Jak vyčistit pleť: Návod na dokonalou péči krok za krokem!

2 min čtení

2 min čtení

Ani ten nejlepší pečující krém vaší pleti neprokáže takovou službu jako pravidelné a důkladné čištění. Nezáleží na tom, jestli se líčíte, nebo ne – obličej je třeba každý den zbavit nejenom make-upu, ale také běžných nečistot, které se na kůži i pod ní usazují. Poradíme vám, jak postupovat krok za krokem, abyste své pleti dopřáli tu nejlepší péči.

1. krok: Odlíčení a vyčištění pleti

Je velmi důležité, aby si každý vybral přípravek, který jeho pleti poskytne veškerou péči, kterou potřebuje. Obličej můžete vyčistit pomocí olejů, balzámů, čisticích gelů, pěn nebo mlék. Pokud jste si dosud brali na pomoc klasické mýdlo, micelární vodu nebo odličovací ubrousky, je potřeba udělat ve skincare rutině radikální změnu. Mýdlo stejně jako micelárka vaši pleť zbytečně vysuší, ubrousky zase nezajistí důkladné vyčištění a mohou vaši pokožku podráždit. Jako záchrana ve stanu na festivalu nevadí, na dlouhodobé používání jsou ale zcela nevhodné.

TIP NA VIDEO: Pět kroků k dokonalému vyčištění pleti

Které produkty tedy ideálně zvolit? Obecně platí, že pro sušší pokožku jsou vhodnější krémové a olejové přípravky, pro smíšenou a mastnou zase gelové a pěnové. Pokud chcete pro svou pleť opravdu udělat maximum, pořiďte si čisticí produkt bez parfemace a alkoholu – pleť mohou nepříjemně podráždit, vysušit a stáhnout. Proto vždy pozorně čtěte složení a pamatujte, že to, co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám.

A teď samotný proces odličování. Vatový tamponek dostatečně navlhčete přípravkem nebo ho namočte do vody a až pak na něj naneste produkt. Je to důležité, neboť když bude tamponek suchý, podráždíte si při odličování pleť. Nejprve odličte oči –⁠ tamponky s přípravkem na chvíli přiložte na víčka a pak jemnými pohyby stahujte líčení směrem dolů. Až když jsou oči perfektně odlíčené, přejděte na zbytek obličeje. Nezapomínejte ani na rty, a to i v případě, že na nich nemáte rtěnku. Místo odličovacích tamponků můžete použít také čisticí sonické kartáčky (za redakci doporučujeme rozhodně Foreo) nebo konjakové houbičky.

Čištění pleti provádějte vždy večer a ideálně také ráno, neboť na pleti zůstávají usazené nečistoty z polštáře, maz a pot (během letních nocí obzvlášť). Navíc na vyčištěné a osvěžené pleti drží mnohem lépe make-up.

Exfoliační čisticí emulze Purity Clean, Cosmedix, 1300 Kč, cosmedix.cz

2. krok: Peeling

Peeling obličeje zařaďte do čištění pleti jednou až dvakrát týdně. Zabráníte tak odlupování zrohovatělé kůže a ucpávání pórů. Pravidelným používáním peelingu docílíte hladké a rozjasněné pleti a zároveň umožníte pečujícím krémům, aby pronikly hlouběji do pokožky. Nikdy ovšem nepoužívejte na obličej peeling, který aplikujete na tělo –⁠ je příliš hrubý a naprosto nevhodný pro jemnou pokožku. Krouživými pohyby pak masírujte obličej a nezapomínejte ani na krk a dekolt.

Exfoliaci pleti můžete též provést pomocí chemického peelingu, který zbaví vaši pleť odumřelých buněk pomocí AHA, případně BHA kyselin. Ty navíc kromě zjemnění pokožky zajistí, že bude projasněná, vyčištěná a sjednocená.

Přírodní peeling pro redukci rozšířených pórů a čištění pleti, Medik8, 930 Kč, medaprex.cz

3. krok: Osvěžení

Teď přichází na řadu tonika nebo pleťové vody, které pleť osvěží, hydratují a také napnou. Naneste oblíbený přípravek na vatový tamponek a jemnými pohyby přejíždějte po celém obličeji včetně krku a dekoltu. Tento krok provádějte ráno i večer.

Bambusové tonikum se stříbrem a probiotiky Rose Kiss, Yage Organics, 1199 Kč, yageorganics.cz

4. krok: Maska

Jednou týdně dopřejte své pleti vyživující masku, kterou opět aplikujte i na krk a dekolt. Po smytí pak už aplikujte jen sérum a hydratační pleťový krém.

Dvousložková hydratační maska Znovuzrození, Klara Rott, 1890 Kč, klararott.cz