...

... Zdroj: iStock.com

Běhání se psem: Jak začít a na co si dát pozor?

rc

Jedním ze způsobů, jak si zpříjemnit sport a běhání konkrétně, je najít si parťáka. A nemusí to být jen ten „člověčí“. Pes je průvodcem člověka od nepaměti při všech jeho aktivitách, není proto důvod nechávat ho doma při běhání. Pokud chcete běh se psem povýšit na sportovní disciplínu, zkuste canicross.

Canicross je v posledních letech velmi moderní individuální disciplína sportu psích spřežení, v níž jsou Češi velmi úspěšní i na mezinárodní úrovni. Od obyčejného běhu se psem se liší hlavně v tom, že jste se psem spojeni a využíváte jeho síly v tahu. A že je to síla opravdu velká, dokazují průměrné rychlosti špičkových závodníků na pětikilometrových trasách kolem 22 km/hod.

Běh se psem v zápřahu však vyžaduje jinou techniku běhu. „Při běhu se psem máte posunuté těžiště, musíte běžet přes špičky a dělat dlouhé kroky, což není ve velké rychlosti úplně jednoduché,“ popisuje specifika běhání se psem Dušan Erbs, několikanásobný mistr republiky, Evropy a světa v této disciplíně. „Hodně lidí dělá tu chybu, že běží na patách a vlastně psa brzdí, protože tu rychlost nezvládá. Základem je trénink a hlavně souhra člověka i psa,“ doplňuje.

Nikdy nechoďte běhat bez rozcvičení, je to nejlepší prevence proti zranění. I tak vás ale budou po rychlejším tréninku (případném závodě ani nemluvě) bolet svaly, o kterých jste ani nevěděli. Při canicrossu totiž zapojujete úplně jiné svalové skupiny.

Pes by měl být naučený a schopný vyhýbat se překážkám podle pokynů běžce, je proto nutné, aby zvládal povely vpravo, vlevo, stůj, zpomal atd.

Jak začít s canicrossem?

Co potřebujete, pokud se canicrossu chcete věnovat? Samozřejmě základem je mít psa, a to nejlíp takového, který má rád pohyb. Druhým krokem je pořízení postroje pro psa, který je šitý speciálně pro psí sporty, na vycházkové postroje z pet shopů zapomeňte. Postroj musí psovi sedět, pes nesmí táhnout krkem, ale postroj musí sedět na klíčních kostech, zároveň nesmí psovi odírat břicho. Příliš volný nebo příliš těsný postroj je chyba. Určitě postroj předem vyzkoušejte u zkušeného prodejce. Stánky se speciálním vybavením najedete na každých canicrossových závodech, případně vyhledejte prodejce na webu a zeptejte se, kde můžete postroj vyzkoušet nejblíž vašemu bydlišti. Cena se pohybuje od cca 600 Kč do 1500 Kč, dobře zvolený postroj vydrží vašemu psovi celý život.

Druhá věc, kterou si musíte pořídit, je sedák pro sebe. V úplných začátcích canicroosu, u nás zhruba před čtvrt stoletím, se začínalo běhat v horolezeckém sedáku, dnes již na trhu najdete množství různých typů. Základem je opět, aby dobře seděl, tah musí být na kyčlích a ne v pase. A třetí věc, kterou musíte pořídit, je tažná šňůra s amortizérem, který tlumí případný nesoulad pohybu mezi vámi a psem. Celý set lze pořídit od 1500 Kč (např. www.manmat.cz, www.zerodc.cz).

Kolik kilometrů běhat se psem?

Pro délku trati je samozřejmě rozhodující rasa a temperament psa a jeho stáří. Zapřahat psa do jednoho roku na více než dva kilometry se nedoporučuje, protože je ve vývinu a mohli byste mu ublížit. Samozřejmě pokud se s ním půjdete jen tak volně proklusnout, nikterak mu to nevadí, tahat by ale ještě příliš neměl.

Pokud zkoušíte začít běhat se starším psem, možná narazíte na problém, že pes běží jen tak volně vedle nohy a vlastně nejde dopředu. Je zvyklý z vodítka, že tahat nesmí. Někdy se to podaří odnaučit a pes rozliší, kdy má postroj a tah je žádoucí a kdy se jde jen na procházku. Určitě pomůže spojit se s dalšími canicrossovými nadšenci na společné tréninky, protože ve skupině pes rychle pozná, co je žádoucí. Na závodech si lze obvykle vyzkoušet i takové závody „pro příchozí“, tedy nanečisto, kam jsou připuštěni i závodníci bez licence (více informací o závodech na www.mushing.cz nebo www.canicross.cz).

Trasy na běhání volte jen přírodní – lesy, louky, pole, nikdy se psem neběhejte po asfaltu, zničí mu to packy. Zejména v letních měsících volte cesty poblíž vody, nezdá se to, ale pes se při běhu může lehce přehřát. Cítí totiž o 15 stupňů Celsia víc než člověk. Chladí se jen jazykem, takže nikdy neběhejte se psem s náhubkem, pokud je to nutné, tak alespoň ne na delší tratě a v horku.

Na závodech se setkáte zejména s tratěmi do šesti kilometrů. Jsou ale i delší, každé plemeno je vhodné pro jiný typ závodu. Více o tom, jací psi jsou vhodní na canicross, se dočtete v pokračování našeho seriálu.

Doporučujeme

Načíst další články