Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Ze vztahu do vztahu: Proč nás strach a samota ženou do špatných náručí?

Štěpánka Strouhalová

Nejlepší stav v životě není ani tak být zamilovaný, ale dosáhnout vnitřní pohody. Láska se pak může objevit, pokud si to přejete, ale není to povinnost.

Většina z nás se pouští do hledání životního partnera, aniž předtím podnikne zásadní cestu sebepoznání. Ta je ale nezbytná pro to, abychom si ujasnili, co vlastně hledáme, abychom prozkoumali naše skutečné potřeby a silné a slabé stránky. Skutečnost, že si často neuvědomujeme důležitost této etapy, vede k chybám při výběru partnerů. Vznikají tak beznadějné a pomíjivé vztahy, které zůstávají vepsané do osamělosti našich polštářů. A jako zakleté žabky, které skáčou z kamene na kámen, ze srdce do srdce, se ženeme za novými známostmi, přičemž si ve vlastním srdci ukládáme zklamání, hořkost a rozčarování.

TIP NA VIDEO: Mám handicapované dítě. Co to obnáší?

Video placeholder

V rámci takového příběhu máte v zásadě jen dvě možnosti, dívat se dopředu, nebo zpět. Pokud postupujete vpřed s využitím zkušeností a moudrosti, vydáváte se správným směrem, totiž svou vlastní vnitřní cestou. Jakmile se jednou vyznáte v labyrintu svých emocí, máte šanci najít kýženou rovnováhu. Neznamená to, že se máte vzdát emocí či se zřeknout lásky, touhy nebo vášně, které naplňují váš život. Vyrovnaný člověk se této vitální síle nevyhýbá, ale dobře ví, kde jsou hranice rovnováhy, kde umírněnost působí jako maják, jehož vnitřní klid nám svítí na cestu.

Žijeme ve společnosti, která nám nutí idealizované modely partnerského života, jako bychom tímto způsobem mohli dosáhnout své jediné seberealizace. Fráze typu „až budu mít přítele/přítelkyni, najdu svůj klid a stabilitu“ nebo „všechny mé frustrace poleví, až si najdu vytoužený protějšek“ nezpůsobují nic jiného, než že narušují naši vlastní identitu.Ani velká láska totiž nevyžaduje milovat až k bodu úplného zrušení sebe sama. Kvůli panickému strachu ze samoty rozhodně nemusíte vydávat všanc své životní cíle, práva ani touhy.

A k tomu vám pomůže vnitřní harmonie, která nedává žádný prostor prázdnotě ani idealizaci partnera či závislosti. Protože zdravá láska, ať už nám srdce říká cokoli, neospravedlňuje všechno opustit. A ten, kdo to od vás vyžaduje, ve skutečnosti miluje více sebe než vás.

Klíč k nalezení vnitřní rovnováhy

Každý asi jednou zažil ten stav, kdy si říkal: „Potřebuji najít vnitřní rovnováhu a být jednoduše v klidu.“ Právě tehdy, když si o to vaše mysl říká, se nacházíte ve výjimečném okamžiku, kdy můžete postupovat mílovými kroky směrem k harmonii. První věc, kterou proto musíte udělat, je naučit se utřídit si vztahy a pracovat na těch, na kterých vám skutečně záleží, a neinvestovat do těch, které vás neuspokojují. Nikdo nemůže dosáhnout klidu, pokud udržuje škodlivá pouta, ať už se jedná o milovanou osobu, přítele či kolegu.

Druhým krokem je učinit zásadní rozhodnutí, a to přestat ze sebe dělat oběť. Svým způsobem jsme všichni oběťmi našich nejistot, vášní nebo našich limitů. Proto je důležité naučit přeprogramovat své postoje tak, abyste dokázali odložit vlastní bariéry z ostnatého drátu. Jakmile projdete dvěma předchozími fázemi, dospějete až do vytouženého finále! Musíte si dát jasný cíl a pevné, nezlomné odhodlání: být vyrovnaní. A tuto aspiraci pěstovat důsledně až do okamžiku, kdy najednou vklouznete do šťastné harmonie.

Jak se to pozná? V tuto vzácnou chvíli se budete cítit dobře takoví, jací jste, s tím, co vám život nadělil do vínku i se vším, čeho jste dosáhli. A tato spokojenost živená sebeuznáním a láskou samého k sobě vám navíc jako ozvěnu přinese ještě další a hlubší pocit rovnováhy. Lidé, jejichž srdce dýchá vyrovnaností a v jejichž mysli sídlí klid, nevidí lásku jako potřebu nebo zoufalou touhu. Láska není něco, co nás zachrání, protože vyrovnaný člověk záchranu nepotřebuje. Je to vzácný poklad, který se ze svobodné vůle rozhodneme opatrovat.

6 fází rozchodu

Často vyžaduje větší odvahu a možná i bolest odejít než zůstat. Milostný vztah není založený na obětování ani udržování pohodlí jednoho či druhého. V tomto případě už nejde o milostný vztah, ale o racionální domluvu dvou lidí. Nikdo v tomto vztahu nevyhrává ani z něj nevychází šťastný.

  1. Šok: První dny po rozchodu jsou obě strany rozchodu v šoku. Poté se spustí přirozený ochranný systém, jenž připomíná automatického pilota, který na nějaký čas převezme řízení.

  2. Vyjednávání: Je těžké připustit konec příběhu. „To není možné,“ opakují si opuštění. V tu chvíli je snadnější si myslet, že se ten druhý možná vrátí… Tím ale jenom popíráte realitu. Tato nadějná vějička sice může na chvíli zmírnit bolest, ale nepomáhá léčit rány a jen oddaluje proces „uzdravení“.

  3. Hněv: Najednou se objeví pocit vzteku a nespravedlnosti. Jakým právem mi to udělal(a)? Přehráváte si film pozpátku a začnete pitvat chování svého (své) ex a zosobníte si ho (ji) jako monstrum. Je to přirozený reflex. Ale buďte opatrní, nemyslete na pomstu, mohlo by vás to pouze udržovat v bolestivé pasti spojení s touto osobou.

  4. Podceňování: Po rozchodu můžete zažít i pocit studu za rozchod a odsuzování okolí, že jste prostě loser. Můžete se dostat do negativní spirály a začít zpochybňovat vaše vlastní kvality, že jste oškliví, hloupí a nejste pro něj (pro ni) dost dobří. Takové sebemrskání však nemá žádnou logiku. Dřív jste se bývalé polovičce díky svým vlastnostem líbili, tak proč je dnes zpochybňovat?

  5. Přijetí: A pak přichází chvíle, kdy se s rozchodem začnete smiřovat a přiznáte si, že je opravdu konec. Věci se změnily a list v knize vašeho života se obrací. Toto období je jednou z nejdelších a nejobtížnějších fází, ale přijmutí rozchodu i bolesti a dalších následků je opravdu velkým krokem k uzdravení.

  6. Rekonstrukce: Krůček po krůčku se vše začne zlepšovat, jako když se hojí rána. Určitě zanechá stopu, ale s touto jizvou se naučíte pozvolna žít. Přestanete si klást otázky, přicházíte na určité věci, zrajete, když přemýšlíte, jak si uspořádáte svou novou existenci. A tím znovu získáváte naději, touhu a chuť žít.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Moje psychologie 06/22.
Moje psychologie 06/22. | Zdroj: Anna Kovačič

Doporučujeme

Načíst další články