Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Došel mi kredit, nemůžu volat! Jak se na počátku milénia zrodil fenomén prozvánění?

Prozvoň mě, nemám kredit! Tato věta je asi známá drtivé většině těch, kteří dospívali v době devadesátých a nultých let. Mobilní telefony se v té době rychle měnily z neforemných těžkých krabic pro hrstku zasvěcených v osobního pomocníka téměř každého z nás. Pro teenagery navíc představovaly zcela přelomovou fázi v oblasti zábavy, seznamování se a randění. Pojďme si na chvíli zavzpomínat na éru polyfonních zvonění, Nokie 3310 a dobíjecích karet Twist.

Úkol číslo jedna většinou zněl takto: Získat po měsících přemlouvání od svých rodičů mobil – ideálně legendární Nokii 3310, která přežila vše od pádu z druhého patra až po zrychlený technologický vývoj. Což mimochodem dokládá i fakt, že po 17 letech od zrodu byla v roce 2017 vydaná její (modernější) reedice, která se okamžitě vyprodala.

TIP NA VIDEO: Které trendy z 90. let se opět vrací?

Video placeholder

Jenže to byla pouze polovina úspěchu. Pro volání a esemeskování se svým kamarádstvem jste taky museli mít dostatek kreditu. A ten byl často mnohem větším problémem než samotné získání mobilu. Kredit docházel rychlostí blesku a nedej bože, když jste náhodou svému kamarádovi nebo tajné lásce poslali obrázek, který jste si v mobilu mohli nastavit jako pozadí – to už se finančně zahryzlo hodně hluboko do peněženky teenagera, který své kapesné musel vždy rozložit mezi nákup kreditu, nové Bravíčko a sladké pochutiny.

Dobíjecí karty od Eurotelu, Oskara, Pegase nebo Twistu se tak pro mileniálské adolescenty jednoduše staly hlavní vstupenkou do světa komunikace a navazování – potažmo prohlubování – vztahů. A na to už se vyplatilo si našetřit peníze!

Pravdou ale je, že jsme si uměli poradit i ve chvílích, kdy kredit docházel a nebylo radno s ním plýtvat. A tak se zrodil fenomén prozvánění. Rychle vytočit číslo kamaráda, hovor nechat jednou zazvonit a zase to položit. Případně celý proces opakovat klidně i několikrát za sebou. Tento dnešní optikou směšný a pro děti a dospívající narozené již kompletně do technologického světa zcela nepochopitelný úkon byl důkazem pozornosti, přátelství, ba dokonce i lásky. Jedno jediné prozvonění totiž toho často řeklo víc než kdejaká esemeska – skrýval se v něm totiž vzkaz „jsem tady, myslím na tebe a chci s tebou být v kontaktu". Dojemné a úsměvné zároveň.

Že se tato netradiční forma komunikování z počátku nového milénia u nás stala fenoménem, dokládá i fakt, že se přímo slovo prozvánění dostalo v roce 2014 do projektu 100 days project, v jehož rámci novozélandská designérka Anjana Iyer tvořila seznam nepřeložitelných slov, která se stala typická pro určitou zemi či kulturu a neexistuje pro ně vhodný ekvivalent v jiných jazycích.

S postupem času se ale přece jen možnosti kontaktu s přáteli a amanty rozšiřovaly. Velkým vykoupením se stalo například posílání SMS zpráv zadarmo přes Internet. Pokud si tedy chcete ještě více zavzpomínat, klikněte na stále existující web Poslatsms.cz, kde můžete z legrace nechat poslat někomu ze svých blízkých z generace mileniálů starou dobrou SMS zdarma. Tedy ne že by to dnes už většina mobilních tarifů nezvládla…Naskočit sem tam na vlnu nostalgie ale není nikdy na škodu.

Doporučujeme

Načíst další články