.

. Zdroj: iStock.com

Jak si lépe pamatovat a vybavovat informace? Zkuste tyto jednoduché tipy!

Proč si ve věku Googlu a všudypřítomného online připojení něco pamatovat? Nevíte, vygooglíte. Jenže, co když se budete chtít normálně bavit, udělat dojem nebo něco prezentovat v práci? S mobilem v ruce a neustálým vyhledáváním moc nezapůsobíte. Spoléhejte se raději na svou paměť a pořádně ji cvičte. 

Už to u vás došlo tak daleko, že si nejste schopna zapamatovat ani na pět vteřin šestimístný autorizační SMS kód, když zadáváte platbu? Nebo si vybavit, na kdy jste si vlastně naplánovala toho zubaře? Jména lidí se vám vypařují z hlavy, sotva je vysloví, a vybavit si nějaké historické události, to už ani nezkoušíte a rovnou googlujete. Možná to jde s vaší pamětí z kopce, ale vše se dá zas vrátit do normálu, ba ještě dvojnásobně zlepšit. Stačí malé tréninky a triky a budete si pamatovat téměř vše.

Učte se s pauzami

Pokud se učíte, nesnažte se vše do hlavy napěchovat během jednoho dne. Učení si rozfázujte a klidně se ten projev učte tři dny. Jestliže proložíte své učení spánkem, který paměť posiluje, proces zapamatování vám půjde mnohem lépe. Nechte, aby se nové informace v mozku mohly usadit. Před samotným projevem, prezentací, zkouškou se pořádně vyspěte, žádné opakování do hluboké noci.

Meditujte, cvičte a žvýkejte

Meditace je nejen cestou k osvícení. A budhisté při studiu své víry na ni sází a díky ní si pamatují víc. Což potvrzuje i americký psycholog Jeremy Dean, zakladatel Psychoblogu: „Meditace čtyřikrát denně po dobu 20 minut zvýšila poznání a pamatování z 15 % na 50 %.“ Je-li pro vás meditace nuda a raději věnujete svůj čas sportu, nevěšte hlavu, ba naopak, fyzická aktivita vám také hodně pomůže. Bylo prokázáno jasné spojení mezi pravidelným cvičením a vylepšenými kognitivními funkcemi včetně paměti. Takže jen cvičte.

Že na obojí potřebujete čas, kterého se vám moc nedostává? Je tu ještě jedna pomoc. Žvýkejte. Žvýkání dle výzkumů vede ke zvýšenému průtoku krve, a proto umožňuje více mozkové činnosti. Bez ohledu na to, čemu věříte, může být žvýkačka alespoň dobrým nápadem pro zklidnění před zkouškou, a bude-li mít stejnou vůni a příchuť jako ta, kterou jste žvýkala při učení, pomůže vám s vybavováním.

Využijte asociace

Zdá se, že triky, které zlepšují paměť, se scvrkávají na jednu věc: asociaci. V některých oblastech je její využití poměrně jednoduché: „Například při výuce jazyků je trikem, jak si zapamatovat novou slovní zásobu, přidružit nové slovo ke slovu, které zní tak, jak už víte. Nebo můžete využít vizuální souvislost s novými slovy. Když se učíte nová slovíčka, mějte před sebou i věci, které pojmenovávají,“ doporučuje Joern Hauptmann, profesor na Univerzitě v Leicesteru.

Spojujte a propojujte

Kde využijete? Když si potřebujete zapamatovat čísla. „Říká se tomu „chunking technika“. Pokud čísla můžete spojit dohromady smysluplným způsobem, který pro vás něco znamená, snadněji si je zapamatujete. V Norsku spojujeme číslice telefonního čísla do dvojic, abyste je mohli například považovat za roky. Takže telefonní číslo může být 45 80 90 18. Můžete tedy použít rok 1945, který je rokem druhé světové války, spojte 80 s někým, komu je třeba tolik let a 90 třeba s rokem, kdy se narodil někdo z vaší rodiny, pak 1918 je konec první světové války,“ vysvětluje snadnou techniku zapamatování Ragnar Miljetaig, filozof a kouč zabývající se cestami osobního rozvoje.

Napište si to

Možná je to tím, že se jedná o přidané opakování, nebo možná tím, že psaní aktivuje úplně jiné oblasti mozku a informace ukládáte víc než na jednom místě. V každém případě zapisování usnadňuje zapamatování. Takže pokud existuje něco, co je maximálně důležité, napište si to rukou líp než do mobilu, raději na papír a noste ho s sebou.

Mluvte sama se sebou

Nemusíte dělat dlouhé dramatické monology se zrcadlem. Jednoduše řekněte nahlas vše, co si chcete zapamatovat. Studie ukázala, že se zlepšila přesnost paměti až o 10 %. Takže si klidně nahlas opakujte, co musíte udělat. Zopakujte po úřednici dvakrát nahlas termín, do kdy musíte přinést podklady. Trénujete si prezentaci? Vyprávějte ji zrcadlu, gauči, vašemu psímu mazlíčkovi, zkrátka komukoliv a čemukoliv, co je doma. Uslyšíte svůj hlas, věty, které pronášíte, jak celý projev zní, a tím jak ho budete hlasitě trénovat, budete skvěle opakovat a zapisovat si vše do paměti.