Proč jsme po sexu smutní?

Má se za to, že milování přináší jen příjemné pocity, opak je však pravdou. Je spousta mužů i žen, kteří po milování zažívají stavy nespokojenosti, úzkosti a sklíčenosti. 

Nedávno zveřejněný australský výzkum tvrdí, že každá třetí žena ve sledované skupině přiznala po sexu negativní stavy. Dokonce i v odborné literatuře najdeme termín „postkoitální deprese“.

Tento druh deprese prý postihuje muže i ženy, a to jak po pohlavním styku, tak dokonce i po masturbaci. Co je však na celé problematice nejzajímavější, že tyto stavy jsou popsány i po úžasném sexuálním zážitku končícím naprosto dokonalým vyvrcholením. Nasnadě je tedy vysvětlení, že postkoitální deprese pramení přímo z orgasmu.

Silné emoce se prostě navzájem vystřídají. Že by tedy skutečně platilo Aristotelovo známé rčení, že po souloži je každý tvor smutný?

Nedávno jsem měla v ordinaci ženu, která popisovala, jak po souloži s milencem, kdy prožívá naprosto úžasný orgasmus, pláče. Je jí to prý velmi nepříjemné, protože tím znejisťuje partnera, a nedovede si tento stav nijak rozumově vysvětlit. Doma s manželem se jí to nikdy nestává, jenže s ním orgasmus většinou nemívá a také ho často předstírá.