10 nejkrásnějších mužů světa podle řeckého ideálu krásy: Je mezi nimi váš favorit?

2 min čtení

2 min čtení

Díky matematickému vyjádření jednotlivých proporcí v obličeji, kterému se říká zlatý řez, už sochaři a malíři v antickém Řecku věděli, jak má vypadat dokonalý obličej. Kteří ze slavných mužů se tomuto ideálu blíží nejvíc? Někteří vás možná překvapí.

Zlatý řez (anglicky golden ratio) v umění a fotografii primárně vyjadřuje ideální poměr mezi různými délkami – ten byl vyčíslen hodnotou 1,618: 1. Matematici tuto teorii v historii nadále rozvíjeli, takže v souvislosti se zlatým řezem můžeme hovořit i o zlaté spirále (má podobu ulity, která se ideálně rozprostírá mezi obdélníky určenými právě zlatým řezem). Podle ní je třeba Mona Lisa od Leonarda da Vinciho příkladem dokonalého díla – zlatá spirála se vine přesně kolem jejího temene a brady a stáčí se přímo do jejího nosu, okolo nějž poutá největší pozornost.

TIP NA VIDEO: Italská Mona Lisa oslavila 95. narozeniny. Připomeňte si život Giny Lollobrigidy.

Už v antickém Řecku se však teorie zlatého řezu využívala i jinak – ke srovnávání atraktivity lidí. Zájem o tuto metodu, zvanou zlatý řez krásy Phi, v posledních letech znovu oživil londýnský plastický chirurg Julian de Silva. Ten se rozhodl porovnávat tváře svých klientů a následně i slavných osobností s tímto matematickým ideálem a na základě toho stanovit míru jejich atraktivity. V roce 2020 zveřejnil žebříček desítky nejkrásnějších celebrit (udělal zvlášť muže a ženy) a letos opět stvrdil vítěze – tedy v případě mužů. V případě žen „porazila“ Amber Heard předchozí královnu krásy: Bellu Hadid.

Mimochodem, v roce 2018 de Silva tuto metodu aplikoval i na tvář samotné Mony Lisy, které vyšlo skóre 86,6 – čili dobré, ale rozhodně ne nejlepší. Jak dopadli slavní pánové a jaké partie jsou na nich nejatraktivnější?

Nejatraktivnější muže světa najdete na následujících kapitolách. >>>