.

. Zdroj: Istock.com

Hubnutí během: S přebytečnými kily vyběhněte jednou provždy!

Běh není sport pro každého. Pokud je pro vás běh nutné zlo, se kterým jste začala, jen abyste zhubla, pravděpodobně dlouho nevydržíte. Když si ale na běhání najdete něco příjemného, určitě se do něj brzo zamilujete. A spalování kalorií bude takovým příjemným bonusem. Díky běhu si také zlepšíte fyzickou i psychickou kondici, posílíte imunitní systém a srdce, zlepší se vaše schopnost překonávat stres, a hlavně se vám bude báječně spát.

Tepová frekvence pro spalování tuků

Jak často běhat a jak dlouho?

Abyste shodili přebytečná kila, budete muset běhat 4 až 5x týdně, ideálně 40–60 minut. Na začátek postačí, když poběžíte 20–30 minut 3x týdně. Před každým během je důležité trochu zahřát a rozcvičit svaly. Obzvlášť ze začátku budete pociťovat bolesti, protože tělo není zvyklé na takovou aktivitu. Protahujte celé tělo, větší pozornost věnujte stehnům a lýtkům. Z hlediska hubnutí je jedno, zda budete běhat ráno, nebo třeba večer. Zkuste si více možností a sami přijdete na to, co je vám nejpříjemnější.

Běhání do schodů: Když šetříte klouby

Zhubneme na běžeckém pásu?

Běh na běžeckém pásu je vhodnou alternativou venkovního tréninku, pokud se vám nechce běžet v zimě, dešti apod. Je to taky pohodlnější varianta. A jako taková samozřejmě není tak efektivní jako ta obtížnější. Při tréninku na pásu se totiž pohybujete stále dopředu v rovině bez velkých výkyvů ve sklonu i zatížení. Venku se musíte vyhýbat překážkám, běžet proti větru nebo na nerovné ploše, a zapojujete tak více svalů a vydáte více energie. Sečteno a podtrženo, běháním venku spálíte asi o 10 % více kalorií než při uběhnutí stejné vzdálenosti na běžeckém pásu.

Jak vybrat běžecké boty a funkční oblečení

Ať už budete běhat na pásu či venku, kvalitní běžecká obuv je naprostý základ. Vyplatí se přidat nějaký ten peníz a mít jistotu, že si nezničíte nohy a budete se cítit pohodlně. Dejte si pozor na extravagantní modely, které jsou sice označeny jako běžecké, ale sotva v nich uvidíte někoho sportovat. Jde spíše o lifestylovou záležitost, tedy boty na nošení ve volném čase. Nejlépe je poznáte podle netradičního designu, mohutné reklamní kampaně a vysoké ceny. Vhodné je pořídit i dobré funkční oblečení, a to nejen na běhání v zimě. Omezíte nadbytečné pocení dané nevhodným oblečením, které vede ke zbytečným ztrátám tekutin a snížení výkonu. Funkční oblečení odvádí pot, udržuje organismus v optimální teplotě a zajišťuje komfort i při náročném sportovním výkonu a nepříznivém počasí.