli na výraznější líčení očí. S uvolněním posledních opatření se ale make-up trendy mění. Není tedy divu, že jako první se o slovo hlásí výrazné a barevné rtěnky. Které barvy letos poletí a proč byste je měli vyzkoušet i vy?
Červené a vínové rty na večer, přes den ideálně nahý odstín, maximálně nějaký nenápadný růžový. Taková pravidla zaznívají z úst vizážistů a make-up expertů dodnes. Pravda ale je, že tyto rady jsou už dávno překonané. Móda je v současnosti plná hravosti a tónů, v nichž vás nikdo nepřehlédne. Proč byste se tedy v líčení měli stále držet při zemi? Nikde není psáno, že se výrazné rtěnky mohou nosit jen večer, na party nebo do divadla. Hravé odstíny fuchsiové, fialové či cihlově červené vypadají perfektně i na denním světle. A kdy jindy je začít testovat než právě v jarních slunečních paprscích?
TIP NA VIDEO: Jak si perfektně nalíčit rty?
Historie barevných rtěnek sahá až k jedné z nejstarších civilizací této planety – k Sumerům, kteří mixovali rozemleté barevné kameny a polodrahokamy s voskem a olejem. Ve starověkém Egyptě byly dokonce rudé rty (jejichž opravdu sytý odstín často zajistilo přidání rozdrcených brouků do „rtěnkového“ základu) symbolem vysokého postavení. Naopak v antickém Řecku červené rtěnky musely nosit prostitutky, aby se odlišily od respektovaných žen z vyšších vrstev.
V období středověku poté červené rty zažily dobu temna; církev je označovala zaďáblovo znamení a všechny ženy, které je nosily, označila za posedlé Satanem. Do módy se nicméně rtěnky vrátily v době renesance a následně také za vlády britské královny Alžběty I., která červenými rty doplňovala svůj typický vzhled založený na alabastrové pleti a rusých vlasech. V té době se též obnovila tradice, že nalíčené rty byly znakem vyšších vrstev a aristokracie. Sedmnácté století a příchod inkvizice ovšem rtěnky uvrhly zpět do zatracení a opět je spojily s bosorkami.
Základ současných rtěnek se začal rodit okolo roku 1880. Skandál tehdy způsobila herečka Sarah Bernhardt, když si rty namalovala na veřejnosti – přitom v té době již značka Guerlain uvedla na trh svou první rtěnku. I přes komerční rozmach se ale nabarvené rty pro ženy postupně stávaly především symbolem rebelie a postupující emancipace, která vygradovala s hnutím sufražetek. I pro ně byly rtěnky jedním z projevů protestu proti nerovnosti ve společnosti. Stejná spojitost s provokací a bouráním pravidel se poté projevila i v období sexuální revoluce v 70. letech, kdy se líčení včetně výrazných rtů stalo častým prvkem image glamrockových hvězd v čele s Davidem Bowiem, Garym Glitterem nebo Marcem Bolanem.
Odhoďte zábrany
Přestože se vysunovací rtěnky v podobě, v jaké je známe dnes, v obchodech začaly objevovat již v letech těsně před první světovou válkou, dodnes se spousta žen výrazných barev bojí a raději zůstává u nenápadných, přirozených odstínů nebo rovnou jen u bezbarvých lesků. Současné trendy podpořené euforií po sundání roušek ovšem tyto obavy mírní a počet beauty expertek, které nosí nepřehlédnutelné barvy i na denní nošení, přibývá.
Kouzlo výrazných rtů totiž spočívá nejenom v celkovém prozáření obličeje, ale také v tom, že k nim stačí přidat už jen řasenku a pleť sjednotit korektorem, případně lehkým make-upem. Pokud jsou ovšem líčící experimenty pro vás už dobře známé, klidně rtěnky doplňte ještě o geometrické barevné oční linky nebo si pohrajte s barevnými stíny. Letos se beauty fantazii meze nekladou, a tak vám nic nebrání v tom si sednout k zrcadlu a vyzkoušet třeba rovnou všechny trendy odstíny rtěnek za sebou. Stane se vaším favoritem cihlově červená, klasická rudá, fialová, nebo fuchsiová?