Konec iluzí o nadčasovém francouzském stylu. Paříž ovládly trendy Y2K

3 min čtení

3 min čtení

V poslední dekádě se styl Pařížanek stal synonymem nadčasové módy, která čerpá retro prvky ze 70., popřípadě 90. let. Základem byly klasické rovné džíny, cropped kardigany, blůzy s nabíranými rukávy nebo třeba midi šaty. S příchodem Y2K trendů se ale tento zdánlivě neochvějný styl otřásá v základech a i jeho někdejší ikony sahají po oblečení inspirovaném módou roku 2000.

Generační střídání a posun od raných devadesátek k módnímu stylu, který kulminoval na přelomu milénia, začíná ovlivňovat i to, co si představujeme pod pojmem pařížský styl. Květované midi šaty postupně vytlačují sexy slip dress, popřípadě transparentní strečové bodycon dress (šaty na tělo). Rovné džíny zase ustupují baggy nohavicím. Klasické kardigany na knoflíky poslal do zapomnění návrhář Simon Porte Jacquemus, když představil svůj model se zlatou sponkou přes ňadra – na Instagramu ho nelze minout. Současná pařížská móda se zkrátka proměňuje po vzoru té světové. A i když je kult nonšalantní Francouzky s ofinou stále silný, na scénu nastupuje koncept její mladší sestry, která se narodila v roce 2000 a teprve nyní s gustem objevuje tehdejší sexy módu. Základy šatníku patří dospělým, teď (nebo alespoň následující léto) je čas se prostě bavit.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii balerínek, kterým k popularitě pomohla Brigitte Bardot

Na tuto estetiku reagují i některé pařížské značky, které si oblíbila generace Z – jako například Coperni, kterou založili dva bývalí spolužáci Sébastien Meyer a Arnaud Vaillant. Jejich poslední kolekce byla plná přiléhavých siluet: zejména dlouhých sukní s nízkým pasem doplněných topy, které spíše připomínaly uvázaný šátek.

O tom, jak s trendy zahýbala jarní kolekce Miu Miu, už bylo napsáno také mnoho – jen pro připomenutí, mikro mini sukně z této kolekce před dvěma měsíci tapetovala Instagram a takřka nebylo influencerky (nebo influencera), která by této kolekci nedělala promo. Nedávno upoutala pozornost také pařížská značka Miaou, která navázala spolupráci s jednou z nejvytíženějších modelek současnosti – Palomou Elsesser. Výsledkem je kolekce plná strečových topů, pouzdrových sukní, korzetů a kalhot s proklatě nízkým pasem.

Loading
Loading
Loading

Mezi stylovými slečnami si popularitu vydobyla i značka Musier módní influencerky Anne Laure Mais. Ta ji zakládala ve stejné době jako Jeanne Damas svoji Rouje. Na rozdíl od ní ale Mais brzy upustila od květovaných midi šatů a romantických halenek a začala nabízet modernější střihy – výsledkem je, že dnes u ní seženete kousky v podstatě vhodné do capsule šatníku, ovšem s vytříbeným Y2K přesahem. Najdete zde klasické bílé kalhoty, nechybí marinière proužky, ale ani barevně pruhované úpletové topy a tílka s rafinovaně asymetrickými ramínky.

Možná si však její název budete plést s jinou pařížskou značkou – Mirae zakladatelky Camille Jarmon. Ta nyní zásobila francouzské módní influencerky svými saténovými slip šaty. Nepředstavujte si ovšem Kate Moss a devadesátkovou uhlazenost – na řadu zcela vážně přicházejí barevní motýli. Dalším modelem, který se vyskytuje na více instagramových účtech, jsou „malé růžové“ šaty. I takhle dnes vypadá styl Francouzek.

Loading
Loading

Jaké Y2K trendy si zamilovaly Pařížanky? Inspiraci najdete v následujících kapitolách. >>>