Jak vyčistit pleť: Návod na dokonalou péči krok za krokem!

Ani ten nejlepší krém vaší pleti neprokáže takovou službu jako pravidelné a důkladné čištění. Nezáleží na tom, jestli se líčíte, nebo ne, obličej je třeba každý den zbavit nejenom make-upu, ale také běžných nečistot, které se na kůži i pod ní usazují. Poradíme vám, jak postupovat krok za krokem, abyste své pleti dopřála tu nejlepší péči!

1. krok: Peeling

Peeling obličeje zařaďte do čištění pleti jednou až dvakrát týdně. Zabráníte tak odlupování zrohovatělé kůže a ucpávání pórů. Pravidelným používáním peelingu docílíte hladké a rozjasněné pleti a zároveň umožníte pečujicím krémům, aby pronikly mnohem hlouběji do pokožky. Nikdy ovšem nepoužívejte na obličej peeling, který jste zvyklá aplikovat na tělo. Ten je příliš hrubý a naprosto nevhodný na jemnou kůži. Pořiďte si obličejový peeling, který má velmi jemné mikročástečky. Krouživými pohyby pak masírujte obličej a nezapomínejte ani na krk a dekolt. Ja se říká, obličej končí až u prsou!

2. krok: Odlíčení/čištění

Je velmi důležité, aby si každá z nás vybrala přípravek, který jí stoprocentně vyhovuje. Čistit pleť můžete pomocí micelárních vod, olejů, čisticích gelů, pěn nebo mlék. Rovnou zapomeňte na mýdlo a vodu, které kůži zbytečně vysušují. Tato kombinace poslouží pouze v případě nouze, kdy opravdu nemáte možnost vytáhnout odličovací tamponky a čisticí přípravek. Stejně jako odličovací ubrousky, které byste rozhodně neměla používat pravidelně, ale když se jimi odlíčíte dvakrát za rok ve stanu, určitě to bude mnohem prospěšnější, než jít spát s make-upem.

Obecně platí, že pro sušší pleť jsou vhodné krémové a olejové přípravky, pro smíšenou nebo mastnou zase gelové a pěnové. Na micelární vody nedá někdo dopustit, jiným vysušuje pleť. Záleží jen na vás. Pokud chcete pro svou pleť opravdu udělat maximum, pořiďte si čisticí produkt bez parfemace, která je v tomto případě zbytečná, a navíc může citivější pleť nepříjemně podráždit. To samé platí pro přípravky obsahující alkohol, které pokožku nepříjemně vysušují a stahují. Proto vždy pozorně čtěte složení a pamatujte, že to, co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám.

A teď samotné odličování. Vatový tamponek dostatečně navhlčete daným přípravkem nebo ho namočte do vody a až pak na něj produkt naneste. Je to důležité, protože když bude tamponek suchý, budete si během odličování mechanicky dráždit pleť. Začněte od očí, kam tamponky s přípravkem na chvilku přiložíte, a pak jemnými pohyby budete stahovat líčidla směrem dolů. Až teprve ve chvíli, kdy jsou oči perfektně odlíčené, můžete přejít na zbytek obličeje. Nezapomínejte ani na rty, a to i v případě, že na nich nemáte rtěnku. Místo odličovacích tamponků můžete použít také populární čisticí sonické kartáčky nebo konjakové houbičky.

Čištění pleti provádějte vždy večer a ideálně také ráno, protože na pleti zůstávají usazené nečistoty z polštáře, maz a pot. Navíc na vyčištěné a osvěžené pleti drží mnohem lépe make-up. Na ranní čištění jsou ideální lehké micelární vody.

3. krok: Dočištění a osvěžení

A právě teď přichází na řadu pleťové vody nebo tonika, které pleť krásně dočistí, osvěží, hydratují a také vypnou. Naneste oblíbený přípravek na vatový tamponek a jemnými pohyby přejíždějte po celém obličeji včetně krku a dekoltu. Tento krok dělejte ráno i večer. Až teprve po dočištění tonikem či pleťovou vodou je pleť opravdu připravena na nanesení hydratačního krému.

4. krok: Maska

Jednou týdně dopřejte své pleti vyživující masku, kterou nechte působit alespoň patnáct minut. Opět nezapomínejte ani na krk a dekolt! Ideální je před nanesením masky splnit všechny tři kroky, tedy aplikovat peeling, vyčistit pleť a nanést tonikum, a až úplně na závěr, tedy po smytí masky, použít pleťový krém.

Tipy na produkty najdete v galerii: