Nešťastná v práci? Jak se zachovat, když vás šikanují kolegové nebo šéf

10. října 2018
Nešťastná v práci? Jak se zachovat, když vás šikanují kolegové nebo šéf
Už zase. Proč je pořád všechno špatně? • Foto: iStock.com

Když se řekne šikana, asi každého nejdřív napadne základní škola. Možná jste o ní jen slyšeli, každopádně si říkáte, že je fajn, že tyhle roky máte za sebou. Jenže ono to školou končit nemusí. I vaše práce se bohužel může stát místem, kde si z vás  šéf či kolegové udělají boxovacího panáka.

Moc se o tom nemluví, až když je nejhůř. Najednou před vámi sedí zhroucená kamarádka, ze které to padá: Ignorace od kolegů, arogantní chování šéfa, nejasná formulace úkolů nebo i ponižování před kolegy. Moc dobře ví, že ostatní v kuchyňce u kávy probírají, jak by nechtěli být v její kůži  vy ostatně také ne  a říkáte si: Jak se to mohlo stát?

Možná vás napadne, jestli si to moc nebere. Stres a pocit nedocenění zažívají lidé i jinde. Jenže šikana není to samé co stres. Podle průzkumu Jobsindex společnosti LMC šikanu zažily v posledních měsících dvě pětiny (38 %) zaměstnanců, 16 procent dokonce opakovaně. Se šikanou se tedy potýká 1,6 milionu obyvatel ČR. Podle zkušeností neziskové organizace Mobbing Free Institut, která pomáhá obětím šikany, desetina lidí trápených v zaměstnáních zavítá za psychiatrem. Šikana v práci je příčinou pětiny všech sebevražd!

A pokud vás napadá zlý korporát, tak vězte, že nejčastěji se takový problém objevuje ve státní správě, zdravotnictví a školství. A šikanují nejen nadřízení  často se naopak "spojí" podřízení proti šéfovi. Ať je to v jakékoliv pozici, vždy se jedná o chování, které ubližuje a mělo by být zastaveno. Víte, jak se v takové situaci chovat? Společnost Mobbing Free Institut pro vás sepsala malé desatero. 

1. Opravdu je to šikana?

V první řadě oddělme šikanu od "úletu" ze stresu. Každý z nás může mít hromadu nedodělané práce nebo rodinné problémy a jeho chování tou dobou není jak z příručky. Šikana oproti tomu trvá déle než půl roku, většinou se opakuje minimálně jednou týdně. Nejdřív je dobré dát slušně najevo, že toto chování už je nám nepříjemné. „Často se setkáváme s tím, že šéf vůbec netuší, že jeho chování je nepřijatelné. Jakmile ho upozorníme, že toto už je zbytečná šikana, přestane,“ vysvětluje Michaela Švejdová z Mobbing Free Institut.

2. Proč se to děje?

Dalším krokem je jít k jádru problému. Mohou to být neřešené konflikty, pocit moci u manažera, závist u podřízených nebo kolegů. Ve firmě může být až nezdravě soutěživá atmosféra, nejasné cesty k povýšení, finanční úniky. „A přiznejme si, že to může být i tím, že si občas se zbytkem týmu nesedneme nebo jsme z vlastní zkušenosti na některé věci citlivější,“ dodává Švejdová.

3. Deník jako důkaz

Nejdůležitějším důkazem bude deník, tzv. inventura útoků, která by měla obsahovat: co, kdo, kdy, kde, jak a proč. Především však vypište, jaké měla tato událost důsledky: jak na vaši psychiku, zdraví, vztahy, tak i další práci. Ukládejte si jakékoli důkazy, dokumenty, nahrávky, které pomohou dokázat problémy.

4. Opora

Toto období je náročné, hledejte oporu v rodině, u přátel i kolegů. Dejte vědět vedení firmy.

5. Hledejte řešení

Šikana sama odezní jen málokdy. Postarejte se hlavně o vlastní zdraví, vyhněte se dalším konfliktům či násilí. Můžete se zkusit dohodnout či si stěžovat písemně u vedení. „Ne každé řešení je cestou pro každého. Prohrou nejsou ani odchod do jiného oddělení nebo výpověď,“ upozorňuje Michaela Švejdová.

6. S chladnou hlavou

Může to být těžké, ale snažte se zachovat si nadhled, sledujte a předvídejte vývoj. Připravte se na to, že jakmile začnete situaci řešit, může se to i zhoršit. Přiznejte si však důsledky šikany a vážnost situace a nenechte se zastrašit.

7. Vyhledejte odbornou pomoc

Vaše první kroky by měly vést za nadřízeným, zřizovatelem v případě školy, případně na personální oddělení nebo odbory. Tam jsou na takové situace vyškolení. Obraťte se na odborníky, psychologa, psychiatra a poradce, například Mobbing Free Institut. Pomoci by mohl i inspektorát práce nebo magistrát. V extrémních případech se bude případ řešit s právníky před soudem.

8. Do kdy to snesu?

Řekněte si, do kdy jste schopni situaci snášet. Průběžně se zamýšlejte, kam situace směřuje a jaké a zda ještě máte osobní rezervy. „Na žádné práci nezáleží tolik jako na vašem životě a zdraví,“ doplňuje Nataly Žáčková, ředitelka MFI. „Dlouhodobý stres se na vašem zdraví podepíše a jsou na to data z mnoha výzkumů. A i když si myslíte, že bez výplaty se neobjedete, uvědomte si, jak rodina dopadne bez vašeho příjmu, pokud skončíte v dlouhodobé pracovní neschopnosti.“

9. Zůstaňte ve střehu

Nejdůležitější je situaci zklidnit, šikaně předcházet, nevyvolávat konflikty a problémy řešit hned s prvními náznaky. Mimo jiné to znamená i nešířit tak oblíbené firemní šuškandy, pomluvy, naopak nevynechat společné teambuildingové aktivity. V podstatě jde o to nebýt lhostejný a snažit se, aby se to odrazilo i v práci.

10. Prevence je na místě

Nejlepší prevencí šikany je sebejisté jednání a zdravé sebeprosazování v kolektivu. Pomáhá i otevřená komunikace a vůči náznakům šikany se okamžitě vymezit. „Opřete se o svá práva,“ radí Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Práce.cz. “Zaměstnavatel je povinen zajišťovat rovné podmínky pro všechny zaměstnance, a to nejen v oblasti odměňování za práci, ale i co se přístupu v týmu či odborné přípravy týče. Pokud tedy pro to není objektivní důvod, nemůže vám například odmítnout stejné školení, jako poskytl celé firmě.“

Jdi na homepageZpět na začátek
1080p 720p 360p

Horoskopy