.

. Zdroj: Profimedia.cz

5 typů šéfek: Jak s nimi vyjít, aby vám to v práci klapalo?

O této práci jste snila a teď ji máte. Nic vám nebrání v tom se do ní ponořit, sršet nápady a těšit se na případné povýšení. I když... Jeden malý problém by tu byl. Vaše šéfová. Víte, jak s ní jednat, aby vás uznávala a v práci panovala dobrá atmosféra?

Znáte svou šéfovou dobře? Víte, jaké má pracovní priority? Chcete-li, aby vám to v práci klapalo, je potřeba pochytit, co vaše šéfka chce a jak pracuje. Její osobnost nezměníte, ale její chování k vám můžete. Představujeme vám pět typů šéfek, před kterými se musíte chovat obezřetně. Je mezi nimi i ta vaše?

Pokračování 2 / 6

Železná lady

Tahle žena potřebuje uspět – hlavně kvůli sobě. Chová se spíš jako dozorkyně než manažerka. Své podřízené nechce rozvíjet, naopak jí vyhovuje, když nikdo moc nevyčnívá. Žije tím, že svět je nespravedlivý, nerovnoprávný a mužům se to musí pořádně natřít. V práci hodně tlačí na pilu a je přehnaně autoritativní. Neustále lidem vrací něco k předělání a vy se těžko bráníte pocitu, že to není jen kvůli demonstraci moci.

Jak s ní vyjít? Dokud vás poslouchá, snažte se zjistit co nejvíc podrobností o daném úkolu. Buďte spolehlivá, konstruktivní, ale také lehce asertivní – dejte jí najevo, že se jí nebojíte. Uvidíte, že si získáte respekt.

Pokračování 3 / 6

Intrikánka

V kolektivu svůj tým chválí, ale když je s vámi sama, kritizuje práci jednotlivých lidí, dokonce nahlas uvažuje, že se s některým rozloučí. Je náladová a ráda si hraje a testuje lidi v jejich píli i loajalitě. Stále hledá nové oběti.

Jak s ní vyjít? Poděkujte jí za její pozornost, rozhovor i zajímavé informace, ale dejte jí jasně najevo, že je fér mluvit přímo s člověkem, o kterém klevetí. Příště takhle může mluvit za zády o vás. Schovávejte si všechna data, například maily, abyste měla důkazy v případě problému. Neintrikujte proti ní.

Pokračování 4 / 6

Včelí královna

Prvním typem jsou takové, které doslova klamou tělem. Svůdné oblečení jen maskuje přísnou carevnu, která se s nekompromisní tvrdostí vyrovná těm nejsilnějším kolegům. To, že usedla do ředitelského křesla, je pro ni výhra a nehodlá se jí vzdát. Dobře si hlídá, aby se kolem ní neobjevila žádná další schopná podřízená. Bere ji totiž jako ohrožení. Druhý typ jste už také jistě někdy zažila. Poznávacím znamením je upnuté oblečení, výrazné dekolty, krátké sukně, boty výhradně na podpatku a místy až karikovaně stereotypní ženské chování, tedy důraz na slabost, křehkost až naivitu. Muži si je mezi sebe volí, neboť je neohrožují, ale dokáží pobavit.

Jak s ní vyjít? Bude to těžké. Jakmile pocítí, že jste v něčem dobrá, její chování k vám se výrazně zhorší. Jste-li ambiciózní, poohlížejte se po jiném týmu. Víte, že šéfka udělala chybu? Předneste faktická data a chtějte, aby objasnila svůj pohled na věc. Možná se vám dostane respektu, že umíte vnést do věcí řád. Možná ale ne. Nebo se staňte jednou z jejích věrných poddaných.

Pokračování 5 / 6

Královna paniky

Špatně plánuje, což způsobuje, že váš tým dělá vše na poslední chvíli a ve stresu, což vyvolává zmatky na pracovišti. Její práci doprovází zbytečná nervozita, neumí zadávat úkoly, ale navíc zapomíná zaměstnance informovat o důležitých věcech.

Jak s ní vyjít? Dopředu byste měla vědět, jakou část své agendy musíte udělat hned a co počká. Ptejte se nadřízené, jaký postup navrhuje, abyste neodkladné úkoly stihla v daném termínu. Rovněž ji můžete vytvořit měsíční přehled s uzávěrkami a dalšími daty. Všechny důležité věci probírejte na pravidelných poradách a pokud možno ji nenápadně kontrolujte.

Pokračování 6 / 6

Puntičkářka

Perfekcionistka věnuje veškerou energii na to, aby vše běželo jako na drátkách. Je to spolehlivá, opatrná a svědomitá vedoucí, která stojí pevně na nohou. Lpí na organizaci (času, práce, volného času a vůbec všeho), takže spontánnost je pro ni skoro sprosté slovo.

Jak s ní vyjít? Ptejte se konkrétně, jaké úkoly máte dodělat jako první. Hlavně se nesnažte být jako ona. Jak píše Simone Janson ve své knize Jak nebýt perfektní, ale úspěšný, lidé se sklonem k perfekcionismu jsou sice zpravidla pracovití, cílevědomí a průbojní, ovšem přestože neustále sahají na hranice svých možností, stále berou stejný plat."