Snímek Šimona Holého Zrcadla ve tmě je autentickou sondou do života současných mileniálů.

Snímek Šimona Holého Zrcadla ve tmě je autentickou sondou do života současných mileniálů. Zdroj: Aerofilms

Hlavní hrdinka Marie řeší nejenom svůj milostný vztah, ale také vztah s matkou nebo fakt, že v tom, co dělá, je naprosto průměrná.
Marii hraje Alena Doláková.
Životní tápání, traumata z dětství, deprese, úzkost, nejistota...
Náhodný sex s cizincem jako náplast na bolest, nečekaná blízkost a něha tam, kde ji ani nehledáte. I tak vypadá život současných třicátníků.
Takový normální páteční večer v pražském klubu.
11
Fotogalerie

36 otázek, díky kterým se zamilujete do kohokoliv

Jak vypadá život současných městských mileniálů? Film Šimona Holého Zrcadla ve tmě je autentickou sondou do života jedné sociální skupiny; tak autentickou, že pro diváky z jiné generace mohou být kvality snímku těžko pochopitelné nebo možná nedostatečné.

Boj s vlastní průměrností, traumata z dětství, hledání blízkosti tam, kde není, a nacházení něhy tam, kde byste ji nečekali. To jsou hlavní témata celovečerního debutu českého režiséra Šimona Holého Zrcadla ve tmě. Tanečnice Marie (Alena Doláková) řeší partnerskou krizi s Františkem (Bořek Joura) hrou: hlavní hrdinka a její milý si navzájem položí 36 otázek, o nichž vědci tvrdí, že se po nich můžete zamilovat do kohokoliv. Příběh rozpadajícího se vztahu sledujeme na pozadí intimního portrétu cílevědomé, leč pouze středně talentované tanečnice a mladé ženy, která nevítané emoce řeší večírky i náhodnými známostmi na jednu noc a má problematický vztah s matkou.

TIP NA VIDEO: Jak se co nejlépe rozejít?

Jakkoliv klišoidně to může znít, Zrcadla ve tmě jsou skutečně velice autentickou sondou do života současných třicátníků, městských mileniálů, kteří nemají na vlastní bydlení, zato mají spoustu důvodů, proč chodit na terapii. Jsou ztracení, proto potřebují kotvu, ať už v podobě práce, nebo ještě častěji milostného vztahu. Zároveň ale ty vztahy umí jen navazovat, a už ne tak dobře udržovat.

Snímek si premiéru odbyl na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde byl uveden v soutěži Na východ od Západu. První kritiky o něm psaly jako o počinu s artovými ambicemi. Přiléhavější je ovšem označit ho za vizuálně specifický – ať už kvůli černobílé formě, nebo pro z mainstreamu vybočující úhly záběrů. Ano, na filmu je znát, že ho dělal absolvent FAMU, touha nálepkovat Zrcadla jako umělecký počin ale pravděpodobně souvisí spíše s tím, že je zřetelně zaměřený na úzkou cílovou skupinu, a tedy hůře stravitelný pro diváky mimo ni. Je to hluboce osobní film o mileniálech a pro mileniály.

Holý točil o tom, co zná. Stěžejní příběhová linka je dokonce inspirována skutečnou událostí z jeho osobního života. Přidal k ní fiktivní, nicméně uvěřitelnou hlavní hrdinku – na Marii film stojí, lví podíl na tom má intenzivní herectví Aleny Dolákové. Tanečnici sledujeme opravdu zblízka a jejím prostřednictvím tak z první ruky vnímáme další typicky mileniálský rys, vidíme někoho, kdo má co dělat, aby udržel vlastní život pohromadě... nebo třeba jenom v chodu.

Na diváka-mileniála tak Zrcadla ve tmě spíš než jako umění působí trochu jako zápis z deníčku současného třicátníka žijícího v Praze na Letné nebo na Vinohradech. Jednotlivé obrazy, ač důrazně estetické, dohromady skládají jasný, ucelený narativ s civilním sdělením, formulovaným mimo jiné i velmi dobře napsanými dialogy. To na české scéně není často k vidění. Zrcadla ve tmě vstupují do kin 30. září.

36 otázek, díky kterým se podle vědců zamilujete do kohokoliv, najdete na další straně. >>>

Pokračování 2 / 2

36 otázek, po kterých se zamilujete do každého

Chcete otestovat svůj nový objev nebo třeba i stálého partnera? Sedněte si spolu, uvařte si čaj nebo si nalijte víno a navzájem si položte následujících 36 otázek. Po skončení hry se mnoho párů rozejde, protože zjistí, jak moc se navzájem liší. Jiné dvojice si ale naopak uvědomí, že se upřímně milují, a může jim to pomoci vyřešit i velkou krizi.

1. Koho by sis pozval/a jako hosta na večeři? Vybrat si můžeš kohokoliv. 2. Chceš být slavný/slavná? Pokud ano, jakým způsobem? 3. Když tě čeká důležitý hovor po telefonu, přehráváš si ho v hlavě? Pokud ano, proč? 4. Jak vypadá tvůj dokonalý den? 5. Kdy jsi naposledy zpíval/a někomu nebo jen tak pro sebe? 6. Kdyby ses mohl/a dožít devadesátých narozenin a od 60 let mít buď tělo, nebo mysl třicetiletého člověka, co by sis vybral/a? 7. Představuješ si, jakým způsobem zemřeš? 8. Vyjmenuj tři vlastnosti, které máme společné. 9. Za co jsi nejvíc vděčný/vděčná? 10. Pokud bys mohl/a na způsobu toho, jak jsi byl/a vychován/a, něco změnit, co by to bylo? 11. Odvyprávěj co nejdetailnějším způsobem příběh svého života. Máš na to čtyři minuty. 12. Představ si, že zítra se můžeš probudit s jakoukoliv schopností, co si vybereš? Jaká tě napadne jako první? 13. Kdyby ti věštecká koule mohla prozradit něco z tvé budoucnosti, co bys chtěl/a vědět? 14. Existuje něco, o čem dlouhodobě sníš a ještě jsi to neuděl/a? Pokud ano, co ti v tom brání? 15. Co považuješ za svůj největší životní úspěch? 16. Čeho si nejvíc vážíš na přátelství? 17. Co je tvoje nejoblíbenější vzpomínka? 18. Co je tvoje nejhorší vzpomínka? 19. Představ si, že bys před sebou měl/a pouhý rok života. Co bys změnil/a na své každodenní rutině a proč? 20. Co pro tebe znamená přátelství? 21. Jakou roli hrají ve tvém životě láska a city? 22. Vyjmenuj pět mých kladných vlastností. 23. Jak blízký vztah máš s příbuznými? Myslíš, že jsi prožil/a šťastnější dětství než ostatní? 24. Jak hodnotíš svůj vztah s matkou? 25. Řekni tři prohlášení, která platí o nás obou. Například: Oba jsme se narodili ve městě, oba máme dlouhé vlasy a tak dále. 26. Doplň větu: Přál/a bych si, abych se někomu mohl/a svěřit s… 27. Představ si, že jsem tvým blízkým přítelem. Jaké vlastnosti bys ode mě očekával/a? 28. Vyjmenuj tři věci, co se ti na tom druhém líbí. Pokud se znáte krátce, odhoď zábrany a buď upřímný/a. 29. Vyprávěj mi nějakou trapnou historku, co se ti přihodila. 30. Kdy jsi naposledy plakal/plakala? Bylo to o samotě, nebo před někým? 31. Řekni mi něco, co se ti na základě mých odpovědí na mě líbí. 32. Z čeho by si lidé podle tebe nikdy neměli dělat legraci? 33. Kdybys dnes večer měl/a zemřít, aniž bys dostal/a šanci s někým promluvit, čeho bys nejvíc litoval/a, že jsi někomu neřekl/a? Co ti bránilo to doteď udělat? 34. Představ si, že ve tvém domě nebo bytě hoří. Své nejbližší i mazlíčky jsi dostal/a do bezpečí a teď máš šanci zachránit jedinou další věc. Co by to bylo a proč? 35. Smrt kterého rodinného příslušníka by se tě nejvíc dotkla a proč? 36. Prozraď mi nějaký svůj osobní problém, se kterým bys ode mě chtěl/a poradit. Já ti pak řeknu, co si o problému myslím. Nepovinný bonusový úkol: Dívejte se jeden druhému tři minuty mlčky do očí.

Doporučujeme

Načíst další články