Oscaři 2022: Kde vidět všechny nominované filmy?

Svět zná letošní nominace na Oscary! 94. ročník předávání Cen Americké filmové akademie proběhne 27. března v tradičním Dolby Theatre v Hollywoodu. To je ještě spousta času na to, zajímavé nominované snímky nakoukat, no ne? Zjistily jsme, na které z nich můžete (nebo brzy budete moct) zajít do českých kin, případně na jakých streamingových službách je možné si je pustit.

Americká filmová akademie v úterý 8. února odhalila filmy a filmové tvůrce nominované na ceny Oscar. Nejvíce nominací, tedy celý tucet, posbíral dramatický vztahový western režisérky Jane Campion Síla psa. Prestižní trofej může získat v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší zvuk, nejlepší hudba a nejlepší výprava. Šanci na ocenění má i celý herecký ansámbl snímku, tvořený Benedictem Cumberbatchem, Jessem Plemonsem, Kodim Smit-McPheem a Kirsten Dunst.

TIP NA VIDEO: Nezapomenutelné looky a okamžiky z historie Oscarů

S deseti nominacemi je Síle psa v patách velkolepé sci-fi Duna. Film Denise Villeneuvea dle očekávání posbíral nominace v technických kategoriích, ale (na žánrový film poněkud překvapivě) zabojuje i o sošku pro nejlepší film. O pomyslné třetí místo se pak se sedmi nominacemi dělí remake klasického muzikálu West Side Story a autobiografický film Kennetha Branagha Belfast. Ze zahraničních filmů zaujal i kritiky oceňovaný japonský kus a hit festivalů Drajv maj kár, dále dánský snímek Nejhorší člověk na světě nebo Boží ruka Paola Sorrentina.

Zajímavých kousků, které se objevily mezi nominovanými, je ale mnohem víc. Vybraly jsme snímky, které nás lákají, případně už jsme je viděly a můžeme je jen doporučit. Kam na ně zajít, případně na jaké streamovací platformě si je pustit?

Síla psa

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, dvakrát nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší zvuk, nejlepší hudba, nejlepší výprava

Kde film vidět? Od 1. prosince 2021 na Netflixu.

Vztahový papiňák na pozadí westernových kulis režírovala Oscarem již oceněná Jane Campion. Po téměř třiceti letech je tohle její další šance na prestižní ocenění, úspěch je to ale i sám o sobě. Po všech směrech strhující psychologický snímek s vynikajícími hereckými výkony jde až na dřeň a emoce z něj odkapávají pomalu a hutně jako dehet.

Foto z filmu Síla psa.

Belfast

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší původní scénář, nejlepší původní píseň, nejlepší zvuk

Kde film vidět? V kinech od 24. února 2022.

Příběh malého chlapce a jeho rodiny se odehrává v prostředí irské dělnické třídy a na pozadí dramatických událostí 60. let 20. století. Ačkoliv tato doba sama o sobě nabízí nosných námětů víc než dost, autobiografický film britského hereckého miláčka Kennetha Branagha podle upoutávky slibuje spíše sentimentální vzpomínání režiséra a scenáristy v jedné osobě na vlastní dětství.

Foto z autobiografického dramatu Belfast.

V rytmu srdce

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší herec ve vedlejší roli

Kde film vidět? Od 13. srpna 2021 na Apple TV+.

Dospívající Ruby, která je jedinou slyšící v klanu neslyšících. Drama o mladé ženě, která se musí rozhodnout mezi povinností a péčí o rodinu a svýmy sny a vlastní životem, zaujalo na cenách BAFTA, získalo dvě nominace na Zlatých glóbech a vyloženě bodovalo na filmovém festivalu Sundance.

Foto z filmu V rytmu srdce.

K zemi hleď!

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší původní scénář, nejlepší střih, nejlepší hudba

Kde film vidět? Od 24. prosince 2021 na Netflixu.

Hvězdně obsazený divácký hit z přelomu roku asi není třeba dlouze představovat. Jeden z aktuálně nejsledovanějších filmů na Netflixu svedl dohromady nejzářivější současné herecké hvězdy a bere si na paškál laxní přístup politiků, novinářů i celé společnosti k hrozícímu konci světa, kterému dost možná brzy budeme čelit (i když zřejmě ne v podobě zdivočelé komety) i ve skutečném světě.

Foto z filmu K zemi hleď!

Duna

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší hudba, nejlepší výprava, nejlepší kostýmy, nejlepší masky, nejlepší vizuální efekty, nejlepší zvuk

Kde film vidět? V kinech od 21. října 2021.

Pokud jen trochu sledujete sci-fi žánr, ať už na plátně, v televizi, nebo v literatuře, legendární Dunu Franka Herberta jistě znáte. Stejně jako jste patrně slyšeli o jeho filmovém zpracování z 80. let, které se stalo extrémním propadákem a dodnes figuruje na předních příčkách žebříčků nejhorších filmů všech dob. Nyní se náročné látky chopil kanadský režisér Denis Villeneuve a výsledek je dechberoucí.

Foto ze sci-fi velkofilmu Duna.

Král Richard: Zrození šampiónek

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší původní scénář, nejlepší střih, nejlepší původní píseň

Kde film vidět? V kinech od 25. listopadu 2021 a od 8. února 2022 na HBO GO.

Venus a Serena Williamsovy jsou geniální sportovkyně, jejichž sláva dávno přesáhla hranice tenisových kurtů. Jak se dvě holky z Comptonu dostaly na špičku světové tenisové scény? Lví podíl na tom má jejich otec a trenér v jedné osobě: Richard Williams (hraje ho Will Smith). Životopisný snímek režiséra Reinalda Marcuse Greena zachycuje vyrůstání talentovaných tenistek i smělý plán jejich táty na úspěch.

Foto z filmu Král Richard: Zrození šampiónek.

Lékořicová pizza

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší původní scénář

Kde film vidět? V kinech od 31. března 2022.

Uznávaný californský režisér Paul Thomas Anderson má na kontě temně romantickou Nit z přízraků, vynikající thriller Až na krev nebo třeba psychologické drama Mistr. Ve své novince zvolil civilnější příběh: diváci sledují dospívání Alany (Alana Haim) a Garyho (Cooper Hoffman) – jak společně vyrůstají, pobíhají a procházejí zrádnou cestou první lásky v údolí San Fernanda v roce 1973.

Foto z filmu Lékořicová pizza, nostalgické komedie o dospívání.

Ulička přízraků

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší kamera, nejlepší výprava, nejlepší kostýmy

Kde film vidět? V kinech od 27. ledna.

Bradley Cooper hraje v novém filmu režiséra Guillerma del Tora muže, který na útěků před svou minulostí zabloudí do cirkusu. Tam si osvojí základy čtení mysli a stane se úspěšným mentalistou. Když v touze po penězích spojí síly s tajemnou psychiatričkou Cate Blanchett, místo vytoužené moci ho čeká jen nepříjemná cesta do vlastního nitra a nakonec i boj o život. Moderní remake klasického stejnojmenného filmu noir je silný především po vizuální stránce.

Foto z krimi thrilleru Ulička přízraků.

Drive My Car

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší cizojazyčný film, nejlepší režie, nejlepší adaptovaný scénář

Kde film vidět? V kinech od 24. března 2022.

Nejen čtyři oscarové nominace, ale také tři nominace na ceny BAFTA a Zlatý glóbus pro nejlepší zahraniční film. Japonský snímek Drive My Car se stal hitem opěvovaným snad na všech světových filmových festivalech. Adaptace povídky Harukiho Murakamiho je atmosférickým kouskem o hledání porozumění, smíření, léčbě osobních traumat, a jak název napovídá, také o radosti z řízení.

Foto z filmu Drive My Car.

West Side Story

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší kamera, nejlepší výprava, nejlepší kostýmy, nejlepší zvuk

Kde film vidět? V kinech od 9. prosince 2021.

New York 50. let a příběh starý jako lidstvo samo – dva znesvářené rody, totiž pouliční gangy, a uprostřed dva mladí zamilovaní. Klasický broadwayský muzikál vycházející z Romea a Julie se už jedné filmové adaptace dočkal, a sice v roce 1961. Nyní se námětu znovu chopil Steven Spielberg.

Foto z muzikálu West Side Story.

Spencer

Oscarové nominace: nejlepší herečka v hlavní roli

Kde film vidět: V kinech od 20. ledna 2022.

Poetický, vysoce symbolický snímek režiséra Pabla Larraína sklízí smíšené reakce. Jedni ho vyzdvihují skrze vynikající soundtrack Jonnyho Greenwooda a výkon Kristen Stewart v úloze princezny Diany, jiní jej označují za nudný, snobský a vyprázdněný. U nás si o něm více můžete přečíst v recenzi tady.

Foto z filmu Spencer.

Nejhorší člověk na světě

Oscarové nominace: nejlepší cizojazyčný film, nejlepší původní scénář

Kde film vidět? V kinech od 10. března 2022.

Skoro třicetiletá Julie žije se starším milujícím přítelem. Ten už by rád rodinu, Julie ale teprve váhá, jestli už si našla svoje místo a směřování v životě. S její nejistotou ještě víc zamává setkání s okouzlujícím Eivindem, na něhož mladá žena narazí na večírku. Hořkosladký příběh dánské mileniálky umně balancující mezi komedií a dramatem.

Foto z hořké vztahové komedie Nejhorší člověk na světě.

Boží ruka

Oscarové nominace: nejlepší cizojazyčný film

Kde film vidět? Od 15. prosince 2021 na Netflixu.

Neapol, 80. léta 20. století. Tam italský režisér Paolo Sorrentino zasadil svůj částečně autobiografický snímek Boží ruka, který je příběhem dospívajícího Fabietta. Ten v rodném městě prožívá nejen první teenagerské problémy, ale i tragickou nehodu, která změní jeho pohled na život i přístup k němu – to vše na pozadí velkolepého a nadšeně očekávaného příjezdu fotbalové ikony Diega Maradony.

Foto z filmu Boží ruka.

Temná dcera

Oscarové nominace: nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší adaptovaný scénář

Kde film vidět? Od 31. prosince 2021 na Netflixu.

Filmová adaptace knihy italské spisovatelky Eleny Ferrante je režijním debutem herečky Maggie Gyllenhaal. Vysokoškolská profesorka Leda (Olivia Colman) na dovolené v Řecku narazí na mladou matku (Dakota Johnson) a její dcerku. Osudové setkání ve starší ženě vyvolá ochranitelské pudy, ale také vzpomínky na dávné trauma. Ve vedlejší roli exceluje Jessie Buckley, která ve flashbackových scénách ztvárnila mladší verzi Ledy.

Foto z filmu Temná dcera.

Ricardovi

Oscarové nominace: nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka v hlavní roli

Kde film vidět? Od 21. prosince 2021 na Amazon Prime Video.

Lucille Ball (hraje ji Nicole Kidman) byla zbožňovanou americkou televizní herečkou, která své fanoušky dlouhá léta rozesmávala skrze obrazovku a sitcom I Love Lucy. Životopisné drama Aarona Sorkina se odehrává v zákulisí natáčení tohoto seriálu, na němž Ball spolupracovala se svým manželem Desim Arnazem (Javier Bardem). Během jednoho týdne tak sledujeme, jak ústřední dvojice čelí nejen tvůrčí, ale i osobní krizi, která ohrozí její manželství, ale i celou show.

Nicole Kidman ve filmu Ricardovi.