...

... Zdroj: iStock.com

Jak si zpříjemnit cestu do práce? Schovejte telefon nebo poslouchejte smutnou hudbu

Dojíždění do zaměstnání možná není činnost, která by nás měla každý den naplňovat euforií. Cesta do práce přesto nemusí být úmorná. Zde je několik způsobů, jak si ji zpříjemnit. 

Nedávno jsem viděla film 8 hlav šílenství o ruské básnířce, která byla mnoho let vězněna v Gulagu. V jedné z prvních scén filmu vidíme nákladní vlak s vězni, který zastaví uprostřed ruské stepi. Vojáci otevřou posuvné dveře vagonu a ukáže se, že prostor vagonu je do posledního centimetru vyplněn stojícími lidmi, bezvýrazně zírajícími před sebe. Okolo projde dozorce s vlčákem a vykřikuje: „Vyhoďte ven mrtvoly!“

Tak přesně takhle si někdy připadám v tramvaji číslo devět na své každodenní cestě do práce. Ale i když tlačenici, zpožděním a fyzickému nepohodlí se po cestě do práce ve velkoměstě někdy nedá uniknout, existují způsoby, jak si ji zpříjemnit.

Napijte se u snídaně

Za pocity úzkosti v ranní MHD často může také dehydratace. Zvlášť, když si k snídani dáte jenom šálek kávy. Nezapomeňte ani na velkou sklenici vody!

Nechte v kapse telefon

Nejobvyklejší činnost cestujících v MHD? Upnout zrak na displej svého chytrého telefonu. Ne že by na tom bylo něco špatného. Ale nezapomeňte, že máte na vybranou. Zkuste (třeba jen jednou!) telefon nechat v kabelce a dělat něco jiného. Budete se cítit výjimečně.

MHD = méně stresu

Psychologové zjistili, že lidé, kteří do práce dojíždějí hromadnou dopravou, se stresují méně než ti, kteří jedou autem. Důvod? V autě máme pocit, že máme úspěšnou cestu do práce pod kontrolou. A když se dostaneme do zácpy, připadá nám, že je to tak trochu naše vina. Proč jsme jenom nejeli jinou trasou? Samozřejmě že autobusy, vlaky a tramvaje také mívají zpoždění, někde uvíznou nebo zůstanou stát v koloně. Ale jako pasažéři v MHD si tyto kolapsy nevyčítáme. Necítíme se za ně zodpovědní. Výpadek MHD nás zdaleka nestresuje tolik jako pocit, že jsme uvěznění v koloně aut a nemůžeme s tím nic dělat.

Pusťte sednout starší

Držíte se svého místa k sezení jako klíště, protože se domníváte, že vsedě pro vás bude cesta tramvají nebo autobusem snesitelnější? Chyba! Studie ukazují, že když někomu přenecháme své místo anebo pomůžeme nastoupit ženě s kočárkem, mozek nás odmění zvýšenou dávkou endorfinů. Máme ze sebe lepší pocit, a tudíž se cítíme šťastnější.

Smutné písně, veselejší den

Některé písně mají schopnost změnit náš emocionální stav až na dvě hodiny dopředu. Psychologický výzkum, provedený v USA pro hudební server Spotify, překvapivě prokázal, že teskné a melancholické songy mohou mít na ranní cestě do práce překvapivě povzbudivý účinek. Tady je seznam písní, které účastníkům výzkumu Spotify obzvláště zvedaly náladu: Amy Winehouse: Back to Black, Soundgarden: Black Hole Sun, Adele: Hometown Glory, Foo Fighters: Run, Lana Del Rey: Summertime, Sadness, David Guetta, Sia: Titanium, Abba: The Winner Takes it All.

Cesta do práce je volný čas, který máte jen pro sebe.

Nejšťastnější jsou cyklisté

Už řada psychologických výzkumů prokázala, že jízda na kole je způsob přepravy do práce, který nám přináší nejvíce duševní pohody. Podobně jako řidiči aut mají cyklisté pocit kontroly (nejsou závislí na jízdních řádech MHD), na rozdíl od automobilistů ale obvykle nestojí v dopravních zácpách a mají větší svobodu ve výběru své trasy. Navíc dělají něco pro svou fyzickou kondici. I Meik Wiking, autor knih Hygge a Lykke, pojednávajících o štěstí v dánském stylu, potvrzuje, že právě jízda na kole do práce je jednou z drobností, které přispívají k jeho každodenní pohodě.

Jiný pohled

Na svém způsobu dojíždění do práce nemusíte nic měnit, a přesto si ho můžete více užít, když změníte svůj přístup. Ukazuje to studie, publikovaná v odborném magazínu Journal of Transport Geography. Její autoři zjistili, že dojíždění je příjemnější pro ty pasažéry, kteří ho nevnímají jako nutné zlo, ale právě naopak: jako přestávku, kdy nemusejí řešit žádné problémy a mohou se věnovat sami sobě. Čas strávený v dopravním prostředku si tedy předefinují jako „volný čas“, kdy mohou poslouchat hudbu, číst si anebo se prostě jen dívat z okna a být sami se svými myšlenkami.

Cena za dojíždění

Švýcarští ekonomové Bruno Frey a Alois Stutzer spočítali, že člověk, který dojíždí do práce hodinu tam a hodinu zpátky, musí vydělávat až o čtyřicet procent víc, aby byl stejně šťastný jako ten, kdo má svou práci hned za rohem. Jinými slovy, cena za dlouhé dojíždění do práce je vyšší, než si obvykle uvědomujeme. Dlouhá cesta do zaměstnání nám totiž výrazně snižuje kvalitu života. Přesto, když uvažujeme o bydlení v rodinném domě za městem, míváme sklon tuto každodenní útrapu podceňovat. Představujeme si, že budeme bydlet v zeleni, blízko v přírodě, že naše děti budou vyrůstat ve zdravém venkovském prostředí. Ale neuvědomujeme si, že za to všechno zaplatíme tím, že se dvakrát denně budeme sunout v nekonečné koloně aut a přijíždět domů tak pozdě, že si té přírody a zeleně moc neužijeme.

Článek vyšel v zářijovém čísle časopisu Moje psychologie. Aktuálně je na stáncích listopadové číslo s Lindou Rybovou na titulce. Objednat si ho můžete i přes sms. Jak na to?

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

PSYCHOLOGIE1811W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: PSYCHOLOGIE1811W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje Czech News Center, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., [email protected], www.platmobilem.cz.

...
... | Zdroj: red