Šest osvědčených tipů pro krásné a zdravé nehty

Nedostatek vitamínů a minerálů se projeví i na našich nehtech. Právě strava dokáže výrazně ovlivnit, jestli budou vaše nehty silné a zdravé, nebo roztřepené, slabé a náchylné k onemocněním. Jaké vitamíny podpoří zdraví nehtů a co dalšího dělejte, aby byly vaše nehty pevné a krásné?

Nehty rostou přibližně dva až čtyři milimetry za měsíc, na rukou rychleji než na nohou. Pokud o ně budete dobře pečovat, můžete růst uspíšit a zlepšit i jejich kvalitu. Nejdříve se ovšem ujistěte, zda jsou vaše nehty i kůže kolem nich zdravé. Zdravé nehty mají lehce růžové lůžko, jsou lesklé, hladké a bez rýh. Pokud jsou nehty jinak zbarvené nebo mění tvar, ukazuje to na nemoc nebo například chybějící vitamíny nebo minerály. Jejich nedostatek se konkrétně projeví především zvýšenou lámavostí nebo třepením konců.

Žlutá až nahnědlá barva nehtu často ukazuje na plíseň. Tmavě hnědé až černé skvrny mohou být projevem i nebezpečného kožního nádoru – melanomu. Tmavé skvrny se objevují i po úrazu nehtu. Pokud jste si tedy jisti, že netrpíte žádným onemocněním, můžete vyzkoušet následující tipy.