Proč čeští politici nejsou sexy? Chybí jim tyto vlastnosti!

A měl by vůbec být politik sexy? Nejsou snad zásadnější znalosti, schopnosti a úplně jiné požadavky? Ukazuje se však, že na posuzování knih podle obalu a důležitosti vnímání příjemného zevnějšku není vůbec nic špatného.

Když jsem se probírala záznamy z předvolební kampaně současného kanadského premiéra Justina Trudeaua, chvíli jsem váhala, zda opravdu sleduji události kolem voleb, nebo snad poněkud vemlouvavou reklamu na pánský parfém? Jak to, že se v politickém prostoru vyskytuje chlap, který má v sobě něco natolik přitažlivého, co v českém prostředí jen ztěžka hledám a nenalézám?

Dávno pryč jsou doby, kdy všechno a všichni (západně) zahraniční měli v sobě jistý neuchopitelný a těžko definovatelný faktor X, který – zdálo se – jakoby nám, Čechům, chyběl. Na jedné straně jsme příjemný vzhled obdivovali, na druhé, a to stále přetrvává, je jistá povznesenost nad atraktivní vzhled a tendence jej znevažovat, zlehčovat a vysmívat se mu. Jako bychom neustále tvrdili, že péči o zevnějšek, významnou to součást naší neverbální komunikace, považujeme za něco povrchního, a všem jsme dávali ostentativně najevo, že důležitější je to uvnitř.

Být slušný, vstřícný a přívětivý nejsou slabosti.

Při pohledu na nejednoho českého politika člověk nutně nabyde dojmu, že úvahy týkající se dopadů vlastní vizuální stránky na okolí se odehrávají v linii „dobře padnoucí sako je zbytečná rozmařilost, boty musejí být hlavně pohodlné a návštěva holiče je čiré vyhazování peněz“.

Podle současných výzkumů britské Asociace pro psychologickou vědu však ve vnímání přitažlivosti ostatních jedinců fungují pozitivní stereotypy. Atraktivní obal (knihy nebo politika) přitáhne naši pozornost k objektu a my se snažíme začíst i do obsahu, tedy zjistit, co se skrývá pod tímto povrchem. (Ne nadarmo nakladatelství zaměstnávají spoustu šikovných grafických designérů a marketingová oddělení vyhodnocují prodejnost knih podle různých typů obálek.)

Člověku, kterého shledáváme atraktivním, budeme mnohem více naslouchat a budeme aktivně věnovat pozornost obsahu jeho sdělení. Takže na tolikrát proklamovanou důležitost toho, co je uvnitř, by stejně došlo, kdyby měl na sobě dotyčný mnohem zajímavější outfit a umyté vlasy. Vizuálně silné kultury, jako jsou Itálie a Francie, historicky vzato vědí své o vhodně střižených kabátech a ladících barvách kravat a obuvi.

Článek pokračuje na další straně. >>>