Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Konec kluků z plakátu? 6 nových idolů, které nás mámí kouzlem osobnosti

Zatímco na přelomu milénia jsme obdivovali klasické hezouny typu Lea DiCapria a Brada Pitta, dnes zástupy fanynek šílí po mužích, které na první pohled vyloženě za krasavce označit nelze – Adam Driver nebo Benedict Cumberbatch by mohli vyprávět. Mají ale neskutečné charisma a právě pro svou zvláštnost jsou tak neodolatelní. Takoví jsou idolové současnosti: zajímaví a osobití.

Jeremy Allen White

Obyčejný kluk od vedle, kterého na první pohled přehlédnete – na ten druhý ale zcela propadnete jeho elektrizujícím průzračně modrým očím. Jeremy Allen White patří k nejobdivovanějším seriálovým hvězdám současnosti, a to díky roli ambiciózního a precizního šéfkuchaře Carmyho v Medvědovi, nečekaném hitu roku 2022. Whiteův herecký talent a osobní charisma perfektně doplňují vynikající scénář, což rodákovi z New Yorku vyneslo Zlatý glóbus. Na Disney+ můžete aktuálně sledovat druhou řadu počinu umně balancujícího mezi dramatem a komedií.

Jeremy Allen White za roli Carmyho získal Zlatý glóbus.
Jeremy Allen White za roli Carmyho získal Zlatý glóbus. | Zdroj: Profimedia.cz

Medvěd možná je největším Allenovým dosavadním úspěchem, rozhodně ale nejde o jeho televizní premiéru – dlouhé roky byl spjat s rolí Lipa Gallaghera v seriálu Hříšníci, který líčí osudy šestice sourozenců, již se kvůli nefunkčním rodičům musí naučit protlouct životem na vlastní pěst. Allen má ale zkušenost i s filmovým herectvím – v jeho dosavadní filmografii nejvíc vyčnívá letošní drama Fremont režiséra Babaka Jalaliho o někdejší armádní tlumočnici, která chce začít nový život v zapadlém městečku jako autorka textů vkládaných do čínských koláčků štěstí.

Vzezření obyčejného kluka od vedle posouvají do nebeských výšin hypnotizující modré oči.
Vzezření obyčejného kluka od vedle posouvají do nebeských výšin hypnotizující modré oči. | Zdroj: Profimedia.cz

Letos si diváci Allena užijí ještě ve dvou snímcích: vedlejší roli si zahraje ve sportovním biografickém filmu The Iron Claw, vyprávějícím příběh amerického wrestlera Kevina Von Ericha (Zac Efron) a jeho rodiny (premiéra je stanovena na 22. prosince). A objeví se také ve stejnojmenné adaptaci memoárů You Can't Win, které ve 20. letech minulého století napsal zločinec a tulák Jack Black (toho ztvární Michael Pitt).

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 6

Eamon Farren

Nemusíte být zarytými fanoušky legendárního literárního díla Andrzeje Sapkowského, abyste poznali, že seriálový Zaklínač se Netflixu moc nepovedl. V kuloárech se dokonce šušká, že i hlavní hvězda – Henry Cavill ztvárňující Geralta, v soukromí velký milovník kultovní fantasy ságy – projekt opustila kvůli tupému scénáři, zásadně se odklánějícímu od předlohy. Pokud ale kvůli něčemu (respektive někomu) dosud stálo za to Zaklínače sledovat, je to postava Cahira aep Ceallacha, jehož hraje australský herec Eamon Farren. Prostoru zatím nedostal mnoho, pokud se ale tvůrci show alespoň trochu navrátí ke knihám, ve čtvrté sérii (která bude mít premiéru buď ve druhé polovině příštího, nebo na začátku přespříštího roku) by se to mělo změnit.

Ačkoliv v seriálu zatím mnoho prostoru nedostal, znalci knižního Zaklínače vědí, jak zásadní a komplexní postava Cahir je.
Ačkoliv v seriálu zatím mnoho prostoru nedostal, znalci knižního Zaklínače vědí, jak zásadní a komplexní postava Cahir je. | Zdroj: Profimedia.cz

Bezmála dvoumetrový herec s ostře řezanou tváří a orlím nosem je totiž naprosto ideálním představitelem komplexního charakteru, který v příběhu prochází zásadní proměnou téměř o sto osmdesát stupňů. Rodák z Queenslandu se herectví toužil věnovat už od dětství, první roli získal v šestnácti letech, a sice v televizním dramatu The Outsider. Posléze se věnoval především divadlu; průlom na obrazovce přišel teprve v roce 2017, kdy se jako krutý Richard Horne předvedl v Lynchově Návratu do městečka Twin Peaks.

Farren na sebe poprvé výrazně upozornil v Návratu do městečka Twin Peaks.
Farren na sebe poprvé výrazně upozornil v Návratu do městečka Twin Peaks. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokud byste si chtěli Farrena užít v něčem aktuálnějším, zkusit můžete historické a velmi povedené Vykopávky z roku 2021 – k vidění jsou na Netflixu a herec tu ztvárnil malou vedlejší roli. Mnohem větší part má v letošním sci-fi T.I.M., kde hraje superinteligentního androida vyvinutého k tomu, aby sloužil lidem. Co by se v takovém schématu asi tak mohlo pokazit? Světová premiéra filmu proběhla 16. srpna 2023 a snímek by se měl brzy objevit rovněž v nabídce Netflixu coby oficiálního distributora.

Pokračování 3 / 6

Joe Locke

Okouzlující nerd s hustým obočím a nepoddajnou kudrnatou čupřinou, který svůj seriálový protějšek i diváctvo odzbrojuje vnitřní silou, odvahou a zásadovostí. Takový je Charlie Spring, hlavní hrdina hravého romantického seriálu Srdcerváči, který zahřeje každého, kdo si ještě živě pamatuje strasti dospívání. Na Netflixu aktuálně běží už druhá série, v níž je Charlie ještě o něco sympatičtější než v řadě předchozí.

Locke jako svérázný, ale zásadový Charlie Spring.
Locke jako svérázný, ale zásadový Charlie Spring. | Zdroj: Profimedia.cz

Herec, který pochází z osobitého národa ostrova Man v Irském moři, má se svou televizní postavou totiž dost společného: už ve dvanácti letech se vyoutoval jako gay – nejprve své matce, poté i veřejně prostřednictvím sociálních sítí. Post, kterým to světu oznamoval, ale posléze smazal, protože uznal, že na veřejný coming out se ještě necítí. Znovu se k tomuto procesu vrátil v patnácti a od té doby často mluví o specifické zkušenosti, kterou coby homosexuál nabyl během dospívaní v izolované ostrovní komunitě: poté, co Locke otevřeně zkritizoval na Manu platící zákaz, podle něhož gayové nesmí darovat krev, rozhodl se tamní ministr zdravotnictví tento zastaralý výmysl zrušit.

Locke se jako gay veřejně vyoutoval v patnácti letech. Z toho pramenící zkušenost využil jako inspiraci při natáčení Srdcerváčů.
Locke se jako gay veřejně vyoutoval v patnácti letech. Z toho pramenící zkušenost využil jako inspiraci při natáčení Srdcerváčů. | Zdroj: Profimedia.cz

Role v Srdcerváčích je Lockeovým hereckým debutem, na podzim roku 2022 byl ale obsazen do marvelovského seriálu Agatha: Coven of Chaos. Uvidíme, jak se jeho dobře našlápnutá kariéra rozjede.

Pokračování 4 / 6

Asa Butterfield

Začínal jako roztomilá dětská hvězda a pokračuje coby protagonista Sexuální výchovy, právem populárního seriálu nejen pro teenagery, jehož čtvrtá a poslední řada bude mít premiéru v září 2023. Šestadvacetiletý Asa Butterfield v roli Otise okouzluje všechny, kdo mají slabost pro nesmělé, hubené a vysoké outsidery s pomněnkově modrýma očima.

Asa Butterfield se jako nesmělý Otis vymanil ze škatulky dětské hvězdy a posunul se do kategorie pro teenagery.
Asa Butterfield se jako nesmělý Otis vymanil ze škatulky dětské hvězdy a posunul se do kategorie pro teenagery. | Zdroj: Netflix

Výrazně na sebe ale upozornil už v jedenácti letech, kdy se zhostil ústřední role v historickém dramatu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Pokračoval úlohou sirotka Huga v dobrodružné podívané Hugo a jeho velký objev a střihl si také spolupráci s Timem Burtonem: hlavní roli si zahrál v jeho adaptaci Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti.

Hlavní part v Chlapci v pruhovaném pyžamu byl pro Asu první velkou rolí.
Hlavní part v Chlapci v pruhovaném pyžamu byl pro Asu první velkou rolí. | Zdroj: Miramax Films

Nevinný dětský kukuč ho k hvězdné kariéře v útlém věku přímo předurčoval, s úspěchem Sexuální výchovy se mu ale daří z této škatulky vymaňovat – nebo se z ní spíše posouvat do další kategorie. Butterfield v seriálu tvoří skvělé duo nejen s Emmou Mackey, která v roli ostřílené rebelky Maeve vytváří Otisův dospělejší protipól, ale také s výborným Ncutim Gatwou, který hraje Otisova nejlepšího kamaráda Erica. Dokonale autentická je pak dynamika dospívající syn – excentrická matka v podání Butterfielda a Gillian Anderson.

Pokračování 5 / 6

Kieran Culkin

Opatrně s tou colou, Fullere! Kierana Culkina, mladšího bratra dosud slavnějšího Macaulayho, si děti devadesátek určitě pamatují jako brýlatého bratrance ze Sám doma, s nímž spát bylo pro Kevina za trest. Tenhle legrační chlapeček se ale docela vyloupl, a i když nepatří k prvoplánovým krasavcům, díky roli Romana Roye v aktuálním seriálovém megahitu HBO Boj o moc si na nedostatek fanynek a fanoušků stěžovat opravdu nemůže.

Kieran Culkin je v kurzu díky roli v oceňovaném seriálu Boj o moc.
Kieran Culkin je v kurzu díky roli v oceňovaném seriálu Boj o moc. | Zdroj: Profimedia.cz

Boj o moc stojí rozkročený mezi konverzačním dramatem a černou komedií a jedním z jeho hlavních rysů je, že opravdu s žádnou z titulních postav divák nemůže soucítit, protože jsou všechny hloupé a morálně zcela pokřivené. Právě Romanovo pohotové glosování ale odlehčuje jinak hustou atmosféru mocenských tahanic v dysfunkční rodině Royových, a tak má nějaké plusové body navíc.

Děti devadesátek si ale mladšího Culkina spíš pamatují jako bratrance Fullera.
Děti devadesátek si ale mladšího Culkina spíš pamatují jako bratrance Fullera. | Zdroj: Profimedia.cz

Kieran Culkin se do postavy opravdu ponořil, a konečně se mu tak dostává uznání, jež si už dlouho zaslouží (za svůj výkon byl čtyřikrát nominován na Zlatý glóbus). Zkušený herec se v showbyznysu pohybuje více než 30 let a po řadě nevýrazných rolí se nyní dostal k opravdu kvalitnímu scénáři. Perfektní byl ale třeba i v úloze ironického Wallace Wallse, nejlepšího kamaráda Scotta Pilgrima (Michael Cera) v komiksové adaptaci Scott Pilgrim proti zbytku světa. Možná nejprocítěnějším výkonem jeho dosavadní kariéry nicméně zůstává nešťastník Igby ze skvělé stejnojmenné indie komedie, jež pro svůj dramatický přesah bývá srovnávána s legendárním Absolventem.

Pokračování 6 / 6

Matt Smith

Zatímco Britové díky seriálu Pán času už od roku 2010 vědí, že Matt Smith je ikona, zbytek světa na to přišel až prostřednictvím seriálu Koruna, kde se čtyřicetiletý herec vyšvihl do záře reflektorů díky roli prince Philipa v prvních dvou sériích. Rodák z Northamptonu perfektně zachytil frustraci chotě královny Alžběty II. ze života ve stínu vlastní manželky a zároveň autenticky ukázal, co to je generační trauma a jak elegantně ho umíme přenést na vlastní děti. K působivému výkonu Smithovi pomohla i fyzická podoba s někdejším vévodou z Edinburghu.

Matt Smith jako princ Philip v první a druhé řadě seriálu Koruna.
Matt Smith jako princ Philip v první a druhé řadě seriálu Koruna. | Zdroj: Netflix

Co se filmů týče, vidět jste ho mohli například ve sci-fi počinu Lůno po boku Evy Green nebo v politickém thrilleru Veřejné lži z roku 2019. Že Smithovi nejvíc sedí role nejednoznačných mužů a padouchů, dokázal v loňském hororu Poslední noc v Soho, kde s jeho Jackem sice nemůžete sympatizovat, zároveň ale moc dobře chápete, proč mu Anya Taylor-Joy podlehla.

Coby neodolatelný padouch Smith loni zazářil v hororu Poslední noc v Soho.
Coby neodolatelný padouch Smith loni zazářil v hororu Poslední noc v Soho. | Zdroj: Universal Pictures International

Opravdový vrchol slávy Matta Smithe nicméně proběhl v roce 2022 díky Rodu draka z produkce HBO. Hned po odvysílání úvodních dílů zaplavily TikTok videosestřihy, jejichž hlavní hvězdou je Daemon Targaryen – toho ztvárnil právě Smith v platinově blond paruce. Daemon je sice sadista, který rád intrikuje a manipuluje, aby získal, co chce, zároveň ale má i citlivou stránku a je extrémně loajální vůči těm, na kterých mu opravdu záleží. Smith ho navíc hraje s takovým přehledem, že si pro sebe dokáže ukrást každou epizodu, v níž se objeví – a někdy u toho nepotřebuje pronést jedinou repliku. Dokonalý idol pro všechny, kteří rádi přehlížejí red flags s bláhovým výkřikem „Já ho napravím!“. Druhou řadu seriálového prequelu ke Hře o trůny uvidíme v létě 2024.