Fastfoodové vztahy. Proč nás tak lákají, i přestože nám škodí

Žijete rychlý život. Pijete instantní kávu v běhu a s jídlem je to podobné. Chcete rychlé zprávy a připojení. Uspokojíte aktuální chuť a letíte dál. A co vaše vztahy? Nepřistupujete k nim podobně?

Cokoliv déle trvá a je moc pomalé a složité, nás unavuje, nudí a nutí rychle odejít. Žijeme v době, kdy stačí kliknout a máme téměř vše, na co si vzpomeneme. V oblasti materiálních uspokojení je to celkem pohodlné, ale co když chcete poznat nové lidi, navázat milostný vztah nebo být součástí skupiny stejně nadšených lidí? Chcete rychlé uspokojení, nebo dlouhodobou kvalitu? Jak navazujete vztahy? Kolik máte opravdových dlouholetých přátel? A kolik přátelství, co po měsíci vyprchají? Fastfoodový přístup k jídlu je v naší populaci celkem známý, ale stejně jako k jídlu přistupují někteří lidé i ke vztahům. Žijete je také?

Užít si a jít dál

Už je to nad vaše síly si zapamatovat, s kým zas jde na večeři vaše kolegyně. Před týdnem to byl Tomáš architekt, dnes je to Libor z posilovny. Nebo podobně žijete vy. Proč prodlužovat něco, co už vám poskytlo potěšení a adrenalin? Akorát by vás to brzdilo v dobrodružství hledání partnera. Jakmile cítíte, že to trošku není ono, opouštíte nejen postel, ale i spojení. Vypaříte se jako duch a jdete dál. Šrámy na duši nezažíváte, jen se bavíte.

Jestliže poznáváte své chování nebo někoho ze svého okolí, pak jste našla zalíbení ve fastfoodu. Jak takové chování a vztahy poznáte, vysvětluje terapeutka Ing. Lenka Matoušová ze společnosti Servis vztahů, která patří k obecně prospěšné organizaci Women for women založené manželi Tykačovými: „Fastfoodový vztah, možná také „instantní vztah“, je rychlý vztah, při kterém nenavazujeme žádné hlubší osobní vazby, jde především o uspokojení našich okamžitých potřeb. Tak trochu si partnera vybíráme jako sendvič ve fastfoodu. Teď momentálně mám chuť na tohle, pochutnal jsem si, ale další den jdu jinam, protože mám chuť na něco úplně jiného.

Takové vztahy jsou pochopitelně velmi povrchní. Na jednu stranu takový rozchod nebolí,potíž ale nastává ve chvíli, kdy jeden chce „rychlý vztah“ a druhý doufá v něco hlubšího. „A za druhé, food sice rychle nasytí, avšak následky dlouhodobého pravidelného fastfoodového stravování můžou být katastrofální,“ dodává odbornice.

Volání dokonalých sirén

Proč se nechávají lidé zlákat fastfoodem? Protože tak krásně voní, vypadá a cítí se po něm dobře. Je nám prezentován jako čas plný zábavy, úsměvů a rychlosti, neomezí nás v ničem, můžeme ho žvýkat na cestě či při čemkoliv, co děláme. Stejně tak fastfoodové vztahy. Jednou luxusní víkend v Benátkách se zajištěným mužem, jindy s dobrodruhem do hor. „V tuto chvíli vás zajímá jen hardware, obal, pozlátko, které na chvíli stačí. Jenže tímhle přístupem si cestu hledání partnera na celý život pěkně komplikujete. Tedy pokud o něj stojíte,“ poukazuje na slabé stránky tohoto typu vztahu známá americká psycholožka Denise J. Charles.

Fastfood do určité chvíle baví, ale také se ho jednou přejíte. Najednou je vám pětatřicet, všechny vaše kamarádky jsou vdané a mají děti a vás unavuje být už jen družička a teta na hlídání, a tak se najednou rozhodujete hledat muže pro rodinu. Zn. Rychle. Bohužel pod tlakem tikajících biologických hodin často dle zkušeností vztahových odborníků padáme do rukou prvního, mnohdy nevhodného, partnera, který nám přichází do cesty a je ochotný být táta.

Co takhle zpomalit a konečně ho najít?

Silný a vyvážený vztah by měl být charakterizován čestností. To znamená ochotu dát na stůl všechny karty s ohledem na silné i slabé stránky vztahu. „Ať už je váš partner mizerný milenec, potřebuje zlepšit hygienu, měl by být víc emocionálně asertivní nebo by měl víc pomáhat s domácností, měla by být na vaší straně ochota informovat ho, jak se opravdu cítíte a co chcete. Stejné zásady se samozřejmě vztahují i ​​na muže, kteří mohou být nespokojeni se svými partnerkami,“ doporučuje Denis J. Charles při tvoření stabilního a dlouhodobého vztahu.

Neutéct při prvních drobných neshodách. Přestože nikdo z nás není dokonalý, pokud skrýváme nebo popíráme vztahové výzvy před „láskou“, pak to opravdu není láska, ale strach a zbabělost. Láska, která je dokonalá, se ve skutečnosti zbavuje strachu a umožňuje pravdě vykonávat svou práci při vznikajících změnách. Ti z vás, kteří opravdu chtějí velkou lásku, musí vědět, že to bude vyžadovat čas, úsilí a ochotu kopat pod povrch. Skvělý dlouhodobý vztah je ten, který je časem upravován a jako mladá rostlina potřebuje zalévání, péči, pozornost a výživu. Rozhodně ne tak, jako je to u rychlého fastfoodu. Tomu stačí jen dobře vypadat a chutnat.