Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Libuše Kyzlinková: Žena by měla vědět, co jí v životě přináší energii

Libuše Kyzlinková pracuje jako Corporate Affairs Director ve společnosti GSK sedmým rokem. Má více než dvě dekády zkušeností s řízením týmů. Aktivně podporuje ženy v jejich rozvoji v rámci několika mentoringových programů (např. Equilibrium). Je nenapravitelná optimistka s životním mottem „Carpe diem“. V listopadu z ní bude dvojnásobná babička.

Byla jste jednou z osobností vystupujících na konferenci Equal Pay Day, čím jsou vám takové projekty blízké? 

Jsem vděčná za příležitost účastnit se tohoto projektu. Ženy zde sdílejí svoje zkušenosti, inspirují se a podporují. Sama si vzpomínám, jak jsem před 26 lety začala pracovat, ne vždy bylo jednoduché skloubit práci ve firmě, péči o malého syna a studium. Podobné aktivity mi velmi pomáhaly načerpat inspiraci od ostatních žen a najít si čas i pro sebe. 

Co vidíte jako největší problém v tom, že u nás jsou stále velké rezervy, aby bylo dosaženo rovného postavení žen v práci a ve společnosti? 

Myslím si, že nerovné postavení je podporováno i genderovými stereotypy, podle kterých jsou ženám a mužům předurčeny určité role. Osobně nejsem pro žádné kvóty, ty nic neřeší. Je třeba pro ženy vytvořit potřebnou infrastrukturu ve společnosti. To znamená podporu flexibilních forem práce – home office, částečné úvazky, zapojení žen na mateřské dovolené do firemních projektů, podpora podnikání žen… Dále dostupnost zdravotních a sociálních služeb, dostatek míst v předškolních zařízeních, firemní školky, tedy služby, které pomáhají skloubit pracovní a osobní život atd. Když se podívám konkrétně na naši firmu, věřím, že se nám podařilo tuto infrastrukturu vytvořit. V managementu GSK je aktuálně 70 % žen. Velkým tématem je i platová nerovnost. Průměrná míra nerovnosti v odměňování mužů a žen je v EU 14,1 %, v ČR téměř 19 %. A tady je to o přístupu každé z nás, abychom si dovedly říci o férové ohodnocení naší práce. Muži jsou v této oblasti sebevědomější vyjednávači.

Co je podle vás nejdůležitější pro úspěch a spokojenost v pracovním i osobním životě? 

Nejprve být spokojená sama se sebou. Žena by měla vědět, co ji v životě těší, co jí přináší energii. Najít si, co jsou zdroje její energie, a těm se věnovat. Abychom mohly pečovat o ostatní a vytvářet láskyplné prostředí, musíme energii někde čerpat. Říkám tomu „pozitivní sobectví“. Jsem mentorkou v několika programech a jedna z prvních otázek, kterou ženě pokládám, je zdroj její energie. Ne vždy najdeme rychle odpověď. Občas se snažíme vše zvládat tak, aby byli všichni spokojeni, v práci, doma a zapomínáme na sebe. Je potřeba vědět, kde jsou ty hranice a umět si říci o pomoc. Být superženou není opravdu potřeba.  

Co je pro vás ve vaší profesi největší výzvou? 

V GSK jsem zodpovědná za vstup inovativních léků v ČR – se svým týmem zajišťuji jejich úhrady. Každodenní výzvou je vše připravit tak, abychom se pohybovali v rámci pravidel a limitací, které jsou systémem dané, a zároveň abychom dostali inovativní léky českým pacientům v co nejkratší době. Působíme v oblasti očkovacích látek, infekčních onemocnění, HIV a též v oblasti onkologie – zde samozřejmě hrajeme o čas. Za každým lékem vidím pacienta, člověka, který léčbu potřebuje. Co je pro mě naprosto klíčové, je mít tým, na který se mohu spolehnout, ve kterém se nám dobře pracuje, ve kterém se navzájem podporujeme a máme přátelskou atmosféru. Jsem ráda, že takový tým mám.

Na co se v nejbližší době nejvíce těšíte?

Těším se na každý nový den. Nemluvím o „velkém“ těšení, není pro mě důležité se upínat k nějaké události, dovolené… těším se opravdu z každého dne. I když prozradím, že v listopadu se stanu dvojnásobnou babičkou, na což se velmi těším. Moje rodina je to, co mě v životě těší nejvíc.