Jak šel čas s Adele: 2009, 2017 a 2021

Jak šel čas s Adele: 2009, 2017 a 2021 Zdroj: Profimedia.cz / instagram @adele

Adele
Adele
Adele
Adele
Zpěvaččin styl té doby okomentovala její kamarádka jako čarodějnickou fázi
37
Fotogalerie

GLOSA: Proměna Adele je zklamáním jen pro ty, co nechápou její motivaci

19, 21, 25 a teď konečně i 30. V pátek 19. listopadu, skoro na den přesně po šesti letech, vychází nové album Adele. Zpěvačka mezitím prošla extrémní fyzickou proměnou, která mezi fanoušky i lidmi, jimž byla dosud lhostejná, budí spektrum emocí i názorů. Jedni jí tleskají, že vypadá fantasticky, druzí se cítí podvedeni, že si dovolila zhubnout. Přiznám se, že jakkoliv se snažím o korektní přístup, ani já jsem se neubránila jistému zklamání z nové image britské pěnice. Teď už vím, že jsem ji jen nedokázala vnímat v souvislostech. 

Každý zná Adele. Nebo spíš... Každý si myslí, že zná Adele. Patnáctinásobnou držitelku Grammy s výrazným mezzosopránem, která v roce 2008 debutovala albem 19. Která nás v roce 2011 všechny dostala rozchodovými peckami Rolling in the Deep a Someone Like You. Která v roce 2013 získala Oscara za píseň roku Skyfall (což je mimochodem první titulní skladba bondovky, jež tuhle prestižní kategorii ovládla) a o další dva roky později trhla rekord v počtu zhlédnutí na YouTube s klipem ke skladbě Hello.

TIP NA VIDEO: Zavzpomínejte na představitele Jamese Bonda

Video placeholde

Tu Adele, o které Karl Lagerfeld prohlásil, že je sice trochu tlustá, ale má krásnou tvář a božský hlas. Elegantní divu ve třpytivé vínové róbě od Zuhaira Murada na pódiu vyprodaného stadionu ve Wembley. Dojatou umělkyni, která na cenách Grammy pláče, protože je jí trapně, že porazila Beyoncé. Ale i slavnou matku, která se svěřuje s poporodní depresí a lká, že mateřství je pro ni záhul. A v neposlední řadě oslavovanou hvězdu, která na vrcholu přichází o hlasivky, ruší koncerty pro skoro dvě stě tisíc lidí, pochybuje o sobě, přemítá, jestli vůbec chce jezdit na turné, a postupně mizí ze scény.

Co se stalo s Adele?

Adele zhubla 45 kilogramů. Jak to dokázala? A nepřehání to trochu? Má to být její revenge body po rozvodu s manželem? Proč teď ve tváři vypadá jako mix Sarah Paulson, Emily Blunt a Katy Perry? Nechala si snad napíchnout rty? A upravit bradu? Co to má s tím obočím? A bude ještě někdy zpívat? Kde je nové album? To je jen malé shrnutí komentářů, které se vyrojily poté, co se zpěvačka po pauze vrátila na sociální sítě a zveřejnila pár aktuálních fotek. Přiznám se, že i mě její proměna šokovala, protože přišla tak nějak... neohlášeně.

Svým způsobem také chápu rozhořčené hlasy, kterým vadí, že Adele přestoupilaz nepočetného klubufat, famous and faboulous k celebritám, které naplňujínormativní standardy krásy. A nejen postavou. Spolu s kily totiž zpěvačce zmizela z tváře i dřívější dobrotivá měkkost a místo ní vystoupily konvenční a (v pozitivním smyslu) bitchy rysy. Možná vidíme ženu, která podlehla společenskému tlaku a změnila svou image, aby nejen vynikala, ale současně lépe zapadala mezi elitu, kam rozhodně patří. Nedávné rozhovory ale ukázaly, že se mýlíme v tom, proč a jak k tomu došlo.

Nejhorší rok

Na příkladu Adele se ukazuje, jak zjednodušeně občas vnímáme život celebrit – často předpokládáme, že změny se u nich dějí jen krátce předtím, než se o nich dozvíme i z médií. Když se podrobněji podíváme na časovou linku, zjistíme, že u Adele vůbec nešlo o pomalý proces; jen ho dlouho nechtěla s nikým sdílet. Protože svět ve stejné době zasáhla pandemie covidu, nabízí se jednoduché vysvětlení, že odstartovala i proměnu u Adele. Každý přece v karanténě hubnul, nebo tloustnul, cvičil, nebo vyvařoval, brečel do polštáře, nebo plánoval, co se sebou všechno udělá.

Jak ale vyplývá z rozhovorů pro britskou i americkou Vogue, zpěvačka si svým osobním peklem prošla už rok předtím. Tehdy se zhroutilo její manželství se Simonem Koneckim, s nímž má devítiletého syna jménem Angelo. Ještě v roce 2017 partnerovi dojatě děkovala na Grammy a o rok později už se jí ve sprše drala do úst slova budoucího hitu Easy On Me: „You can't deny how hard I have tried, I changed who I was to put you both first, but now I give up.“ V roce 2019 požádala Adele o rozvod a od letošního jara je opět volná. Tedy na papíře, ve skutečnosti už potvrdila vztah s úspěšným sportovním agentem Richem Paulem.

Fitko jako záchrana

I když si svět myslí, že Adele zhubla úpravou jídelníčku, zejména s pomocí kontroverzní Sirtfood diety, ona to důrazně popírá. A vysvětluje, že vlastně vůbec nechtěla zhubnout, ale zbavit se úzkostí. „Mohla jsem plést, ale vybrala jsem si fitko,“ řekla pro britskou Vogue. A pro tu americkou rozvedla: „Zjistila jsem, že když cvičím, úzkosti mizí. Nikdy mi nešlo o váhu. Spíš jsem uvažovala tím směrem, že když posílím tělo, pocítím to a uvidím to, pak jednoho dne budu možná schopna lépe zvládat i své emoce a svou mysl,“ přiznala Adele, která cvičí dvakrát až třikrát denně.

Je to moc? No, je to dost a jak sama přiznává, je na fitku tak trochu závislá. Proměnu v jejím životním stylu ale nastartovalo i slunné Los Angeles, kam se z Londýna přestěhovala s rodinou už v roce 2016 a které možná tak trochu vysvětluje její nový glamour styl. Mimochodem, vlastní tu komplex tří domů zařízených v britském cottage stylu a jeden z nich obývá exmanžel – záměrně, aby se mohli snadno dělit o péči o syna. Zní to skoro jako happy end, ale Adele ví, že nad úzkostmi nikdy nemá úplně vyhráno. Zvlášť když stále ještě řeší, že rozvodem možná ublížila svému synovi. Proto má na zápěstí vytetovanou horu jako symbol výzvy, po které přichází pohodlný sestup. A pak další výzva.

Stará dobrá Adele

Zatímco ke své nové postavě se Adele po dlouhém mlčení vyjádřila, byť druhým dechem dodala, že svoje tělo nikomu nedluží a nezodpovídá za to, jak se kdo cítí v tom svém, o úpravách v obličeji nepadlo ani slovo. Možná jsem tím hnidopichem jen já, každopádně mě nakonec uspokojilo vysvětlení doktorů v britském bulváru, že při tak výrazné ztrátě kil jako u Adele dochází k nežádoucímu úbytku tuku i ve tváři, která pak potřebuje něčím vyplnit a nějak zpevnit. No jo vlastně, to se dá pochopit.

Po přečtení rozhovorů navíc musím uznat, že Adele působí uměle asi jen na fotografiích Stevena Meisela. „Chápu, proč to byl takový šok. A rozumím, proč jsou zejména některé ženy zklamané. Vizuálně jsem reprezentovala spoustu žen. Ale jsem to pořád já,“ komentuje svou proměnu třiatřicetiletá hvězda a v jiném odstavci to ihned dokazuje jadrnými slovy: „Gets revenge body? Oh my god. Suck my dick!“ Je to zkrátka pořád ta drsná holka z Tottenhamu, která se bez okolků přizná, že v karanténě sice cvičila, ale také přežívala díky lahvím rosé. Jen se teď po dlouhé době víc raduje ze života, ze sebe, a jak sama pronesla, konečně je také připravena být zase slavná.

Fotogalerie: Připomeňte si Adele v průběhu let