Proč závidíme našim přátelům a oni nám? A musí naše přátelství skončit?

Je to komplikovaný pocit. Štěstí, kariéru, nového přítele kamarádce přejete, jenže v sobě cítíte, že byste to chtěla nejraději pro sebe. Závidíte jí. Nebo se role otočí a vy jste tou, co má, co ona ne. Veselé úsměvy střídají jízlivé poznámky a na kávu už moc nechodíte. Ale vždyť jste kamarádky a máte se rády?

Měla jsem kamarádku Martu. V životě jsme si plnily sny, každá po svém, své úspěchy jsme si sdělovaly a podporovaly se. Jenže od jisté doby to začalo drhnout. Já jsem začínala mít to, co ona chtěla a neměla. Manžela, dům, dítě. Marta si dům časem pořídila, dítě bez tatínka také. Ale kdykoliv jsme se potkaly s dětmi a já manžela zmínila, nastal chlad a odmlčení. Postupně jsem se naučila, že téma manžel je tabu. Naštěstí frekvence návštěv ochabla. Ale když se občas potkáme, cítím z ní stále trochu zášť. Kolikrát mě napadlo „Mám si tedy vymýšlet, jak se mám špatně, abychom mohly být kamarádky?“

Máte podobnou zkušenost? Když to není manžel, tak je objektem závisti vaše úspěšná kariéra, štíhlá postava, peníze, možnost cestování… „Většina lidí závidí svému příteli v určitém okamžiku svého života. A mezi přáteli může být závist obzvlášť silná, protože je to někdo blízký,“ vysvětluje známý americký psycholog a expert na vztahy Seth Meyers. Přátelství, které ustojí závist, je opravdové.

Podívejte se na níže uvedený seznam spouštěčů a zeptejte se sami sebe, které se nejvíce objevují ve vaší vlastní historií přátelství.

1. Peníze

I když zdraví je víc, na penězích záleží. A pošramotit přátelství dokáží pěkně, když jeden z vás má hluboko do kapsy a jiný se na peníze nemusí ohlížet. Rozdíl ve finančním postavení ovlivňuje přátelství po celou dobu života. V komunitách nebo společenských kruzích, kde páry mají tendenci vydělávat spoustu peněz, může být sociální srovnání obzvláště intenzivní.

2. Stav vztahů

Pokud je pro vás prioritou najít konečně svého muže snů a vaše kamarádka si užívá štěstí lásky v idylickém vztahu, velmi často se u vás mohou probudit hluboké závistivé pocity. Proč jí se daří a mně ne? Co na ní muži vidí, vždyť já jsem štíhlejší a hezčí? Najednou se s kamarádkou porovnáváte, což do teď nebylo potřeba. Seth Meyers odkazuje na své terapeutické zkušenosti z poradny: „Ten, kdo závidí, se zaplétá do častého společenského srovnávání, což je hlavní ničitel sebeúcty. Stává se srovnáváním posedlý a už se nedokáže na svého přítele dívat normálně.“

3. Plodnost a děti

Plodnost může být extrémně provokativní spouštěč závisti v přátelství mezi ženami ve věku 20 až 30 let, dnes už dokonce 40 let, neboť více žen má děti v pozdějším věku, kdy plodnost klesá. Představte si, že otěhotníte, zatímco vaše kamarádka Anna podstupuje už dva roky hormonální léčbu a touží po miminku. Opravdu vám bude na 100 % přát štěstí, když jí oznámíte tu šťastnou novinu? Milujeme své přátele, samozřejmě, ale víc vnímáme vlastní potřeby a chceme se mít dobře. Opravdové štěstí dokážeme přát, až když ho sami máme. Síla charakteru, sebevědomí v tuto chvíli rozhodne, zda bude závist tak silná, že do přátelství vrazí klín.

4. Fyzická přitažlivost

Tato oblast závisti se nejvíce objevuje v rané dospělosti, zvláště ve 20 letech a o trochu méně u lidí ve věku 30 let. Během těchto období muži a ženy často kladou větší důraz na fyzickou přitažlivost než později. „Jednotlivci s nízkou sebeúctou často zvětšují své nedostatky a mají tendenci závidět atraktivnějším přátelům. Logika podle takových jednotlivců spočívá v tom, že atraktivnější přítel je "tak šťastný" a pravděpodobně má mnohem snazší cestu k navázání vztahu. Atraktivita může také vyvolat závist v přátelství v 40 letech a více, zejména v sociálních kruzích, ve kterých je vzhled vysoce ceněný,“ poukazuje na sílu vzhledu Seth Meyers. Velmi běžně je pak pomocníkem plastická chirurgie. Jen se podívejte na celebrity. Kdo má míň vrásek? Kdo pomalu stárne, je na tom holt lépe.

5. Váha

Pokud jste nikdy neměla potíže s hmotností, možná nepochopíte, jak moc může nadváha ovlivnit sebevědomí člověka. Pro lidi, kteří se kvůli své váze cítí špatně a mají blízkého přítele, který je štíhlý, může být váha spouštěčem hluboké závisti. „Jak si vedle ní mám stoupnout, když je tak hubená? No, do fitka s ní nejdu, ona se tam bude natřásat v titěrném tílku a já…“

6. Profesionální úspěch

Obzvláště v podobné profesní oblasti. Je to o pozici a penězích. Stejná oblast práce a jeden je povýšen. Z takové situace velmi často pramení závist. Jen si vzpomeňte v práci. Kolegyně, kamarádky, ale pak se jedna stala manažerkou. Ta, která zůstává dole, málokdy tuhle situaci zvládne. Nemusí jít ani o povýšení, ale stačí jen pozitivnější hodnocení od šéfa, větší pochvala, větší odměna. Už proto se ani mezi přáteli nemá mluvit o platech. Nikdy.

7. Sociální média

Nedávná studie zjistila, že sociální média způsobují silné pocity závisti. To dává smysl, neboť každý pro post vybírá ty nejkrásnější a nejšťastnější fotky, usměvavé skupinové fotky s přáteli, naleštěná nová auta, usměvavou maminku s dítětem, láskyplné rodinné záběry, to vše vysílající do světa: „Ano, máme všechno, jsme šťastní, máme se dobře.“ Nedávné studie zjistily, že pokud uživatelé Facebooku závidí aktivity a životní styly svých přátel, je mnohem pravděpodobnější, že propadnou depresi (Tandoc, Ferrucci & Duffy, 2015). Taky se díváte na fotku své kamarádky, která má 45 kg, v plavkách jí to sekne, objímá ji její manžel, kolem pobíhají šťastné děti a za nimi prosvítá obraz slunečných pláží v Karibiku? Tak, kdo tady začíná závidět a utápí svou depresi ve dvojce červeného?

Každý závidí něco jiného a každý má svůj důvod. Ale porovnávat se s ostatními je cesta na dno vašeho sebevědomí a sebeúcty. Jak na neustálé porovnávání se s ostatními vyzrát a zbavit se ho, si přečtěte zde.