.

. Zdroj: Instagram @maryljean a @cocobeautea

Už máte svůj udržitelný pár? Ikonické tenisky, které míří zelenějším směrem

Vyrobit udržitelnou tenisku není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Doba jde ale kupředu a i zavedené love brandy představují udržitelnější verze svých nejpopulárnějších modelů. Pojďme si je představit.

New Balance 574 Green Leaf

Oblíbené tenisky New Balance 574 jsou od dubna k mání také v ekologičtější variantě. Společnost se totiž zavázala ke green leaf standardům, a tak nyní své zavedené modely vyrábí udržitelnějším způsobem. U obuvi to znamená, že alespoň 50 % materiálů v jejím svršku pochází z ekologicky preferovaných zdrojů a alespoň jeden materiál v podrážce využívá přibližně 3 % biologického nebo 5 % recyklovaného obsahu. „Zelenější“ 547 jsou k mání ve čtyřech odstínech. A mimochodem, k udržitelným patří i model ze spolupráce New Balance x Ganni.

TIP NA VIDEO: Jaké základy šatníku by vám neměly chybět?

Video placeholde

Pokračování 2 / 7

Veja

Veja je francouzsko-brazilská značka založená v roce 2004, která z udržitelnosti jako první učinila atribut přitažlivosti. Už o dva roky později totiž představila kůži vyráběnou bez použití chromu, těžkých kovů a nebezpečných kyselin. Známý je také fakt, že se některé jejich modely mimo jiné vyrábějí z recyklovaných plastových lahví – na jeden pár stačí tři. S těmito a řadou dalších aktivit značky v oblasti udržitelnosti máte jistotu, že po kterémkoli páru sáhnete, bude splňovat vysoké standardy.

Pokračování 3 / 7

Reformation Harlow

Také americká udržitelná značka Reformation nedávno představila svoji teniskovou linii – ta obsahuje celkem pět klasicky bílých modelů Harlow s různě barevnými detaily (jeden s kytičkami!). Boty jsou sice vyrobeny z kůže, nicméně neobsahují ani stopu toxického šestimocného chromu. Tenisky Reformation jsou podle výrobce také 100% recyklovatelné – z obnošených podrážek budou nové, měkká část boty zase půjde na výrobu podložek či výplní.

Pokračování 4 / 7

Novesta Star Master

Výrobní závody Novesta založil na Slovensku v roce 1939 Jan Antonín Baťa, bratr známějšího obuvníka Tomáše a také dědic jeho impéria. Od samého počátku jde o nekompromisní brand, který sází na nadčasový design a kvalitní materiály, díky nimž boty vydrží co nejdéle. Podrážka je vyráběna z přírodního kaučuku, plátno z organické bavlny, vše je certifikované. To se týká zejména jejich vlajkových bot Star Master, jimž se také říká trampky. Značka se navíc snaží zpracovávat zbylou gumu – třeba při výrobě holínek.

Pokračování 5 / 7

Vans Circle Vee

Krok směrem k větší udržitelnosti učinila také oblíbená skejťácká značka Vans, a to prostřednictvím kolekce Eco Positivity. Ta kromě oblečení zahrnuje tenisky Circle Vee, které vycházejí z ikonického tvaru modelu Old Skool. Svršek je vyrobený ze 48 % z bio bavlny a ze 47 % z konopí, zatímco podrážka je z přírodní pryže. Kolekci, která vyšla u příležitosti letošního Dne Země, zdobí retro potisky inspirované pytli na obilí.

Pokračování 6 / 7

Converse Renew

Klasické conversky jsou udržitelné už jen proto, že je člověk často nosí až do rozpadnutí. Jestli ale chcete udělat krok vpřed s novým párem, můžete to zkusit s Converse Renew. Jejich design vychází z nadčasového tvaru Chuck Taylor 70. Vzniklo několik modelů, které spojuje gumová podrážka Crater Foam, částečně vyrobená z pryžového odpadu. Vršek je tvořen buď prodyšným úpletem, nebo organickou bavlnou. A dírky na tkaničky nemají typické hliníkové kroužky.

Pokračování 7 / 7

Superga 4089 Training 9TS Vegan

Italskou značku Superga, která loni oslavila 110 let existence, si oblíbila vévodkyně Catherine i Emily Ratajkowski, která je nyní i její ambasadorkou. Společně představili kapsulovou kolekci, která zahrnuje několik modelů – mimo jiné třeba 4089 Training 9TS Vegan, které jsou vyrobené z recyklovaného nylonu a veganské kůže. Najdete zde také klasický uhlazený model Cotu, který je rovněž vegan. Udržitelnější kousky ovšem v nabídce značky najdete i mimo tuto konkrétní spolupráci – hledejte v kolekcích Vegan nebo Organic.