Módní symbol rebelství a svobody: Jaké džínové bundy letos letí?

3 min čtení

3 min čtení

Spousta kousků má pestrou historii, která formovala nejen dějiny módy, ale také celé společnosti. A mezi ně bezesporu patří i džínová bunda, která vždy na jaře patří mezi nepostradatelné položky našich šatníků. Jaké trendy letos ovlivňují její podobu? A odkud vlastně tento oblíbený kousek pochází?

První džínovou bundu neušil okolo roku 1880 nikdo jiný než slavný Levi Strauss, zakladatel značky, která v sekci denimu dodnes ovlivňuje trendy i kvalitu zpracování. Džísky, obdobně jako denimové kalhoty, byly zprvu součástí typického pracovního mundúru; kromě dělníků je nosili také horníci, železničáři a v neposlední řadě také kovbojové. Mimochodem právě z typického obrázku tehdejšího amerického dělníka v džínové bundě se zrodilo označení modrý límeček. Tato barva byla pro dobové pracovní oblečení typická, neboť se předpokládalo, že na rozdíl od světlejších odstínů na ni nebude tolik vidět zašpinění, a dělníci tak budou vypadat o něco čistěji.

TIP NA VIDEO: Znáte historii džínů?

Džínové bundy za hranicemi továren a výroben začínaly nabývat na významu s koncem druhé světové války. Obdobně jako kožené křiváky se staly symbolem mladé generace, která vzešla z trosek vybombardovaných měst a svými hodnotami i oblékáním revoltovala nejen proti poválečné šedi a letargii, ale také proti svým zcela jinak nastaveným rodičům a všemožným školním zákazům a příkazům. Tehdy se džísky etablovaly jako symbol mládí a rebelie a postupně se též stávaly poznávacím znamením pro různé subkultury a skupiny. V dalších dekádách je postupně nosili jak příslušníci hippies či punkové scény, tak třeba heavymetalisté nebo skinheads.

Sex a rock'n'roll

Mnozí si vstup džínové bundy do módního povědomí spojují hlavně s Jamesem Deanem; pravda ale je, že největším průlomem se stal hlavně videoklip k písni Jailhouse Rock od Elvise Presleyho. Zde se sluší dodat jeden paradox: dle informací módních expertů samotný Elvis z džínových bund nadšen rozhodně nebyl. Spojitost s hudební scénou – a hlavně s rock'n'rollem – už tomuto kousku ovšem nikdo nikdy neodpáral.

Elvis Presley ve videoklipu k písni Jailhouse Rock.

Během 60. let nabíral politický a společenský význam džínových bund na intenzitě. Mnohé školy je zakazovaly, čímž ještě více upevnily jejich oblíbenost mezi mladou generací. V té době řada lidí objevila kouzlo a sílu DIY vylepšování – džísky se tak stále častěji stávaly hlavním prostředkem, jak dát světu vědět, že nesouhlasíte s jakoukoliv nerovností – ať již tou rasovou, genderovou, nebo sexuální. I díky tomu se denimové bundy coby unisexový kousek staly též klíčovým módním kouskem jasně podporujícím novou vlnu ženské svobody a emancipace.

Stejně tak se ale během 70. a 80. let stala bunda jedním z poznávacích znamení mužských prostitutů. Právě z této komunity posléze módní svět převzal roztrhaný denim – vůbec poprvé se objevil na džínech mužů, kteří – jak módní dějiny uvádějí – měli potrhané džíny na kolenou kvůli tomu, že na nich při své práci trávili spoustu času, a látka se tak rychle opotřebovala a potrhala.

Marilyn Monroe ve snímku Mustangové z roku 1961.

John Lennon na festivalu v Cannes v roce 1971.

Britští skinheads.

Jaké trendy ovlivňují bundy letos?

S příchodem 90. let se poté džínová bunda již naplno usídlila mezi nestárnoucími módními kousky, jejichž podoba se každou sezónu jen lehce obměňovala, mezi trendy se ale usídlila nastálo. A letošní rok není výjimkou. Zvolit samozřejmě můžete klasický střih bundy ve středně modré barvě, ale pokud toužíte obohatit svůj šatník, není lepší příležitosti než právě teď na jaře.

Letošní trendy si radikálně hrají s délkou – na jedné straně narazíte na ultra krátké bundičky s nezačištěnými lemy, na druhé zase na extra dlouhé modely, které svým zpracováním často překračují vzhled typické džísky a stylově vycházejí z posledních sezón tak oblíbených svrchních košil (shacket) a bomberů. A až se oteplí natolik, že by vám v bundě bylo teplo, vyměňte ji za denimovou vestičku, která se s největší pravděpodobností stane klíčovým trendem letošního léta.

Loading

Pestrost letos nenajdeme jen ve střizích, ale také v barevné škále a motivech. Jak bývá zvykem, i tentokrát stoupá s příchodem jara oblíbenost pastelových barev a rozverných vzorů; kromě florálních se letos budeme setkávat se zebrovým a šachovnicovým. Hravost se ale dostává i do materiálů. Nejvíce letos poletí kombinace denimu s tvídem a patchworková technika spojující různé typy a barvy džínoviny naráz.