Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Zvládáte novoroční stres? Uvolněte se a pracujte s ním!

Starý rok je už nenávratně pryč, teď před sebou máme rok nový. Během něj můžeme dokončit to, co jsme v tom minulém nestihli, začít něco nového, splnit si sny. Přelom roku je pro mnohé z nás stresujícím obdobím, uvědomujeme si, že do nového roku jdeme často s nějakým tím dluhem, navíc nevíme, co nás letos čeká za nástrahy. Nepodléhejte tomu, uvolněte se a zkuste se stresem pracovat.

Co stres dělá s naším tělem?

Když jsme ve stresu, nadledvinky začnou produkovat kortizol, což je stresový hormon, který ve větší koncentraci zapne náš sympatický systém, stimuluje nadledvinky k produkci dalších stresových hormonů a spouští i příznaky stresu jako je zpomalené zažívání, zrychlené dýchání, zvýšený krevní tlak atd. Jakmile stres skončí, vše se zase vrátí do normálu.

Víte, že pokud se se stresem potýkáme opakovaně každý den, může dojít ke vzniku chronického stresu, kdy už si tělo vlastně ani neuvědomuje, že nejde o život?

Jak se stresem pracovat a zvítězit nad ním?

Množství stresu, kterému jsme vystaveni, většinou nemůžeme nijak ovlivnit, to ale neznamená, že se s ním máme smířit. Naopak. Základem zvládnutí stresu je odhalit jeho spouštěče a minimalizovat je. To se ale snáz řekne, než provádí, takže je třeba vědět i co dělat, když už ke vzniku stresové situace dojde. Jak ji zvládnout co nejlépe a zvítězit nad ní? Jak se nedostat ještě do většího stresu?

Tip číslo jedna: Uvolněte se

Neustálé napětí našemu organismu neprospívá, naopak se může stát právě tím stresovým spouštěčem. Naše tělo potřebuje i relax, je tedy důležité umět se uvolnit. Skvělým způsobem je třeba prodýchávání, uvolnit vás může i partnerská masáž. Fajn je i procházka na čerstvém vzduchu.

Tip číslo dva: Nepodceňujte odpočinek

Odpočinek a kvalitní spánek. To je přesně to, co naše tělo potřebuje. Jeden z nejčastějších stresů, které trápí nejednoho z nás, patří stres ze vstávání. Večer uléháme do postele s vědomím, že se ani nenadějeme a je tu ráno, kdy budeme muset vstát, dost možná se ani pořádně nevyspíme a naše tělo si neodpočine.

Zbavte se tohoto stresu, naučte se odpočívat a pořádně se každý den vyspěte. Večer před spaním se vyhněte těžkým a kořeněným jídlům, odstěhujte z ložnice televizi, dobře vyvětrejte, starosti nechte před dveřmi do ložnice. Každý den uléhejte přibližně ve stejný čas, ráno tak i vstávejte.

Naplánujte si zimní i letní dovolenou, alespoň jedna z nich by měla trvat alespoň dva týdny v kuse. Je jedno, jestli ji strávíte na chaloupce u lesa nebo si koupíte letenky na Bali, na dovolenou se ale určitě vydejte.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Tip číslo tři: Zaměřte se i na svůj jídelníček

To, co jíme, ovlivňuje nejen náš organismus, naši hmotnost nebo imunitní systém, ale také to, jak zvládneme pracovat se stresem. Jen se zamyslete. Na co máte chuť, když jste ve stresu? Určitě na sladké, protože sacharidy podpoří tvorbu serotoninu v našem mozku.

Tím ale dojde k výkyvům hladiny krevního cukru, což nám zrovna nepomůže. Lepší jsou komplexní sacharidy, důležitá je i stabilizace hladiny krevního cukru, díky čemuž se budeme lépe soustředit a nebudeme tolik podráždění. S úzkostí může pomoci i vitamín C nebo D, aminokyselina L-tryptofan zase navodí pohodu, usnadní spánek a odbourá podráždění.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Tip číslo čtyři: Naučte se říkat ne

V práci se vám kupí jeden úkol za druhým, doma jakbysmet. Jedním ze způsobů, jak minimalizovat stres, je naučit se říkat ne a umění rozdělit práci i mezi ostatní. Nenakládejte vše na svá bedra. Že novoroční úklid musí být dokonalý? I přesto vám s ním může pomoci manžel, děti nebo třeba paní na úklid. Zrovna tak i s mytím nádobí nebo venčením zvířecích kamarádů.

Tip číslo pět: Zkuste bylinky

Některé z nás napadne zajít do lékárny nebo k lékaři a koupit si něco na uklidnění. Není to ale zbytečné? Na tohle je dost času, nejprve zkuste bylinky, které vás mohou uvolnit, uklidnit, jako třeba taková levandule. Kromě ní ale existují ještě tzv. adaptogeny, které vás chrání od stresu, napomáhají regeneraci a také znovunastolení rovnováhy. Mezi ně patří například bazalka, reishi, kurkuma dlouhá, lékořice lysá nebo třeba klanopraška čínská.