Jsi tak úžasný!

Jsi tak úžasný! Zdroj: iStock.com

Zamilovaná slova ve vztahu. Jakými rozhodně nešetřit?

Miluji tě, mám tě ráda. Slova, která k lásce patří. V zamilovanosti je jich spousta, ale jak vztahu přibývají roky, slyšíme je a říkáme velmi sporadicky. Pro šťastnou budoucnost vašeho vztahu však na ně nezapomínejte. Proč říkat častěji Miluji tě než Co bude dnes k večeři? A jakými dalšími slovy můžeme vyjádřit lásku?

V době zamilovanosti nám láskyplná slova přicházejí na jazyk často, snadno a skoro nic nám je ze slovníku nedokáže vyškrtnout. Ale jak postupem času sundáváme růžové brýle, někam se vytrácí. Avšak pro vztah je láskyplná komunikace důležitá. Posiluje ho a dopřává mu intimní spojení. I pouhá milá zamilovaná přezdívka, kterou si s partnerem dáte, vás při jejím vyslovení spojí. Mezi další slova patří ta, která jistě dobře znáte. Jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své manželství nebo vztah udělat, je říkat tyto malé fráze co nejčastěji.

Ty jsi moje zlato

Přezdívka posiluje intimitu vztahu, i když jste spolu dvacet let. Potvrzuje to i vztahový psycholog a párový terapeut Pavel Rataj, který vysvětluje, proč jsou pro nás milostné přezdívky důležité: „Z psychologického hlediska jde o proudění emocí k výjimečnému člověku našeho života. Přezdívky pramení z hloubky naší romantické duše, kde sídlí vztahové touhy, intimní fantazie a očekávání. Je jasné, že s postupnými roky vztahu jejich užívání klesá nebo ztrácí svůj původní rozměr blízkosti. Ale pouze partneři, kteří na svém vztahu pravidelně ‚zahradničí‘, mají naději si udržet oslovení přezdívkou jako příjemný emoční dotyk,“ zdůrazňuje psycholog, který je autorem projektu Cesty partnerství.

I díky přezdívkám pak lze nudné či náročné situace zvládat s láskou. Průzkum společnosti Kofola, který zpracovala společnost STEM/MARK, odhalil ty nejčastější, které si lidé nebojí říkat ani na veřejnosti. Které to jsou? Jestli svého partnera oslovujete „zlato“, spadáte do vítězné skupiny. U svých přátel možná také zaslechnete další. Zlato je následované „miláčkem“ (17 %), „láskou“ (14 %) a „broučkem“ (7 %). Oslovení „prdelko“ používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy. Mladší generace do 29 let jimi nešetří, ale jak uhodí pětačtyřicátý rok, láskyplná oslovení upadají. A to je škoda. Přezdívka je jednou z prvních možností, jak se s partnerem i na chvíli emočně naladit a posilovat intimitu vztahu, ale i jeho životnost.

Pokračování 2 / 4

Myslím, že jsi úžasný

Když už jsme s někým roky a snad už věky, myslíme si, že ten druhý musí absolutně vědět, co si myslíme. Omyl. Do naší hlavy možná trochu vidí, ale ne zcela. Proč bychom pak ve slabé chvilce vyčítali, že nám dostatečně nevyslovuje obdiv, po kterém ve své mysli tak toužíme? A podobně se cítí i ten druhý. Co chcete slyšet vy sami, říkejte tedy i druhému a vyjadřujte myšlenky slovy. Pronesením „myslím, že jsi úžasný“ ve skutečnosti říkáte „myslím, že jsi dobrý člověk a jsem s tebou ráda“.

Vypadáš skvěle

Jak oba stárnete, komplimenty mohou znamenat více než kdy jindy, protože vrásky a nadbytečné kilogramy mají tendenci každým rokem přibývat. Pokud říkáte „vypadáš skvěle!“, druhému naznačujete „stále mě fyzicky přitahuješ“. Takže s každým dalším rokem bude váš partner vědět, že si stále užíváte jeho vnější i vnitřní krásu.

Děkuju

I tak jednoduché a běžné slovo je ve vztahu dle psychiatričky Carly Snyder, která se věnuje reprodukční medicíně a zdraví žen, nesmírně důležité. „Když je pár spolu už dlouhou dobu, je normální, že se navzájem považují za samozřejmost. Očekávají, že druhá osoba splní svou roli, aniž by se zeptala a aniž by si všimla, že se stalo něco dobrého. „Děkuji“ je nejjednodušší slovo, ale také nejdůležitější. Když ho pronášíte, opravdu říkáte: Vážím si všeho, co pro mě děláš. Váš partner se bude cítit dobře a všimnete si, že i on si našel čas říkat slova díky právě vám.“

Pokračování 3 / 4

Ano, rád bych

Možná nejste vášnivá sportovní fanynka a váš drahý divadelní znalec, ale tyto aktivity vás těší a měli byste se v nich podporovat. S tím souhlasí i na základě dlouholeté praxe psychiatričky Carla Snyder publikující pro server Verywellmind.com: „Pronesete-li po pozvání na fotbal „ano, ráda bych,“ opravdu říkáte „podporuji tě a chci se s tebou podělit o to, co se ti líbí“. Vaše podpora ukazuje, že máte druhého natolik rádi, že jste odložili stranou své plány, abyste svého muže dali na první místo.“

Stejně tě miluji

Když manžel udělá chybu, může to být pro vás oba dva těžké. Ale to, co řeknete v tuto inkriminovanou chvíli, bude mít trvalý dopad na váš vztah. Když řeknete „stejně tě miluju,“ to, co opravdu říkáte, je „bez ohledu na chybu, budu tě stále milovat“. I jako dospělí musíme slyšet, že jsme milovaní, a to navzdory skutečnosti, že někdy uděláme špatná rozhodnutí.

Zvládneme to

Během vztahu prožíváme řadu krizí a nepříjemných situací: Musíme se třeba vypořádat se smrtí blízkých nebo přátel, projít si finančními potížemi, ztratit zaměstnání, vážně onemocnět a ještě mnohem více. Ano, takové situace nás posilují, ale je důležité, abyste se ujistili, že váš partner cítí vaši lásku i přes to všechno. Když říkáte „Zvládneme to,“ opravdu říkáte „Jsme tým a stojím při tobě“.

Pokračování 4 / 4

Chápu

Jak vztah roste a láska sílí, poznáváme se s partnerem nejen zvenku, ale i zevnitř. Sledujeme se navzájem a všímáme si spousty věcí. Jak prožíváme společný život, zjišťujeme, co nás trápí, rozčiluje a nedá nám spát. Možná vám blízký poví o problému s prací. A protože už jste spolu dlouho, víte, jak se kvůli tomu cítí. Říkáte-li „Rozumím,“ opravdu říkáte „Chápu tě“. Je příjemné vědět, že vás někdo chápe, aniž byste museli dopodrobna vysvětlovat své pocity. Takové propojení je pro dlouhotrvající lásku a manželství zásadní.

Co pro tebe můžu udělat?

Jednou z nejzákladnějších definic lásky je upřednostňování potřeb druhého před našimi vlastními. Často v tomto ohledu myslíme na své děti, ale na partnera zapomínáme. A proto se alespoň jednou za týden zeptejte manžela „Co pro tebe můžu udělat?“, čímž mu řeknete „Chci tě podpořit a pomoci ti s tíhou, kterou neseš“. Když obětujete svůj čas něčemu, co váš manžel potřebuje, posílí to vaše pouto.

Jsem tu pro tebe

Jedním z nejlepších pozitiv vztahu je, že máte vždy někoho, o koho se můžete opřít. Připomeňte svému manželovi, že se na vás může vždy spolehnout. Řekněte mu „Jsem tu pro tebe,“ k jeho uším se donese „Jsi můj životní partner“. Být partnery znamená, že jste si rovni a že se navzájem podporujete.

Miluji tě

Tak jednoduché, ale tak často přehlížené. Tato dvě slova by měla být partnerovi sdělována jakoukoliv formou každý den, neboť potvrzují vaši péči a oddanost. Když říkáte „Miluji tě,“ to, co opravdu říkáte, je „Od této chvíle až na věčnost jsi můj jediný a nikdy nebudeš sám“.