Dieta dr. Atkins

Dieta dr. Atkins Zdroj: Istock.com

Dieta doktora Atkinse: Pro koho se hodí a komu může způsobit problémy?

Atkinsova dieta je další z amerických hitů mezi hubnutím. Vznikla už v sedmdesátých letech minulého století pod taktovkou doktora Roberta Atkinse, který sám potřeboval shodit nadbytečná kila. Dieta má do dneška miliony příznivců na celém světě. V čem spočívá? A i když ji vymyslel lékař,  jedná se o zdravý a bezpečný způsob shazování nadváhy?

Dieta podle doktora Atkinse má pochopitelně řadu příznivců mezi celebritami, za všechny jmenujme herečku Jennifer Aniston. Patří mezi nízkosacharidové diety, které fungují na principu, že pokud se tělu nedostává energie právě z cukrů, sáhne do tukových zásob.

Dovolené a zakázané potraviny

Atkinsova dieta má tři fáze. První fáze je velmi náročná – můžete si při ní dovolit jen 20 gramů sacharidů denně. Ty by měly navíc pocházet ze zeleniny, ideálně listové (brokolice, špenát, salát) nebo z fazolí. Tuků a bílkovin si dejte, kolik chcete. Můžete jíst maso, mléčné výrobky, vajíčka, oříšky, dejte si pozor jen na skrytý cukr.V této fázi jsou zakázány těstoviny, rýže, brambory, bílá mouka, cereálie, alkohol a salámy. Určitě nezapomínejte na dostatek tekutin (1,5–2 litry vody denně). Tato fáze by měla trvat čtrnáct dní a můžete během ní shodit 5–7 kg týdně. Tento pokles je ale z velké části způsoben tím, že se organismus silně odvodní.

V další fázi si můžete "dopřát" už 40 gramů sacharidů denně. To je ovšem stále málo, do zdravého jídelníčku, při kterém nehubnete ani nepřibíráte, patří přibližně 200 gramů denně! Tato fáze má trvat tak dlouho, dokud téměř nedosáhnete optimální váhy. Některé zdroje uvádějí, že máte skončit zhruba čtyři kilogramy nad svou ideální váhou a sacharidy můžete přidávat libovolně, jen kila nesmí jít nahoru. Většina dietářů ale nepřesáhne 60 g sacharidů denně.

Během třetí fáze pak pomalu přidáváte přílohy a sacharidy tak, aby to vaše tělo zvládlo bez opětovného přibírání na váze.

Proč je Atkinsova dieta tak oblíbená?

O tom, že je dieta velmi populární, není pochyb. Jedním z důvodů může být i ten, že bílkoviny dokážou zasytit a člověk opravdu nemá hlad. Lékaři ovšem nevidí rádi konzumaci vysokotučných výrobků, protože ty zvyšují riziko vzniku srdečně-cévních a nádorových onemocnění.

To potvrzuje i odbornice na zdravý životní styl a fitness trenérka Alena Vídeňská. "Obecně platí, že bychom měli přijímat takové potraviny, které eliminují vznik kardiovaskulárních nemocí a chrání nás před rakovinou, což je u této diety přesně naopak," říká a dodává, že dieta má další negativa. "Atkinsova dieta je bohatá na tuky a cholesterol, což může negativně ovlivňovat správnou funkci žaludku, slinivky, jater a ledvin. V těle může dojít ke zvýšení hladiny triglyceridů a LDL cholesterolu, zvýšení krevního tlaku, zakyselení organismu a možnému selhání ledvin. Dieta dr. Atkinse určitě není vhodná pro osoby trpící dnou, těhotné a kojící ženy, pacienty s onemocněním žaludku a ledvin a u osob s krevní skupinou A," vysvětluje odbornice.

Pozitivem této diety je jistě to, že nemusíte již počítat žádné kalorie. "Prostě jíte tak, abyste neměli hlad, a i přesto máte jistotu, že zhubnete. Ovšem nejprve vodu a až poté tuk," vysvětluje odbornice. "Což není základem zdravého a trvale udržitelného hubnutí. Počítejte tedy s tím, že vás po přechodu na běžný režim bude jistě čekat jojo efekt."

Dieta dr. Atkinse má i další negativa. Může vás trápit zácpa, zvyšuje se riziko vzniku rakoviny a celkově je tato dieta nutričně nevyvážená. "Pokud ji přesto chcete zkusit, držte ji pouze po dobu nezbytně nutnou. Poté přejděte na nutričně vyváženou stravu a dodržujte zásady zdravého životního stylu," radí koučka.

Odborná spolupráce: Mgr. Alena Vídeňská, fitness trenér a výživový poradce

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.