Video placeholde

O čem se mlčí: Mentálně postižení nejsou asexuální bytosti, mají touhy jako ostatní

Dvaatřicetiletá Nikola žije na malém městě v bytě s několika spolubydlícími a pracuje jako uklízečka. Má přítele, se kterým sice chodí jen pár měsíců, ale mají sen založit rodinu. Říkáte si, co jim v tom brání? Nikola se totiž narodila s mentálním postižením. V novém díle projektu O čem se mlčí se svěřila se svým příběhem.

Nikola prožívá svůj už pátý vztah. „Za kluky jsem měla Davida, Lukáše, Luboše, pak chvíli Láďu a teď je to Pepa. Známe se spolu ze školy, patnáct let jsme se neviděli, ale pak jsme se potkali a začali jsme spolu chodit. To napadlo jeho. S Pepou je to nejlepší a chtěla bych s ním zůstat. Ale hlavně na sebe musíme být hodní a neječet na sebe,“ vypráví Nikola. V čem se například spolu neshodnou a co je důvodem hádek? Ukáže se, že se v partnerství hádají kvůli úplně stejným věcem jako ostatní – kvůli penězům, domácím povinnostem, trávení volného času nebo příbuzným.

Domníváte se, že právo na vztahy a rodinu máme všichni? Bohužel v této společnosti existují i lidé, kterým jsou tato práva upírána – a jsou to lidé s mentálním postižením. O tomhle tabu si terapeut a moderátor Honza Vojtko v novém díle O čem se mlčí povídal s Hankou Šimáčkovou, sexuální důvěrnicí, předsedkyní Unie sexuálních důvěrníků a jednou z lektorek výcviku poradců v organizaci NEBUĎ NA NULE. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

O čem se mlčí: Právo na vztahy a sex má každý

„Neshodneme se třeba kvůli penězům. Pepův bratránek pořád chce, abychom mu já nebo on kupovali pivo, a to mě štve. A taky nám do našeho vztahu bratránek moc mluví. Někdy máme problém se potkat, protože jsme s přítelem každý z jiného města, a na dálku je někdy vztah špatný,“ vypočítává Nikola. „Ale mám ho ráda, miluju ho, chtěla bych s ním bydlet a mít miminko, ale to nevím, jak teď mám řešit. Beru antikoncepci a také nějaké prášky na uklidnění, protože jsem často na nervy, rozčiluju se a jsem vzteklá. V bytě nás je pět, někdy se rušíme a já se nemůžu pořádně vyspat,“ vysvětluje Nikola, která se nakonec dostala do poradny spolku NEBUĎ NA NULE, která poskytuje odborné sociální poradenství lidem s mentálním postižením ohledně jejich sexuálního a vztahového života. Tak začala spolupracovat s Hanou Šimáčkovou, která Unii sexuálních důvěrníků ČR předsedá. 

Jedním z častých mýtů, který přetrvává ve většinové společnosti ohledně sexuality lidí s mentálním postižením, je to, že se na ně pohlíží buď jako na asexuální bytosti, jako na „velké děti“, které žádnou sexualitu neprožívají, nebo se jich společnost naopak bojí, vidí v nich hypersexuály až potenciální sexuální devianty. Jenže jak upozorňuje sexuální poradce pro specifické cílové skupiny lidí s postižením a jeden ze zakladatelů spolku NEBUĎ NA NULE Petr Eisner, tak problémy v sexualitě lidí s mentálním postižením většinově nejsou způsobené samotným postižením, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve většině případů vycházejí z podmínek, ve kterých člověk kvůli svému postižení žije. Často totiž nejsou respektovány jejich hranice intimity a soukromí, nebývají nikdy sami, a třeba i když jsou nazí, tak tam někdo je, aby jim pomohl s hygienou, přičemž se jich například dotýká i na intimních místech. Jak si potom správně nastavit hranice, co je v normě a co už ne?

Spolek NEBUĎ NA NULE je společnost profesionálů poskytujících podporu lidem se zdravotním postižením či sociálním znevýhodněním v oblasti sexuality a vztahů v rámci sociálních, sociálně-zdravotních služeb, školství či zdravotnictví tak, aby mohli své vztahové a sexuální potřeby naplňovat svobodně, odpovědně a bezpečně v rámci zákonných a společenských norem.

NEBUĎ NA NULE

Mentálně postižení se také bohužel často stávají oběťmi sexuálního zneužití, což je opět důsledek nerespektování intimity a soukromí. Člověk, který si nedokáže určit intimní zóny na svém těle, může být snadnou obětí pro sexuální zneužívání. I Nikola se s tím bohužel setkala. „Mám problém říkat lidem správně to, co chci a nechci. Je to pro mě strašně těžká věc a to se teď s Hankou taky snažím natrénovat,“ popisuje Nikola a dodává, že si s Šimáčkovou povídají například i o bezpečném sexu, používání kondomu a podobně. A jak se Nikola cítí teď? „Jako žena už jsem se sebou spokojenější. Od partnera mi udělá radost, když mi přinese kytku a obejme mě. Nebo když jsme spolu venku na výletě a dáme si pusu.“ To si přece přeje každá a každý z nás.

Pořad O čem se mlčí vzniká ve spolupráci s časopisem Moje psychologie. Aktuální číslo si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce – a doprava je zdarma!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz