Prázdninová nutnost: Které značky prodávají ty nejkrásnější espadrilky?

2 min čtení

2 min čtení

Espadrilky jsou takové conversky mezi letními botami. Bývají cenově dostupné, současně je ale nosí i členky královských rodin v čele s vévodkyní Catherine nebo španělskou královnou Letizií. Jako každý rok se pojďme i letos podívat na ty nejkrásnější kousky v aktuálních kolekcích.

Jestli v módě existuje synonymum pro espadrilky, pak je to španělská značka Castañer, kterou mají v botníku i členky královských rodin. Například vévodkyně Kate jimi doplňuje letní šaty, když se potřebuje pohybovat na nezpevněném povrchu. Pyšnou majitelkou řady párů je také královna Letizia, která tak mimo jiné propaguje španělskou módu. Castañerky mají totiž ohromnou tradici – vyrábějí se již od roku 1927. Módní hit z nich ale udělal až Yves Saint Laurent, který se s touto značkou spojil v roce 1970 a společně uvedli na trh první letní boty na jutovém klínku. Netřeba dodávat, že z toho byl hit. Dámy sice už tehdy boty na klínku znaly, ale jen na tom dřevěném. Teprve zdobení v podobě copánkově splétané juty jim dodalo ten správný dovolenkový šmrnc.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si slavnou historii balerínek

Výhodou a současně i nevýhodou espadrilek je, že v současné době stojí mimo trendy. Zpravidla si je tak oblíbí spíše ženy, které mají konzistentní styl a také slabost pro trochu té středomořské romantiky s french chic nádechem. Na druhou stranu dnes již skoro nenajdete tvar boty, který by se nedal spárovat i s jutovou podrážkou. Vedle klasických espadrilek na klínku, popřípadě modernějších sandálů na platformě, se tak můžete setkat i s espadrilkami inspirovanými tvarem dřeváků nebo balerínek. A když jsme u nich – na rozdíl od bot, které světu dala Francie a Brigitte Bardot, jsou to právě espadrilky, které se v zavazování kolem kotníků inspirovaly u baletních piškotů.

Loading

A kde si pravé španělské espadrilky pořídit? Vedle zmíněné značky Castañer se určitě podívejte na nabídku milánské značky Manebí, která boty vyrábí ve Španělsku, nebo rodinné značky Gaimo, jejíž tradice sahá až do roku 1978. V obou případech jde (stejně jako u Castañer) o ručně vyráběné produkty. Milovnice modernějšího stylu by zase mohly ocenit nabídku značky Alohas, která si rovněž zakládá na udržitelnosti, současně ale patří mezi ty dostupnější. Vybrané modely a tipy na další značky najdete ve fotogalerii.