To mi voní, to si koupím

To mi voní, to si koupím Zdroj: istock

Díky vůni více nakupujete a ani to netušíte. Kam vás zavede nos příště?

Jak to, že když nakupujete, dokážete v obchodě, jež má stejnou pobočku opodál, utratit mnohem více peněz? Zboží je stejné, možná za to může lepší a milejší prodavačka nebo aroma marketing. Ucítíte libou vůni a už se neznáte. Ano, vůně dokáže ovlivnit to, jak a kde budete nakupovat.

Jen si vybavte své oblíbené obchody či nákupní centra. Nehraje roli v tom, že se tam tak často vracíte, i možnost, že to tam hezky voní? Já nemusím dlouho přemýšlet a rovnou kývám. Úplně poprvé se mi to stalo v nákupním centru Nový Smíchov. Sotva projdete prvními samootvíracími dveřmi, ovane vás krásná vanilková vůně a naladí vaši mysl, zapomenete na starosti a s úsměvem kráčíte do uliček plných vábivých sirén. Nikdy neodejdu s prázdnou. Stejně tak hezky mi voní Palladium. Hned u jakéhokoliv vchodu voní káva. I když nejsem kávoholik, zřejmě se načichám kofeinu a zvládnu projít všechna patra, někdy i dvakrát. Jen z toho druhého trochu prchám. Intenzivní vůně všeho do koupele značky Lush mě uhodí do nosu, až zavrávorám. Takže na mě aroma marketing určitě působí, ale myslím, že je nás víc.

Hlavně ošálit mozek

Vůně si člověk pamatuje nejlépe a nejdéle ze všech smyslových vjemů. Z toho důvodu se právě s vůněmi dá skvěle nastartovat obchod. Několik milionů čichových receptorů v nosní sliznici vyšle signál do limbického systému v mozku, který řídí naše instinkty, sexuální chování, ale i projevy emocí. A má zásadní úlohu při vytváření paměťových stop. Vždyť díky němu cítíte všechny ty vůně dětství. A jsme doma. Takže těžko si představit lepší nástroj, kterým přimět zákazníka, nás, aby se mu v obchodě líbilo, nakoupil, zůstal déle a vracel se. Avšak vedou se spory, že právě vůně v obchodě jsou podprahová reklama a ta je v mnoha zemích zakázána. Že voňavé nakupování funguje, potvrdili i vědci, mezi nimiž byl dr. Alan Hirsch, zakladatel a ředitel Smell and Taste Treatment Research Foundation Chicago. Rozhodování při nákupu testoval na botách Nike. Dva obchody, stejné boty, v jednom to vonělo, v druhém ne. Výsledek? 84 % lidí hodnotilo boty ve voňavém obchodě za lepší, ale také dražší a více si jich boty koupilo.

Cítit se dobře a nakupovat

Proč si doma zapalujete vonné svíčky a do koupelí lijete voňavé oleje? Abyste se cítila dobře, spokojeně a trochu rozmazleně. Vůně vám totiž dokáží navodit různé pocity. Odborníci rozdělují vůně do tří skupin – hlavové, srdcové a základní. Hlavové zajistí koncentraci, osvěží, povzbudí k práci, proto se používají v pracovním prostředí. Dokáží snížit chybovost a zlepšují výkon. Není tedy čas přinést do práce trochu vůně?

Naopak srdcové podporují pocit bezpečí a důvěry, proto se používají v poradenských zařízeních či bankách. No a ty základní, ty jsou nejsilnější. Jsou nejtěžší, mají erotizující charakter. Kde jinde je tedy použít než v prodejnách se spodním prádlem a špercích, v tomto zboží se chceme nejvíce líbit. Už je vám tedy jasné, proč ráno utíkáte do své oblíbené kavárny, pekárny, cukrárny? Tam to totiž voní.

Můžou, nebo nemůžou?

V Německu a Švýcarsku se už objevily iniciativy požadující, aby zákazníci byli na provoněné obchody upozorňováni. Pekárna si svou vůni vytvoří sama, ale obchod s botami ne. A tak značky investují nemalé peníze do speciálních vůní, které půjdou zákazníkům pod nos. V české kotlině se ještě tak moc s aroma marketingem nepracuje, možná jen v předvánoční čas, kdy se všude linou vůně františka či jiného kadidla. Vůně se začínají objevovat v klientských centrech, domovech pro seniory, byly pokusy je umisťovat i do autobusů hromadné dopravy a vůně si svá nová místa hledá dál. Takže, jestliže jste přišla domů opět s plnou taškou krásných věcí, možná můžete shodit vinu na vůni. Nevím, jestli vám partner uvěří, ale tak ho zkuste vzít příště s sebou a uvidíte, jestli také ty výhodné nákupy ucítí.