.

. Zdroj: iStock.com

Co dělat, když nemáte přátele? Jak je najít?

Máte kolem sebe spoustu lidí, ale když byste měli někoho z nich označit za přítele, není na koho ukázat. Pokud se vám zdá, že nemáte opravdové přátele, nejste sami. V dnešní době se pocit osamělosti stává globálním fenoménem. V čem je problém? A lze si opravdové přátele najít, i když už jste hodně dlouho ze školy?

Vytvářet přátelství je pro člověka přirozenou potřebou. Po spřízněné duši, se kterou je nám dobře, s níž máme možnost sdílet své myšlenky, nápady, touží každý. Mít s kým jít do divadla, zavolat, když potřebujete nestranný názor, vyrazit na bláznivou dovolenou nebo se jen tak rozplývat nad novými módními úlovky. Že má takové lidi kolem sebe každý? Budete se divit, ale taková samozřejmost to není. Z řady sociálních výzkumů vyplývá, že se lidé, a to i v těch nejlidnatějších zemích, cítí osaměle a izolovaní. V Japonsku a Číně je tento problém tak závažný, že se nedávno objevila nová služba, kde si můžete přítele objednat!

Lidi bez přátel ale pravděpodobně najdete mnohem blíž a možná jste to dokonce vy. Já jsem takových lidí v posledních měsících potkala hned několik. Na doporučení, aby si dali pracovní oddech a vyrazili s přáteli na výlet, do kina nebo jen zašli na dobrou večeři, se mi dostalo odpovědi: „Ale já nemám s kým. Chodím do práce a pak jsem sama.“ Šťouravými otázkami jsem se snažila v jejich životech přeci jen odhalit nějakého člověka, který by „definici“ přítele vyhovoval, ale nic. Jen kolegové, pár lidí na cvičení, se kterými prohodí zdvořilostní fráze, ale někoho, s kým proklábosí hodiny nad vínem, nemají. Tak zajímaví a mnohdy úspěšní lidé. Jak to? Kde nastal problém? A mohou si nové přátele, a dokonce i ty opravdové najít, i když už dávno překročili práh dospělosti?

Proč nemám přátele?

Existuje několik důvodů, proč lidé nemají přátele. Jedním z nejvýraznějších jsou paradoxně sociální média. Podle studie provedené společností Cancer Research UK se lidé s vysokou úrovní sociálních médií cítí izolovanější než ti, kteří je používají méně. I když nám sociální media mohou pomáhat při budování nových kontaktů, nepomáhají rozvíjet potřebné komunikační dovednosti pro osobní kontakt.

Z výzkumu vyplývá, že lidé ve věku 18 až 24 let málokdy mluví se svými sousedy - dokonce, 22x méně, než lidé ve věku 55 let a více. Velký podíl na životě bez přátel má také stěhování. Lidé se mnohem více stěhují za prací do vzdálených měst, ale i zemí. Postavit si dům za městem je jistě dobré pro vaše plíce, ale na sociální kontakty už je to horší. Lidé se moc poznávat nechtějí a dost možná budete ve svém velkém domě sami.

A v neposlední řadě hraje roli i váš temperament. Introvertní lidé dávají přednost samotě a hůře se seznamují. Stydí se konverzovat a druzí pak předpokládají, že nemají zájem patřit do party. Nejvýrazněji ubývá přátel po 25. roku, kdy opouštíte vysokou školu, stěhujete se a máte nová zaměstnání či rodinu. A přátelství už navazujete hůře.

Proč nemám žádné skutečné přátele?

A pak je tu druhá strana. Lidé s miliony kontaktů, ale nulou opravdových přátel. Cítí, že jejich vztahy postrádají hloubku a význam. Dr. Elizabeth Lombardo, PhD ze serveru Online-Therapy.com doporučuje prozkoumat několik oblastí. „Intimní přátelství vyžaduje určitý čas na rozvoj. Všichni začínají jako známí. S někým, koho jste právě potkali, se přirozeně nestanete nejlepším kamarádem. Buďte trpěliví a pečujte o své vztahy. Dej tomu čas!“

Vedle trpělivosti a práce na vztahu je dobré si také uvědomit, jaká máte od přátelství očekávání. Problém je mnohdy v tom, že bývají nereálná. „Někteří lidé mají romantickou představu o přátelství a mají pocit, že druzí se jim dostatečně nevěnují. Ve skutečnosti jsou však přátelství jen zřídkakdy dokonalá. Lidé mají svých starostí dost a poslední, co chtějí řešit, je přítel, který místo podpory potřebuje veškerý jejich čas a pozornost,“ říká odbornice Elizabeth Lombardo.

Hledání přátel chce čas

Budování přátelství je pomalý proces a spěch může být kontraproduktivní. Pokud nemáte přátele a cítíte se velmi osamoceni, je dobré začít spolupracovat s terapeutem. Ten vám může jednak pomoci vypořádat se s osamělostí, zároveň vás povzbudit v seznamování. Jestliže víte, že svou osamělost chcete zlomit sami, a víte, co vám v tom bránilo, je na čase se do navazování kontaktů pustit. Jak na to?

Rozvíjejte lepší sebevědomí

V první řadě je dobré se ujistit, že nevysíláte do světa protichůdné signály – odmítáte veškerá pozvání, nesdílíte o sobě moc informací ze strachu, že byste byli moc upovídaní, vyhýbáte se očnímu kontaktu, vždy čekáte, až vás lidé osloví, neposloucháte ostatní a uzavíráte se před setkáním s novými lidmi. Tohle chce změnit. Jak říká odbornice na vztahy Elizabeth Lombardo, všechna přátelství začínají jako známost. „Většina z těchto kontaktů se nikdy nestane vašimi blízkými přáteli a je to v pořádku. Když se však nebudete setkávat s lidmi, vaše šance na přátele je nulová.“ Že možností setkání máte dost? A jak se k novým lidem chováte? Možná se před nimi ihned zamknete jen proto, že jsou jiné rasy, rodinného stavu, příliš se orientují na kariéru, jsou na tom finančně lépe nebo hůře než vy nebo nesdílí absolutně stejné hodnoty. Proč? Co i tak jim dát šanci? Samozřejmě se nemusíte nutit do toho, abyste trávili čas s někým, s kým si absolutně nemáte co říct, ale být flexibilnější a dát lidem šanci určitě pomáhá rozvíjet smysluplnější přátelství.

Vyrazte poznávat nové lidi

Události, večírky, shromáždění. Pokud jste někam pozváni, prostě jděte.

Vyhledejte si skupiny ve vašem okolí se stejnými zájmy. Ráda vaříte? Cvičíte pilates? Mluvíte o knihách? Nejenže se budete moci setkat s novými lidmi, ale také se budete moci spojit s lidmi, kteří mají podobné zájmy.

Choďte na kurzy. Pokud už nejste ve škole nebo na vysoké škole, zapište se do jazykových kurzů nebo na vzdělávací workshopy. Skvělý způsob, jak poznávat nové lidi a nevypadat trapně.

Sport je dalším skvělým způsobem, jak se seznámit. Zajděte do posilovny nebo se připojte k pěší/běžecké skupině.

Procházka se psem. Domácí mazlíčci bourávají ledy a procházka se psem poskytne příležitost setkat se s podobnými lidmi a seznámit se s nimi.

Použijte své děti. Dalším skvělým způsobem, jak poznat nové lidi, je skrze vaše děti. Zapište vaše dítě na sportovní kroužek nebo zajděte na narozeninovou party spolužáka s ním a poznejte další rodiče. To vše poskytuje skvělé příležitosti pro setkání s ostatními rodiči a možná vašimi novými přáteli.

Možností je dost. Co s jednou z nich začít a přestat být sám.