...

... Zdroj: iStock.com

6 věcí, které byste měli vědět, než začnete běhat

Běh je tak jednoduchý sport, ale přitom taková věda, když se mu začnete trochu věnovat. Takže co obout a obléknout, než vyrazíte, co jíst a pít nebo poslouchat? Ale hlavně – jak zvládnout prvních pět kilometrů anebo půlmaraton a jak neustále zrychlovat?

Jak získat motivaci?

Nejlepší je začít ve dvou nebo rovnou v partě. Tak se vzájemně donutíte vyrazit ven a zároveň vás bude motivovat i to, že se uvidíte se svými blízkými.

Kterou aplikaci?

Aplikace v telefonu je základ. Díky ní získáte přehled o svých výkonech a zároveň vás tak nějak automaticky přiměje se zlepšovat. Kromě toho může zastoupit i trenéra – některé aplikace totiž nabízejí ucelené tréninkové plány. Zkuste třeba Runtastic, Strava, Nike+ Run Club nebo Gipis. Skvělá je také aplikace Superlife, která je v češtině a nabízí navíc výzvy, které vás budou více motivovat k pohybu.

Co udělat před během?

Nezapomeňte se před vyběhnutím pořádně protáhnout. Zvlášť pokud chodíte běhat ráno. Máte ještě ztuhlé svaly, a kdybyste rovnou vyběhli, hrozí vám zranění. Dejte si tedy malou rozcvičku nebo prvních pár set metrů absolvujte svižnou chůzí.

V čem poprvé vyběhnout?

Nepodceňte výběr oblečení. Při běhu v podstatě platí, že méně je více. Zejména v chladnějších měsících počítejte s tím, že vám během prvního kilometru bude trochu zima, po něm se však zahřejete a bude vám fajn. Zní to sice možná drasticky, ale v žádném případě by vám v běžeckém oblečení nemělo být teplo hned ve chvíli, kdy vyběhnete.

„V zimě je důležité, abyste na sobě vždy měli tři vrstvy oblečení,“ radí trenér Ondřej Appl, který spolupracuje se značkou Nike. „Spodní vrstva by měla být takzvaně dryfitová, ta odvádí vodu pryč od těla, takže vás udrží v teple, i když se při pohybu v chladném počasí zpotíte. Měla by být opravdu elastická, aby přesně kopírovala tělo a správně fungovala.“

V zimě, nebo v létě? Když se zkusíte zeptat kohokoli, kdo už dlouho a pravidelně běhá – určitě vám řekne, že běhat v zimě je mnohem lepší než v létě. A dvojnásob to platí, když s během začínáte. Důvod je jasný. Jakmile si zvyknete běhat v zimě, tedy vstávat do tmy nebo se večer po návratu z práce donutit znovu se vydat do mrazu, máte vyhráno, protože vás už nic nezaskočí. Navíc čím větší je venku zima, tím náročnější je zpotit se.

Jak mít dost energie?

Nikdy neběhejte úplně hladoví. Dokonce i před ranním vyběhnutím je dobré dodat si trochu energie. Vhodné jsou například cukry z ovoce (ideální jsou banány), takže abyste měli dost sil třeba před závodem, na tatranku nebo čokoládu určitě zapomeňte.

Článek vyšel v aktuálním čísle časopisu Dieta. Kromě rozhovoru se Simonou Krainovou vás čeká Velký běžecký plán a v něm informace pro ty, kteří začínají, i pro ty, kteří se chtějí zlepšit!

Kupte si aktuální číslo přes sms! Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru: DIETA1803W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ Příklad: DIETA1803W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900 Cena každé přijaté SMS je 50 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cninvest.cz, www.platmobilem.cz.