Levandule na všechno

Levandule na všechno Zdroj: iStock.com

Levandule pomůže s krásou, jídlem i spánkem. Objevte její široké účinky

Levandule u nás sice volně neroste, ale najdete ji v mnoha zahrádkách a na terasách. A vzhledem k horkému počasí se jí daří lépe a lépe. Pokud ji někde ve svém okolí máte, využijte ji. Jako rostlina má široké spektrum účinků a bude vám dobrým pomocníkem v kuchyni i v péči o tělo.

Levandule má velké využití v kosmetice, aromaterapii a nezanedbatelná je i v kuchyni. Mrazuvzdorné polokeře s úzkými, stříbřitě zbarvenými listy a modrofialovou barvou květů mají rády sluníčko a dobře propustnou půdu. Květy obsahují blahodárné, typicky vonící silice, které zklidňují nervový systém, působí příznivě na psychiku člověka a mají i protizánětlivé účinky. Tereza Hemzová s bylinkové firmy Sonnentor, zabývající se ekologickým zemědělstvím a zpracováním a produkcí bylinek, doporučuje toto levandulové využití.

Zklidněte nervy

Proti stresu, duševní únavě, po náročné dni plného napětí si uvařte šálek levandulového čaje, třeba i v kombinaci s meduňkou, chmelem nebo třezalkou. Bude pro vás doslova balzámem pro unavenou duši.

Pokračování 2 / 5

Využití v kuchyni

Levandule je nepostradatelnou bylinkou francouzské kuchyně a věhlasného Provenskálského koření. Její květy přidejte do sušenek, marmelády nebo je zkuste kandovat a zdobit jimi dezerty. “Výborný je i olivový olej, do kterého dáte na několik týdnů luhovat větvičku levandule.” radí odbornice Teraza Hemzová. Fialová kvítečka využijete i při pečení ryby nebo jehněčího. S levandulí se dá v kuchyni dobře experimentovat a ona se vám odmění krásnou vůní a svou typickou chutí.

Tip na Levandulový cukr

200 g krystalového nebo moučkového cukru smíchejte se lžičkou sušených levandulových květů, dejte do skleničky, dobře uzavřete a umístěte na tmavé místo. Po týdnu můžete krásně voňavý levandulový cukr použít na pečení moučníků, sušenek, zdobit jím dezerty nebo nápoje. Pokud u vás cukr v kuchyni nemá uplatnění, stejným způsobem si také můžete vyrobit třeba med.

Pokračování 3 / 5

Pro relax a krásu

Levanduli jako skvělou bylinku do koupelí znali už staří Řekové a Římané, tomu napovídá již její název, vznikl totiž z latinského lavare, mýt. Užijte si relaxační koupel nebo si vyrobte tekuté levandulové mýdlo. Připravit si také můžete levandulovou koupel, po ní si dopřejte jemnou masáž levandulovým tělovým olejem, který zregeneruje vaše unavené tělo, uklidní svalové i nervové napětí. Levandulový olej také hojí popáleniny nebo zklidňuje pokožku po opalování.

Levandulová koupel

2 hrsti čerstvých nebo 1 hrst sušených levandulových květů přelijte vařící vodou (1,5 l) a nechte zhruba 20 minut luhovat. Nálev přeceďte a vlijte do koupele. Výluhem si také můžete opláchnout vlasy po umytí. Účinkuje proti lupům a pomáhá při regeneraci mastných vlasů.

Tip na tekuté levandulové mýdlo

Na jeden litr voňavého zázraku budete potřebovat:

2 hrsti levandulových květů, (levandule sypaná bio)

1 litr vody

3 PL nastrouhaného jádrového nebo přírodního biomýdla

Nejprve uvařte silný levandulový čaj. 2 hrsti levandulových květů zalijte litrem vařící vody a nechte 10 minut luhovat. Poté slejte. Jádrové nebo jiné přírodní biomýdlo najemno nastrouhejte, vsypte do levandulového čaje a dejte zahřívat. Neustále míchejte, dokud se vločky mýdla nerozpustí. Poté nechte vychladnout a průběžně promíchávejte. Hotové levandulové tekuté mýdlo naplňte do lahví či zásobníků na mýdlo.

Pokračování 4 / 5

Vyžeňte nezvané hosty

Mouchy, moly a všelijaký hmyz, který doma nechcete. Naplňte látkový pytlíček levandulí a pro extra dlouhotrvající vůni pokapejte pytlíček pár kapkami éterického levandulového oleje Sonnentor. Levandule nevoní ani mravencům a komárům, vyřešíte tak tři mouchy jednou ranou.

Upcyclingový trik

Polštářky můžete ušít třeba ze starého oblečení nebo ložního prádla a potěšit dárkem své nejmilejší.

Pokračování 5 / 5

Pro voňavé a čisté prádlo

Ani v této oblasti se levandule neztratí. Chemické vůně nahraďte těmi přírodními, které nedráždí. Použití levandule v aviváži dezinfikuje prádlo a zmírňuje elektrické výboje v sušičce prádla, pomáhá zachovat stálost barev, čistí buben pračky od vodního kamene a pomáhá tak udržet pračku čistou a funkční.

Tip na domácí přírodní aviváž

Na 1 litr levandulové aviváže budete potřebovat:

Skleněnou nádobu na uskladnění

0,5 l bílý vinný ocet

0,5 l kohoutkové převařené vody

20 kapek Levandule éterický olej bio

Existuje i varianta pro ultra hebké prádlo. K základní aviváži můžete přidat ještě 2 lžičky rozpustného lanolinu a 10 g kyseliny mléčné, vše promíchejte a dobře uskladněte.

Příprava

Připravenou skleněnou nádobu nejdříve důkladně omyjeme a osušíme. Následně ji do poloviny naplníme octem, dolijeme vodou a promícháme. Přidáme 20 kapek éterického oleje, který prádlo krásně provoní a neutralizuje pach octa. Nádobu uzavřeme a umístíme na stinné místo. Používáme jako klasickou aviváž - jen vždy před použitím je potřeba nádobu protřepat.