Nejvíce nominací na Oscara – celkem jedenáct – za rok 2022 získalo akční sci-fi Všechno, všude, najednou.

Nejvíce nominací na Oscara – celkem jedenáct – za rok 2022 získalo akční sci-fi Všechno, všude, najednou. Zdroj: A24

Oscaři 2023: Kde vidět filmy nominované v hlavních kategoriích?

Americká akademie filmového umění a věd odhalila snímky a tvůrce, kteří ji v roce 2022 zaujali nejvíce – jinými slovy, 95. ročník Cen Akademie neboli Oscarů zná své nominované. Slavnostní ceremoniál proběhne v noci z 12. na 13. března v tradičním losangeleském Dolby Theatre. To je víc než dost času nakoukat všechny počiny, které o prestižní sošku zabojují. Zjistili jsme, co kdy půjde do českých kin, případně v nabídce jakých streamingových služeb jsou vybrané filmy dostupné.

Nejvíce nominací – celkem v jedenácti kategoriích – si odnesl snímek Všechno, všude, najednou z produkce studia A24. Vedle nominací ve všech hereckých kategoriích (v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli si film vysloužil dokonce dvě nominace, a to jak pro Jamie Lee Curtis, tak Stephanii Hsu) bude formálně originální akční sci-fi o alternativních životech a paralelních realitách soutěžit také v kategoriích nejlepší hudba, původní píseň, kostýmy, střih, nejlepší původní scénář a rovněž v kategorii nejlepší film.

TIP NA VIDEO: To se nepovedlo! Největší trapasy v historii Oscarů

Video placeholde

O druhé místo co do počtu nominací se dělí historický snímek Na západní frontě klid, vizuálně megalomanský projekt Netflixu, a nový počin irského režiséra Martina McDonagha, drama Víly z Inisherinu. Oba počiny mají celkem devět nominací. Pomyslnou třetí příčku pak se sedmi nominacemi obsadili Fabelmanovi, v nichž zasloužilý režisér Steven Spielberg vzpomíná na vlastní dětství a zároveň skládá poctu filmům jako takovým.

Kde vidět filmy nominované na Oscary za rok 2022?

Fabelmanovi

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší původní scénář, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší hudba, nejlepší výprava

Kde film vidět? Od 24. listopadu v českých kinech.

Steven Spielberg je jedním z nejslavnějších a nejoceňovanějších hollywoodských režisérů. Otec moderního blockbusteru jde ale tentokrát do boje o Oscary s filmem, který se pro jeho tvorbu může zdát netypický – vypráví totiž sám o sobě. V částečně autobiografických Fabelmanových Spielberg vzpomíná na svoje rodiče a dospívání a zároveň vzdává hold filmovému médiu jako nástroji, skrze nějž může zmatený teenager svět kolem sebe vnímat pozorněji a srozumitelněji. Dojemné dobové drama stihnete v pražských kinech vidět do konce ledna.

Foto z filmu Fabelmanovi.
Foto z filmu Fabelmanovi. | Zdroj: Universal Pictures

Tár

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší původní scénář, nejlepší kamera, nejlepší střih

Kde film vidět? V českých kinech od 23. února.

Lydia Tár je uznávaná skladatelka a dirigentka, která je na vrcholu kariéry a také její rodinný život se zdá být dokonalý. Série špatných rozhodnutí ale ženu s nejednoznačným charakterem dovede do svízelné situace, ze které možná už není cesty zpět. Komplexní snímek Todda Fielda zpracovává mnoho aktuálních témat od cancel culture přes pokrytectví elit až po to, jak snadno může člověk v mocenské pozici ztratit sám sebe. Náročná podívaná, která vyžaduje plnou diváckou pozornost, se ale dá číst také jako fantaskní, takřka hororový portrét komplikované osobnosti a je hereckým koncertem Cate Blanchett, jíž Field napsal scénář přímo na tělo.

Foto z filmu Tár.
Foto z filmu Tár. | Zdroj: Florian Hoffmeister / Focus Features

Všechno, všude, najednou

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší původní scénář, nejlepší střih, nejlepší hudba, nejlepší původní píseň, nejlepší kostýmy

Kde film vidět? Film je možné si jednorázově zapůjčit on-line za 79 Kč na Apple TV+, časem se možná po boku dalších snímků z produkce studia A24 objeví v nabídce HBO Max.

Označit něco za artový blockbuster zní skoro nesmyslně – přesto je to pro akční sci-fi Všechno, všude, najednou asi ta vůbec nejpřiléhavější nálepka. Snímek Dana Kwana a Daniela Scheinerta totiž přináší nový pohled na to, jak se dá udělat filmový trhák, a sice obsahově i formálně nápaditě – se skvěle napsanými ženskými postavami, originální výpravou a přesahem do aktuálních společenských témat. Pokud jste film, v němž Michelle Yeoh zkoumá různé paralelní reality a vlastní alternativní životy, ještě neviděli, určitě to napravte. Největší počet oscarových nominací získal právem.

Foto z filmu Všechno, všude, najednou.
Foto z filmu Všechno, všude, najednou. | Zdroj: A24

Víly z Inisherinu

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší původní scénář, nejlepší střih, nejlepší hudba

Kde film vidět? V českých kinech od 26. ledna.

Pádraic (Colin Farrell) a Colm (Brendan Gleeson) jsou dlouholetí přátelé, kteří se každý den scházejí v hospodě, aby si dali pivo a pohovořili. Na izolovaném ostrově západně od pobřeží Irska jim ostatně nic jiného nezbývá. Až jednoho dne začne Colm svého kamaráda ignorovat. Proč? Protože už nechce ztrácet cenný čas zbytečným tlacháním s troubou, kterého zajímá jen to, jakou stolici má jeho oslice Jenny. Pádraic se s příkrým utnutím přátelství odmítá smířit, jeho snaha získat zpět Colmovu náklonnost má ale neblahé následky. Komorní drama ukazuje, co člověku přinese přehnaný cynismus a spojuje v sobě několik skvělých věcí – Irsko, jeho tradiční hudbu, kvalitní a chytrý scénář a výborné herecké výkony.

Foto z filmu Víly z Inisherinu.
Foto z filmu Víly z Inisherinu. | Zdroj: Blueprint Pictures

Elvis

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší kostýmy, nejlepší masky, nejlepší výprava, nejlepší zvuk

Kde film vidět? V nabídce HBO Max.

Příběh krále rock'n'rollu okem manýristického muzikálového mága Baze Luhrmanna mezi oscarovými nominacemi nemohl chybět. Snímek s jasnou vizuální identitou si maximálně zaslouží nominace za kostýmy, výpravu i originální střih. A Austin Butler dal do role Elvise opravdu vše. Spektakulární podívaná rozhodně má své mouchy – tou největší je asi voiceover Toma Hankse – i přesto ale vedle jiných hudebních biopiců z posledních let působí výjimečně.

Foto z filmu Elvis.
Foto z filmu Elvis. | Zdroj: Warner Bros.

Trojúhelník smutku

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší původní scénář

Kde film vidět? V nabídce KVIFF TV.

Rok 2022 přinesl několik filmových satir strefujících se do životního stylu bohatých. Tou nejzdařilejší je Trojúhelník smutku, černá komedie Rubena Östlunda, jemuž je tato tematika dlouhodobě vlastní. Švédský režisér tentokrát nabízí příběh skupiny groteskních výletníků, kteří se ocitnou na odlehlém ostrově. Společenská hierarchie se proměňuje, masky padají. Ten, kdo má vodu a umí rozdělat oheň, je najednou víc než ten, který nosí rolexky. Břitce humorný počin získal Zlatou palmu v Cannes. Jak si povede v oscarovém klání, je otázka.

Foto z filmu Trojúhelník smutku.
Foto z filmu Trojúhelník smutku. | Zdroj: Plattform Produktion

Top Gun: Maverick

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší střih, nejlepší původní píseň, nejlepší vizuální efekty, nejlepší zvuk

Kde film vidět? Film je možné si jednorázově zapůjčit on-line za 79 Kč na Apple TV+ a měl by se objevit také v nabídce SkyShowtime – nové streamingové služby, která do Česka vstoupí v únoru 2023.

První Top Gun je kultovní záležitostí, jak je to ale s volně navazující dvojkou? Snímek uspěl u kritiků i diváků a nyní se ho šesti nominacemi rozhodla ocenit i Akademie. Faktem ale je, že testosteron napěchovaný v leteckých uniformách napodruhé nefunguje tak magicky, jako fungoval v roce 1986. Maverick chvíli funguje jako skvělý nostalgický fan servis, vleklý příběh s banální zápletkou a romantickou linkou jako z červené knihovny, ale náročnějšího diváka velmi rychle začne nudit. Na druhou stranu snímku Josepha Kosinského nelze upřít technickou preciznost. Je s podivem, že film nezískal oscarovou nominace také za kameru.

Foto z filmu Top Gun: Maverick.
Foto z filmu Top Gun: Maverick. | Zdroj: Paramount Pictures

Na západní frontě klid

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší cizojazyčný film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší kamera, nejlepší hudba, nejlepší výprava, nejlepší masky, nejlepší vizuální efekty, nejlepší zvuk

Kde film vidět? Na Netflixu.

Slavný román Ericha Marii Remarqua je pevnou součástí povinné školní četby a patří k nejdůležitějším dílům protiválečné literatury. I proto se dočkal již několika filmových zpracování: to poslední v roce 2022 vyrobil Netflix. Megalomanský projekt se částečně natáčel v Česku a po technické stránce je téměř dokonalý. Bohužel se mu nedaří zachytit podstatu předlohy, za což může nedotažený scénář a ploché postavy. Pokud vás historické velkofilmy baví, můžete dát tomuto kousku šanci; podobnou a o něco lepší podívanou ale před třemi lety nabídl Sam Mendes ve filmu 1917.

Foto z filmu Na západní frontě klid.
Foto z filmu Na západní frontě klid. | Zdroj: Reiner Bajo

Avatar: The Way of Water

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší výprava, nejlepší vizuální efekty, nejlepší zvuk

Kde film vidět? V českých kinech od 15. prosince a je možné, že se snímek za čas objeví také v nabídce Disney+.

Druhá část životního díla Jamese Camerona přichází po dlouhých třinácti letech. Co ale vlastně nabízí? První Avatar byl vizionářským projektem, který předběhl svou dobu z hlediska tématu ve formě naléhavé environmentální agitace, a zároveň oživil tehdy polozapomenutou 3D technologii, v níž mnozí viděli začátek revoluce. Ta se ale nekonala, a tak je Avatar spíš ojedinělou specialitou. Sequel přináší o něco propracovanější příběh a z vizuálního hlediska je opět dechberoucí, už mu ale chybí onen wow efekt.

Foto z filmu Avatar: The Way of Water
Foto z filmu Avatar: The Way of Water | Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Women Talking

Oscarové nominace: nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář

Kde film vidět? Kinopremiéra v USA proběhla 20. ledna 2023, v Česku zatím snímek k vidění není.

Prostředí uzavřeného náboženského společenství vždy slibuje dramatickou podívanou, filmová adaptace románu Women Talking spisovatelky Miriam Toews s ním ale pracuje trochu jinak, než jsme zvyklí. Místo činu, kterým je v tomto případě hromadné znásilňování ženských členek komunity, se totiž soustředí na následek. Strhující příběh, v němž vykoupení znamená buď opustit celý svůj dosavadní život, nebo odpustit neodpustitelné, pro stříbrné plátno zpracovala Sarah Polley. Titulních rolí se pak zhostily jedny z nejtalentovanějších hereček současnosti v čele s Jesse Buckley, Claire Foy, Rooney Mara a Frances McDormand.

Foto z filmu Women Talking.
Foto z filmu Women Talking. | Zdroj: United Artists

Velryba

Oscarové nominace: nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší masky

Kde film vidět? V českých kinech od 23. února, posléze se zřejmě objeví na HBO Max po boku dalších snímků z produkce studia A24.

Pokud rok 2022 přinesl opravdu nečekaný a zároveň maximálně zasloužený herecký comeback, pak je to ten, který náleží Brendanu Fraserovi. Hvězda devadesátkových guilty pleasures jako Mumie nebo Král džungle vstala z mrtvých a v dramatuDarrena Aronofského předvedla famózní výkon. Fraser hraje morbidně obézního muže, který se pod tíhou vlastních psychických problémů vyrovnává se smrtí partnera, a zároveň se snaží znovu sblížit s dcerou (Sadie Sink), kterou opustil, když byla ještě dítě.

Foto z filmu Velryba.
Foto z filmu Velryba. | Zdroj: A24

The Batman

Oscarové nominace: nejlepší masky, nejlepší vizuální efekty, nejlepší zvuk

Kde film vidět? V nabídce HBO Max.

Jeden z nejpopulárnějších komiksových hrdinů se v roce 2022 dočkal nové filmové adaptace i čerstvé – pro některé možná nečekaně – kvalitní tváře. Nejnovějším Batmanem se totiž stala někdejší hvězda teenagerovských fantasy filmů Robert Pattinson. Ten v roli Bruce Waynea předvádí skvělý výkon; Batmana představuje jako detektiva, a zároveň rozpolceného mladíka, který se nedokázal vypořádat s osobními traumaty – to vše v temně atmosférickém hávu, jenž si v ničem nezadá s kultovní trilogií Christophera Nolana.

Zoë Kravitz jako Kočičí žena v The Batman.
Zoë Kravitz jako Kočičí žena v The Batman. | Zdroj: Warner Bros.

Black Panther

Oscarové nominace: nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší původní píseň, nejlepší kostýmy, nejlepší masky, nejlepší vizuální efekty

Kde film vidět? Od 1. února v nabídce Disney+.

První Black Panther se stal nejlépe hodnocenou marvelovkou a druhý díl mu rozhodně nedělá ostudu. Po předčasné smrti hlavní hvězdy filmu Chadwicka Bosemana se tvůrci chopili tragické situace se ctí: snímek s podtitulem Wakanda nechť žije je tak primárně přehlídkou silných ženských postav. Dokazuje to i nominace pro Angelu Bassett, která hraje odvážnou královnu Ramondu. Pozornost si ale zaslouží i zbytek hereckého ansámblu, zejména pak Letitia Wright jako Shuri, která po zesnulém králi T'Challovi přebírá žezlo.

Foto z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije.
Foto z filmu Black Panther: Wakanda nechť žije. | Zdroj: Marvel Studios

Pinocchio Guillerma del Tora

Oscarové nominace: nejlepší animovaný film

Kde film vidět: Na Netflixu.

Guillermo del Toro patří k těm režisérům, jejichž tvorbu divák pozná na první dobrou. Jeho temná imaginace už dokázala vytvořit neskutečné světy, v případě adaptace známé pohádky si ale režisér vystačil s fašistickou Itálií uprostřed druhé světové války. I tak ale přináší vpravdě magický příběh, jenž vypráví za pomoci stop motion animace. Poctivá filmařská práce, která dojme (starší) děti i dospělé.

Foto z filmu Pinocchio Guillerma del Tora.
Foto z filmu Pinocchio Guillerma del Tora. | Zdroj: Netflix

Kocour v botách: Poslední přání

Oscarové nominace: nejlepší animovaný film

Kde film vidět? Od 22. prosince 2022 v českých kinech.

Shrek je mileniální klasika a svůj podíl na tom má i postava Kocoura v botách, jehož originálně namluvil Antonio Banderas. Populární chlupáč se v roce 2011 právem dočkal vlastního spin-off filmu. Nyní přichází sequel s podtitulem Poslední přání. Kocour si v něm s hrůzou uvědomuje, že život dobrodruha ho stál už skoro všech devět životů. Vydává se tedy hledat Hvězdu přání, která by mu snad mohla dopřát ještě trochu času navíc.

Kocour v botách s hlasem Antonia Banderase se vrací s dalším dobrodružstvím.
Kocour v botách s hlasem Antonia Banderase se vrací s dalším dobrodružstvím. | Zdroj: Universal Pictures

Blízko

Oscarové nominace: nejlepší cizojazyčný film

Kde film vidět? Od 5. ledna v českých kinech.

Divácká senzace z Cannes, kterou jsme v českém prostředí poprvé mohli vidět už v rámci programu loňského KVIFFu. Blízko je intimní, něžný, ale zároveň bolestný snímek belgického režiséra Lukase Ghonta. Vypráví příběh Léa a Rémiho, dvou chlapců a kamarádů, kteří se ale dostávají do věku plného otázek i pochybností a učí se nově pojmenovávat dosud neznámé nebo dříve jednoznačné věci. Empatický portrét vztahu, který je křehký i pevný zároveň, stojí za vidění už kvůli skvělým výkonům debutujících představitelů titulních rolí.

Foto z filmu Blízko.
Foto z filmu Blízko. | Zdroj: Diaphana Films

Babylon

Oscarové nominace: nejlepší hudba, nejlepší výprava, nejlepší kostýmy

Kde film vidět? Od 19. ledna v českých kinech.

Jedni o něm mluví jako o předimenzované, obsahově vyprázdněné estrádě, jiní ho vnímají jako provokativní masterpiece osobitého režiséra. Damien Chazelle má na kontě oceňovaný Whiplash a oscarový hit La La Land. V Babylonu se pustil do portrétu zhýralého Hollywoodu na vrcholu roaring twenties. Eklektický vizuální mix našlapaný popkulturními odkazy a dobovými drby zachycuje, jak se Továrna na sny proměnila po příchodu zvukového filmu a zavedení cenzury. V hlavních rolích hrají Margot Robbie, Brad Pitt a Diego Calva.

Jaké filmové novinky nás v lednu čekají v českých kinech?
Jaké filmové novinky nás v lednu čekají v českých kinech? | Zdroj: Paramount Pictures