Minimalistické a vzdušné: Zamilujete si nejžádanější letní šaty?

2 min čtení

2 min čtení

Svět módy pravidelně vychvaluje univerzalitu malých černých, často ale při tom zapomíná na jejich bílou verzi, která má mnohem delší historii a hlavně – je ideálním letním kouskem, který vás zachrání při jakékoliv příležitosti. V čem spočívá kouzlo „malých bílých“ a kde sehnat ty nejkrásnější?

Téměř 150 let před tím, než Coco Chanel v druhé polovině 20. let představila malé černé a přepsala tak jednou provždy dějiny odívání, se nenápadně zrodil fenomén jednoduchých bílých šatů. Za touto dnes téměř neznámou, byť tehdy přelomovou fashion revolucí nestál nikdo jiný než osobitá Marie Antoinetta.

TIP NA VIDEO: Souboj velikostí S vs. XL: Které šaty lichotí každé postavě?

Francouzskou panovnici totiž v roce 1783 slavná malířka Élisabeth Louise Vigée Le Brun zvěčnila na plátně v jednoduchých bílých šatech z mušelínu. Výběr modelu, který nedisponoval korzetem ani honosným zdobením, tehdy způsobil velký poprask. Kromě toho, že se zcela vymykal dobové módní normě, okolí pohoršoval také materiálem, u kterého údajně hrozilo, že odhalí více, než bylo akceptovatelné. Královský dvůr Antoinettě vyčítal, že oblečením róby připomínající lacinou „utěrku komorné“ zesměšnila majestát celého francouzského trůnu. Jak už to ale u přelomových záležitostí bývá, i tyto zprvu zavrhované šaty postupně začaly získávat na oblibě i u širší veřejnosti.

Marie Antoinetta ve „skandálních“ šatech na obrazu od Élisabeth Louise Vigée Le Brun.

Zatímco model Marie Antoinetty byl plný volánů a nadýchaných rukávů, již na konci století se do módy dostal empírový střih vycházející z antického pojetí šatů. Tehdejší modely se vyznačovaly vysokým pasem, odhaleným dekoltem a krátkým rukávem. Byly šité dle jednoduchého střihu a hlavně z lehkých materiálů, což ženám dávalo mnohem více volnosti. Klasické bílé šaty, které dodnes rok co rok nosíme během horkých letních dní, mají své počátky právě zde.

Šlechtična Thérésa Cabarrus, zvaná madame Tallien, v empírových šatech v roce 1806.

Během 20. let 20. století se móda postupně diverzifikovala, a tak se i malé bílé pravidelně měnily dle estetiky a trendů dané dekády. Jejich význam v každodenní módě ale nebyl nijak zvláštní, neboť na síle od roku 1926 nabíraly hlavně malé černé šaty dle návrhu Gabrielle Chanel.

I přesto však jejich bílé „sestřenice“ zažily několik slavných momentů, a to především filmových. Kromě notoricky známé scény Marilyn Monroe ve snímku Slaměný vdovec vzpomeňme třeba na bílé šifonové „koktejlky“ Elizabeth Taylor ve filmu Kočka na rozpálené plechové střeše z roku 1958. Ve swingujících 60. letech se následně popularizátorkami jednoduchých šatů staly ikony jako Twiggy, Brigitte Bardot nebo Jane Birkin. Jejich áčkové mini modely by v módní konkurenci s přehledem obstály i dnes. A že se móda cyklicky vrací pak nedokazuje lépe nikdo jiný než princezna Diana. Sněhobílé košilové midi šaty s lehce nabíranými rukávy a páskem, v nichž vyrazila v roce 1983 na cestu po Austrálii, jako by vypadly z instagramového účtu nějaké současné módní expertky.

Elizabeth Taylor ve filmu Kočka na rozpálené plechové střeše z roku 1958.

Jane Birkin na letišti v Londýně.

Brigitte Bardot na tiskové konferenci v roce 1965.

Twiggy v Paříži v roce 1967.

Princezna Diana při návštěvě Austrálie v roce 1983.

Navzdory názvu malé bílé (na zahraničních e-shopech je hledejte pod označením Little White Dress či zkratkou LWD) v roce 2022 platí, že vůbec nejoblíbenějším letním kouskem jsou vzdušné midi šaty ušité po vzoru Marie Antoinetty z mušelínu, lnu či přírodní látky cupro.

Na jedné straně se pak mezi trendy střihy stále drží nabírané balonové rukávy, často doplněné žabičkovaným topem pro vyvážení proporcí, na straně druhé v aktuálních kolekcích narazíme i na rozevláté modely s dlouhými špagetovými ramínky odhalujícími většinu zad. Vůbec největším letošním trendem jsou pak ale nařasené šaty od londýnského labelu Tove, které lákají na příjemné propojení ryze feminního střihu s příjemnou vzdušností. Nejen je najdete níže v naší galerii tipů na nejkrásnější bílé šaty na léto 2022.

Loading
Loading
Loading
Loading