Zamilovaná slova ve vztahu. Jakými rozhodně nešetřit?

Miluji tě, mám tě ráda. Slova, která k lásce patří. V zamilovanosti je jich spousta, ale jak vztahu přibývají roky, slyšíme je a říkáme velmi sporadicky. Pro šťastnou budoucnost vašeho vztahu však na ně nezapomínejte. Proč říkat častěji Miluji tě než Co bude dnes k večeři? A jakými dalšími slovy můžeme vyjádřit lásku?

V době zamilovanosti nám láskyplná slova přicházejí na jazyk často, snadno a skoro nic nám je ze slovníku nedokáže vyškrtnout. Ale jak postupem času sundáváme růžové brýle, někam se vytrácí. Avšak pro vztah je láskyplná komunikace důležitá. Posiluje ho a dopřává mu intimní spojení. I pouhá milá zamilovaná přezdívka, kterou si s partnerem dáte, vás při jejím vyslovení spojí. Mezi další slova patří ta, která jistě dobře znáte. Jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své manželství nebo vztah udělat, je říkat tyto malé fráze co nejčastěji.

Ty jsi moje zlato

Přezdívka posiluje intimitu vztahu, i když jste spolu dvacet let. Potvrzuje to i vztahový psycholog a párový terapeut Pavel Rataj, který vysvětluje, proč jsou pro nás milostné přezdívky důležité: „Z psychologického hlediska jde o proudění emocí k výjimečnému člověku našeho života. Přezdívky pramení z hloubky naší romantické duše, kde sídlí vztahové touhy, intimní fantazie a očekávání. Je jasné, že s postupnými roky vztahu jejich užívání klesá nebo ztrácí svůj původní rozměr blízkosti. Ale pouze partneři, kteří na svém vztahu pravidelně ‚zahradničí‘, mají naději si udržet oslovení přezdívkou jako příjemný emoční dotyk,“ zdůrazňuje psycholog, který je autorem projektu Cesty partnerství.

I díky přezdívkám pak lze nudné či náročné situace zvládat s láskou. Průzkum společnosti Kofola, který zpracovala společnost STEM/MARK, odhalil ty nejčastější, které si lidé nebojí říkat ani na veřejnosti. Které to jsou? Jestli svého partnera oslovujete „zlato“, spadáte do vítězné skupiny. U svých přátel možná také zaslechnete další. Zlato je následované „miláčkem“ (17 %), „láskou“ (14 %) a „broučkem“ (7 %). Oslovení „prdelko“ používají 3 % účastníků průzkumu, přičemž muži osmkrát častěji než ženy. Mladší generace do 29 let jimi nešetří, ale jak uhodí pětačtyřicátý rok, láskyplná oslovení upadají. A to je škoda. Přezdívka je jednou z prvních možností, jak se s partnerem i na chvíli emočně naladit a posilovat intimitu vztahu, ale i jeho životnost.