I když nemůžete vyléčit poškozené vlasové vlákno, můžete podniknout jisté preventivní kroky.

I když nemůžete vyléčit poškozené vlasové vlákno, můžete podniknout jisté preventivní kroky. Zdroj: iStockphoto

Poškozené vlasy: Jak o ně nepřijít úplně?

I když máte ten nejslušivější sestřih nebo barvu, pokud jsou vaše vlasy poškozené, nebudete stoprocentně spokojená. Pokud vaše vlasy potřebují dát do pořádku, není to tak těžké, jakmile zjistíte, co poškození způsobuje.

Zdravé vlasy jsou oxymoron. Nejsou živá buňka ani orgán, a proto nemají žádný skutečný zdravotní stav. Vlasové prameny jsou doslova proteinová vlákna, jakmile vyrůstají z vlasového folikulu, stává se z nich jemná "tkanina“. Z tohoto pohledu by se s vlasy mělo zacházet opatrně, jako s jemnou textilií. V dobře udržovaném stavu by tak měly mít správnou rovnováhu hydratace a pružnosti a měly by reagovat na produkty určené pro daný typ a texturu vlasového vlákna.Špatná péče o vlasy může časem vést ke slabším, krepatějším a křehčím pramenům. Mezi běžné příčiny poškození vlasů patří mechanické, chemické a tepelné poškození. Ale i některé léky na předpis, strava, nedostatek vitamínů a minerálů, věk, hormony, produkty a stylingové návyky.

I když nemůžete vyléčit poškozené vlasové vlákno, můžete podniknout jisté preventivní kroky. Nejprve zabránit dalšímu poškození úpravou stylingových návyků, které problém způsobily, a zavedením postupů, které podporují zdraví vlasů a výživu vlasového vlákna. Pomůže vám také týdenní hloubková rutina skládající se z výživných složek, jako jsou mastné kyseliny, hedvábné proteiny, kondicionační oleje a zvlhčovadla. Stejně tak vám může pomoc kontrola u vašeho lékaře, abyste zjistila, zda na vaše vlasy nemá vliv vaše kondice.

Jak říct, že jsou vaše vlasy poškozené?

Poškození vlasů se projevuje třemi hlavními způsoby: lámáním, vypadáváním a suchostí. Lámání je, když dojde k poškození vlasového stvolu, které způsobí jeho oslabení a odlomení. Vypadávání vlasů je zřejmé a suchost je způsobena poškozením vnější vrstvy kutikuly a má za následek ztrátu vlhkosti a hrubé, matné vlasy.

Poškození vlasů se může lišit v závislosti na typu nebo struktuře vlasů. Například lámání je patrnější u kudrnatějších vlasů, protože zlomené prameny mohou více trčet. Zatímco vypadávání vlasů může být patrnější u těch z nás, co máme tenčí vlasy.

1. Mechanické poškození

Jak dochází k mechanickému poškození?

Mechanické poškození je způsobeno opotřebením vlasů kvůli česání, sponkám do vlasů, prodlužování a celkové tření nebo vázání napnutých účesů a dokonce vystavování vlasů povětrnostním vlivům – to vše si časem vybírá svou daň. Všechny tyto vnější vlivy mohou vést k lámání a dokonce k oslabení ochranné kutikuly a ztrátě lesku.

Jak opravit poškozené vlasy?

I když existují určité produkty, které řeší škody způsobené chemikáliemi, roztřepené konečky nebo lámavost u vážně poškozených vlasů nelze obnovit. Řešením je zkrácení nebo možná kompletní změna účesu. Lepší je se rozloučit s roztřepenými konečky, než se lom dostane výše.

Chcete-li minimalizovat známky mechanického poškození, dejte si pauzu i od těch nejzákladnějších nástrojů a obnovte svou přirozenou strukturu s pomocí vyživujících produktů jako jsou například oleje. Váš kadeřník nebo kadeřnice by vám měli vybrat další produkty na potlačení krepatění a pro vyšší zářivost podle vašeho typu vlasů.

Jak zabránit dalším škodám?

Mokré vlasy jsou velmi křehké, zacházejte s nimi opatrně. Vhodné je používat hřeben se širokými zuby nebo vlhký kartáč. Češte od konečků vlasů nahoru a před stylingem nechte vlasy co nejvíce uschnout na vzduchu. Vhodné jsou taky kartáče z kančích štětin nebo s kombinací plastu a štětin. Důležité je držet se dál od kovových kartáčů, které mohou abrazivně působit na vlasová vlákna a pokožku hlavy.

Vyzkoušet také můžete spánkové rituály se saténovými nebo hedvábnými šátky a čepci, pod které vlasy spletete, abyste umožnila kyslíku proudit přes vlasy k pokožce hlavy a zabránila zacuchávání a matování v týlním bodě hlavy, když spíte. Podobně vám mohou snížit cuchání vlasů saténové či hedvábné povlaky na polštáře.

Příklad čepečku na spaní.
Příklad čepečku na spaní. | Zdroj: amazon.com

2. Chemické poškození

Jak dochází k chemickému poškození?

Chemické poškození je pěkně zákeřné. Zatímco příležitostné chemické úpravy doprovázené pravidelnou péčí o vlasy nejsou důvodem k obavám, ošetření, která jsou příliš častá, příliš drsná nebo je nedoprovázíte řádnou péčí, mohou vést k postupnému zhoršování vlasové kutikuly.

Vezměte si barvení vlasů. Některé barvy na vlasy mohou způsobit podráždění nebo alergii na pokožce hlavy, což může vést k vypadávání vlasů. Mohou také narušit vlasový stvol, což může vést k vysušení a lámání. Odbarvování může způsobit, že vlasy vypadají kypré a úprava textury může usnadnit každodenní styling, ale chemikálie časem významně poškodí proteinové struktury.

Jiné chemické úpravy, jako jsou trvalá, mohou také poškodit pokožku hlavy a způsobit zánět nebo alergickou reakci.

Jak opravit poškozené vlasy?

Kvalitu vlasů po mírném chemickém poškození můžete zlepšit pomocí přípravků pro budování vazeb, které obnoví vazby aminokyselin, které tvoří keratin ve vlasech, ale roztřepené konečky nebo lámavost u vážně poškozených vlasů obnovit nemůžete. Peptidové vlasové kúry mohou také chránit a posilovat vlasový stvol a zároveň doplňovat ztracenou vlhkost. Pokud zaznamenáte alergickou reakci, vyhledejte péči dermatologa.

Jak zabránit dalším škodám?

Přestože produkty pro vytváření vazeb vlasům pomáhají, pravidelná údržba je konečným krokem k prevenci. Jediný způsob, jak napravit vážné tepelné nebo chemické poškození, je často zastřhávat konečky a umožnit zdravějším vlasům růst, aniž by byly ovlivněny vleklým poškozením.

3. Poškození teplem

Jak dochází k tepelnému poškození?

Ačkoli tepelné nástroje mohou pomoci našim vlasům vypadat dokonale, příliš časté používání může způsobit trvalé poškození délek. Stejně jako u chemického opotřebování, opakovaná aplikace tepla eroduje kutikulu a "zvětrává" prameny, což vede k praskání vlasů v průběhu času. Příliš vysoké teplo může dokonce způsobit okamžité poškození, doslova odepsat ty pramínky, které se snažíte upravit.

Jak opravit poškozené vlasy?

I když neexistuje způsob, jak úplně odstranit poškození teplem, pravidelné úpravy a revize vašich každodenních produktů vám mohou pomoci. Udělejte si zásoby šamponu a kondicionéru, které neobsahují drsné sulfáty.

Jak zabránit dalším škodám?

Tepelné ochranné prostředky chrání vlasy před tepelným poškozením, protože poskytují povlak, který nedovolí, aby se vlasy tak snadno spálily. Přesto by mělo být prvním pravidlem sušit vlasy na vzduchu nebo alespoň dostat většinu vlhkosti z vlasů pryč, než sáhnete po fénu nebo kulmě.I při použití tepelných ochranných prostředků snižte teplotu co nejvíce. Nikdy nemůžete být příliš opatrná! Ve snaze zachovat si zdravé vlasy může být nejužitečnější přijmout zkrátka ty vlasy, jaké máte. Upravujte je jen když je to nezbytně nutné, a nejčastěji si ponechejte svou přirozenou texturu tak, jak ji máte od přírody.

Doporučujeme

Načíst další články