Když není nálada na sukni ani na šaty: Nejlepší letní kalhoty pro horké dny

2 min čtení

2 min čtení

Teploty pomalu začínají atakovat třicítky, to ale neznamená, že musíte strávit zbytek jara a celé léto s odhalenýma nohama. Do šatníku se vyplatí zařadit i několik párů kalhot z příjemných prodyšných materiálů.

Jestli platí rčení „Za vším hledej ženu“, dalo by se v módě parafrázovat jako: „Za vším podstatným, co v dámském odívání vzniklo, hledej Coco Chanel.“ „Jednou z nejradikálnějších změn pro ženy bylo postupné přijímání kalhot, které již nebyly považovány za výstřelek nebo za ryze praktickou módu,“ píší historičky Valerie Mendes a Amy de la Haye v knize 20th Century Fashion. „Chanel to výrazně urychlila tím, že byla během dne často fotografována ve volných kalhotách námořnického stylu, pro které se vžil název yachting pants. Díky ní začaly ty nejstylovější mladé ženy nosit kalhoty pro volný čas, zejména na plážové aktivity nebo v podvečer na doma – ve druhém případě v podobě hedvábných pyžamových kompletů v čínském stylu.“

TIP NA VIDEO: Historie malých černých šatů

Ženy naučila oblékat kalhoty Francouzka. Je tak trochu paradoxem, že právě ve Francii byl zákon, který je Pařížankám zakazoval nosit, zrušen teprve v roce 2013. Vznikl v roce 1800 v reakci na Velkou francouzskou revoluci, kdy se ženy chtěly přidávat k dělnické frakci sansculotů. Ti na rozdíl od bohatších vrstev nenosili nadýchané kulotky ke kolenům a punčochy, ale obyčejné dlouhé nohavice – pantalóny. Ženy dle zákona musely zažádat o speciální povolení, když chtěly nosit kalhoty. Zákon byl samozřejmě ve 20. století ignorován a spíše se na něj zapomnělo. Nakonec byl formálně zrušen pro neslučitelnost s francouzským právem a hodnotami.
Perlička z historie

Už před sto lety tedy ženy věděly, že v horku jsou pohodlné, ale stylové kalhoty perfektní volbou – a letošní kolekce tuhle dávnou pravdu opět stvrzují. Mísí se v nich jak trendy z nedávných let, kdy jsme se učili nosit zkrácené kulotky a objevovaly pohodlí volných palazzo nohavic, tak i aktuální 2YK vlna, která přinesla flare střih a nebojácné módní vzory. Pokud jste si na ně netroufla v zimním období, letní uvolněná nálada vás přesvědčí snáz.

Anebo vsaďte na nadčasovou klasiku v podobě jemných proužků či gingham kostiček. Současně zůstává materiálem číslo jedna len, který se možná trochu mačká, ale díky chladivým účinkům mu to budiž odpuštěno. Míra pohodlí je u letních kalhot také příjemná – volnější nohavice nezřídka doprovází i elastický pas. Výhodou je i jejich splývavý „pyžamový“ střih, který vytváří velmi lichotivou siluetu.

Inspirace z Instagramu: Letní kalhoty

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading