Šest osvědčených tipů pro krásné a zdravé nehty

20. srpna 2019 • 06:00
 • Šest osvědčených tipů pro krásné a zdravé nehty

  Nedostatek vitamínů a minerálů se projeví i na našich nehtech. Právě strava dokáže výrazně ovlivnit, jestli budou vaše nehty silné a zdravé, nebo roztřepené, slabé a náchylné k onemocněním. Jaké vitamíny podpoří zdraví nehtů a co dalšího dělejte, aby byly vaše nehty pevné a krásné?

  Nehty rostou přibližně dva až čtyři milimetry za měsíc, na rukou rychleji než na nohou. Pokud o ně budete dobře pečovat, můžete růst uspíšit a zlepšit i jejich kvalitu. Nejdříve se ovšem ujistěte, zda jsou vaše nehty i kůže kolem nich zdravé. Zdravé nehty mají lehce růžové lůžko, jsou lesklé, hladké a bez rýh. Pokud jsou nehty jinak zbarvené nebo mění tvar, ukazuje to na nemoc nebo například chybějící vitamíny nebo minerály. Jejich nedostatek se konkrétně projeví především zvýšenou lámavostí nebo třepením konců.

  Žlutá až nahnědlá barva nehtu často ukazuje na plíseň. Tmavě hnědé až černé skvrny mohou být projevem i nebezpečného kožního nádoru  melanomu. Tmavé skvrny se objevují i po úrazu nehtu. Pokud jste si tedy jisti, že netrpíte žádným onemocněním, můžete vyzkoušet následující tipy.

 • Jezte chytře

  Pro krásné a zdravé nehty je klíčová strava. Zaměřte se  hlavně na biotin, což je jedna z forem vitamínu B. Přirozeně se vyskytuje v potravinách, jako jsou ořechy, vařená vejce, celozrnné potraviny, banány a květák.

  Nehty potřebují dále pravidelný příjem zinku, vápníku, hořčíku, železa a křemíku. Zinek a železo najdete v dýňových semínkách. Vápník, hořčík v mandlích, sezamu či máku. Křemík zase v přesličce rolní, kopřivě a pýru  z těchto bylinek si například udělejte čaj (1 lžičku přesličky rolní, 1 lžičku kopřivy, 1 lžičku pýru, 1 lžičku měsíčku lékařského zalijte 3 dl vroucí vody).

  Nehtům rovněž velmi prospívají nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 9, které najdete v rybách nebo lněném semínku.

   

 • Nenechte nehty vyschnout

  Všimli jste si, že máte v létě nebo u moře pevnější nehty? Dostatečná hydratace je totiž základ pro pevné a zdravé nehty. Pokud tělu nedopřejete dostatek tekutin, kromě zdravotních problémů budete mít suchou kůži a lámavé vlasy a nehty. Nemusíte to přehánět, litr a půl vody denně stačí.

   

 • Manikúru za sucha

  O nehty doma pečujte za sucha, tedy nikoliv po té, co opustíte vanu či sprchu. Stříhání a pilování vlhkých nehtů je třepí. Používejte vždy jen měkký pilník. Nespěchejte, netlačte. Pokud se nehty i tak třepí, pomůže regenerační krém či olej, který koupíte v lékárně.

 • Nenoste umělé nehty

  Pokud používáte umělé nehty, teď je ten správný čas zamyslet se, zda je to nutné. Lepidlo, které se k těmto účelům používá, nehtům nejen nesvědčí, ale jeho odstraňování může i nehty poškozovat.

 • Nezapomeňte na rukavice

  Pokud jdete pracovat na zahrádku, přesazovat kytky nebo zkrátka pracovat rukama, nepodceňujte ochranu nehtů. Noste rukavice.

   

 • Vyzkoušejte profesionální péči

  Nechte si prohlédnout nehty u manikérky. I dlouhé nehty mohou mít své neduhy a mohou trpět kvůli přítomným bakteriím. Vlastním okem to vůbec nemusíte zaznamenat.

Autor: Pavla Skurovcová
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy