Jaká energie u vás převládá? Jin nebo Jang

Jaká energie u vás převládá? Jin nebo Jang Zdroj: iStock.com

Jste jin, nebo jang? Víte, jaké aktivity a jídlo  jsou pro vás dobré?

Kdo by neznal bíločerný symbol protikladů jin a jang. Víte, co znamenají a jaká síla u vás převládá? Odpověď vám možná odhalí, proč tolik milujete pizzu a běhání není sport pro vás. A co by bylo dobré změnit, abyste se cítili v harmonii?

Jin a jang je složitá relační koncepce v čínské kultuře, která se vyvinula před tisíci lety. Zní to složitě? Když to vysvětlíme stručněji, význam jin a jang znamená, že vesmír je řízen kosmickou dualitou, sadami dvou protichůdných a doplňujících se principů nebo kosmických energií, které lze pozorovat v přírodě. Čím je toto rozdělení pro člověka zajímavé? A dotýká se nějak lidí?

Černá, nebo bílá? Obě

„Prvky jin a jang přicházejí ve dvojicích – jako jsou měsíc a slunce, žena a muž, temný a jasný, chladný a horký, pasivní a aktivní atd.,“ vysvětluje Jaegere Stefane, autor knihy Geomedický přístup k čínské medicíně: původ symbolu jin-jang. „Ale pozor, jin a jang nejsou statické nebo vzájemně se vylučující pojmy. Zatímco svět se skládá z mnoha různých, někdy protichůdných sil, tyto mohou koexistovat a vzájemně se doplňovat. Někdy síly opačné povahy dokonce spoléhají jedna na druhou. Povaha jin–jang spočívá ve vzájemné výměně a souhře obou složek.“ Ukažme si to na příkladu. Třeba takové střídání dne a noci je jedním z nich – bez světla nemůže být stín. Proto je rovnováha jin a jang tak důležitá. Je-li jin silnější, bude jang slabší a naopak. Jin a jang se mohou vyměňovat za určitých podmínek, takže obvykle nejsou jin a jang sami. Jinými slovy, prvky jin mohou obsahovat určité části jangu a jang může mít některé složky jinu, proto ten známý černobílý symbol. Tato rovnováha jin a jang je vnímána ve všem. A promítá se i do osobností lidí.

Mnoho lidí ví, že jin se může odkazovat na ženský princip a jang na mužský. V tomto smyslu jsou často vysvětlovány a používány, ale nemusí to tak nutně být. Jak však upozorňují odborníci z Kolumbie na serveru Psychologia.co, jin a jang také poukazují na kontrast mezi tmou a světlem, nocí a dnem, vodou a ohněm, studeným a horkým, pasivním a aktivním nebo introvertem a extrovertem. Jak tedy odhalit, co se skrývá ve vaší osobnosti? Abychom byli přesnější, použijeme tyto termíny k označení souboru psychologických charakteristik, které popisují něčí charakter a typické chování. V čínské tradiční medicíně je jin studená a jang horká. Někteří lidé mají více jin přirozeně, zatímco jiní mají více jang. Ale není nutné přesné rozdělení na pohlaví. Jsou ženy více jangové, stejně jako jsou muži více jinoví. Muž, který je převážně jin, není o nic méně než člověk, který je převážně jang (jang muž) – jsou prostě odlišní. Podobně žena jang není o nic méně než žena jin.

Co je lepší? Jin, nebo jang?

Při aplikaci na lidi jsou jin a jang spojeny se specifickými fyzickými a psychologickými charakteristikami. Tento koncept je velmi podobný typologii temperamentů. Sangvinik a cholerik jsou horké typy a oba by mohly být klasifikovány jako typy jang. Flegmatik i melancholik jsou chladné typy, takže by byly považovány za typy jin.

Ačkoli se zdá, že západní svět upřednostňuje aktivní a ambiciózní typy jangů, stále více si cení i uvolněných a klidných typů jinů. Další důležitou poznámkou je, že zatímco většina lidí je nakloněna tak či onak, je to ideální rovnováha mezi nimi. Někteří lidé, zejména typy jang, mají sklon velmi milovat sami sebe a zdráhají se měnit. Jejich přebytečné teplo se jim doporučuje vyvážit jídly a činnostmi jin. Podobně se navrhuje, aby jednotlivci s přebytkem jinu (studený) vyvažovali svá těla a temperament aktivitami a potravinami typu jang.

Když jsem jin

Pokud jste převážně jin, máte více vlastností jin, jako jsou moudrost, představivost, mír, relaxace a spokojenost. Na rozdíl od typů jang se můžete plně uvolnit a jít s proudem života bez obav o svou budoucnost. Lidé často upřednostňují silnou jangovou energii a považují jinovou energii za pomalou a nudnou. Avšak jinová vytrvalost může někdy přinést významnější výsledky než netrpělivá a agresivní energie typů jang. Máte-li převahu jinové energie, většinou se to na vás projevuje těmito negativními příznaky: zaspávání, přehánění, pomalé myšlení, pomalost, lenost, nutkavé chování, nedostatek motivace, apatie, přejídání, přibývání na váze. Poznáváte-li se, využijte ke korekci či nápravě činnosti a potraviny jangu, mezi něž patří aktivity jako kardio, jogging, běh, jízda na kole, plavání, rychlý tanec, turistika, zápas (box), cokoli dobrodružného, stanovte si cíle, a to i v pracovních závazcích. A jaká jangová jídla vás probudí? Taková, která obsahují koření, kuřecí nebo jehněčí maso, česnek, cibuli, dýni a kávu. Také se doporučuje, aby lidé s nadbytkem jinu snížili spotřebu potravin jin (viz níže u jangu).

Když jsem jang

Typ osobnosti jang je o akci, ambicích, odvaze, extroverzi, vzrušení a dobrodružství. Protože jangové chtějí dělat věci rychle a ještě rychleji, jsou často bohatí a dobře propojení. Ale i u nich, když je jangu hodně, se objevují negativní příznaky jako hněv, neklid, frustrace, násilí, neschopnost uvolnit se, pravidelné bolesti hlavy, nespavost, nemožnost sedět, závislosti nebo potřeba neustálé stimulace. Tento přebytek jangu můžete regulovat snížením spotřeby potravin jang (viz výše) a konzumací více potravin jin, jako jsou kravské mléko, sýr, syrová zelenina (zejména hlávkový salát a okurka), jogurt, ryby nebo hovězí maso. Kromě jídla je dobré zapojit i jinové aktivity jako jóga, Tai chi, protahování, vzpírání, golf, pomalá chůze nebo rybolov.

Je-li vám jasno, jak na tom jste, můžete začít objevovat nové aktivity a jídla, které váš život posunou směrem k rovnováze a vy se budete cítit lépe.

Doporučujeme

Načíst další články