Tepová frekvence pro spalování tuků
Jak často běhat a jak dlouho?
Abyste shodili přebytečná kila, budete muset běhat 4 až 5x týdně, ideálně 40–60 minut. Na začátek postačí, když poběžíte 20–30 minut 3x týdně. Před každým během je důležité trochu zahřát a rozcvičit svaly. Obzvlášť ze začátku budete pociťovat bolesti, protože tělo není zvyklé na takovou aktivitu. Protahujte celé tělo, větší pozornost věnujte stehnům a lýtkům. Z hlediska hubnutí je jedno, zda budete běhat ráno, nebo třeba večer. Zkuste si více možností a sami přijdete na to, co je vám nejpříjemnější.
Běhání do schodů: Když šetříte klouby
Zhubneme na běžeckém pásu?
Běh na běžeckém pásu je vhodnou alternativou venkovního tréninku, pokud se vám nechce běžet v zimě, dešti apod. Je to taky pohodlnější varianta. A jako taková samozřejmě není tak efektivní jako ta obtížnější. Při tréninku na pásu se totiž pohybujete stále dopředu v rovině bez velkých výkyvů ve sklonu i zatížení. Venku se musíte vyhýbat překážkám, běžet proti větru nebo na nerovné ploše, a zapojujete tak více svalů a vydáte více energie. Sečteno a podtrženo, běháním venku spálíte asi o 10 % více kalorií než při uběhnutí stejné vzdálenosti na běžeckém pásu.
Jak vybrat běžecké boty a funkční oblečení
Ať už budete běhat na pásu či venku, kvalitní běžecká obuv je naprostý základ. Vyplatí se přidat nějaký ten peníz a mít jistotu, že si nezničíte nohy a budete se cítit pohodlně. Dejte si pozor na extravagantní modely, které jsou sice označeny jako běžecké, ale sotva v nich uvidíte někoho sportovat. Jde spíše o lifestylovou záležitost, tedy boty na nošení ve volném čase. Nejlépe je poznáte podle netradičního designu, mohutné reklamní kampaně a vysoké ceny. Vhodné je pořídit i dobré funkční oblečení, a to nejen na běhání v zimě. Omezíte nadbytečné pocení dané nevhodným oblečením, které vede ke zbytečným ztrátám tekutin a snížení výkonu. Funkční oblečení odvádí pot, udržuje organismus v optimální teplotě a zajišťuje komfort i při náročném sportovním výkonu a nepříznivém počasí.