50 nejkrásnějších šatů na svatbu kamarádky, ve kterých zazáříte

Šaty na svatbu kamarádky – speciální kategorie našeho šatníku, kterou máme tendenci doplňovat, i když žádná kamarádka svatbu zrovna nemá. Ale co kdyby... Pro jistotu je dobré mít takové v šatníku. A pak, i když je v šatníku máme a dostaneme pozvánku na svatbu, stejně máme tendenci koupit si nové, v souladu s přáním nevěsty nebo s dress codem svatby.  

Ten bývá v českých poměrech poměrně uvolněný, nejvíc záleží na tom, kde se koná obřad. Svatba v kostele totiž vyžaduje jisté dekorum včetně zakrytých ramen a délky šatů ke kolenům. Bohatou inspirací je nedávná královská svatba vévodkyně a vévody ze Sussexu, škoda jen, že u nás neexistuje tradice nošení kloboučků a fascinátorů.

O to více se u nás prosazují civilní obřady na louce nebo jiném osobitém místě, ke kterému mají snoubenci vztah. Také oblečení ženicha a nevěsty se dočkává postupného uvolnění podle amerického a britského vzoru – nevěsty volí méně zdobné, ale o to éteričtější krajkové šaty, ve kterých připomínají spíše víly než princezny. Ženichové zase vyhrnují rukávy u košile, kterou doplňují stylovými kšandami nebo motýlky (sako netřeba).

Pokud jste pozvaná na svatbu, která se ponese v podobném duchu, pak volte šaty v podobně uvolněném duchu: něžné, volánové, s květinovým potiskem (zahradních či lučních kvítků, tropické vzory si ponechte na dovolenou). Co se týče délky šatů, doporučujeme opět ke kolenům a delší. Jednak je to velký trend, jednak to působí slavnostněji. Podobný efekt mají také krajka nebo plisé.

Co se týče barev, určitě nešlápnete vedle, pokud zvolíte pastelový odstín. Mentolová a millennial pink byly hitem už v minulých letech, tím letošním jsou světle žlutá a levandulová. Pozor si dejte na krémovou či smetanovou, české nevěsty na to bývají velmi háklivé. Stejně tak se na tuzemských veselkách nesetkává s pochopením černá (jakkoli může vypadat elegantně) a u letních svateb ani tmavé barvy jako námořnická, tmavě zelená nebo vínová (ty sluší více podzimním a zimním svatbám).

Pokud tedy nejde o výslovné přání nevěsty, raději se příliš světlým i příliš tmavým odstínům vyhněte, na černou nebo bílou pak raději ani nepomyslete (koneckonců víme, jako to schytaly Victoria Beckham a vévodkyně Kate za outfity na svatbu Meghan a Harryho).

A když jsme u těch přání, od svateb laděných do jedné barvy se naštěstí už i u nás upouští, což se dotýká i nároků na oblečení hostů. Nevěsty tak mohou mít třeba volný požadavek na pastelové barvy nebo květinový vzor, ale jaké šaty si nakonec vezmete, zůstává na vás.

Podívejte se do fotogalerie, jaké nádherné šaty jsme objevily v aktuálních kolekcích.

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!